امروز : دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲ می باشد.

واژینوپلاستی چیست و روش های نوین جراحی

واژینوپلاستی چیست و روش های نوین جراحی

واژینوپلاستی یک عمل جراحی برای ساخت، بازسازی یا جوانسازی واژن است. نمونه ای از ژنیتوپلاستی، واژینوپلاستی می تواند در بخش های مختلف جراحی، از جراحی درمانی گرفته تا جراحی زیبایی، گذر از جراحی با هدف تغییر جنسیت استفاده شود. واژینوپلاستی به آمادگی خاصی نیاز دارد که شامل یک سری معاینات قبل از عمل و برخی اقدامات احتیاطی مانند، مثلاً حداقل ۸ ساعت ناشتا بودن در روزی است که برای عمل در نظر گرفته شده است.تکنیک های جراحی مختلفی برای انجام واژینوپلاستی وجود دارد. انتخاب روش جراحی به هدف عمل بستگی دارد، بنابراین نتیجه تصادفی نیست.واژینوپلاستی یک روش کاملاً ایمن است که به ندرت با عوارض جانبی یا عوارض همراه است.

در حال حاضر، به لطف پیشرفت های جراحی، واژینوپلاستی نتایج خوبی را تضمین می کند.

بررسی مختصر واژن

واژن کانال فیبرومیسکولار است که رحم را با دنیای خارج وصل می کند. به طور دقیق، این در ارتباط با دهانه رحم است که قسمت پایینی رحم را نشان می دهد. از نقطه نظر عملکردی، واژن ناحیه آناتومیکی است که مسئول میزبانی اسپرم مرد پس از انزال، در حین رابطه جنسی است.

واژینوپلاستی چیست؟

واژینوپلاستی یک عمل جراحی است که بسته به شرایط می تواند برای ساخت ، بازسازی یا جوانسازی واژن استفاده شود.

واژینوپلاستی نمونه ای از ژنیتوپلاستی است که در آن ژنیتوپلاستی هر عمل جراحی برای ساخت، بازسازی یا جوانسازی اندام تناسلی است.

جراحی تغییر جنسیت

واژینوپلاستی ممکن است در جراحی های درمانی (برای درمان بیماری های مربوط به واژن)، جراحی های زیبایی (برای بهبود ظاهر واژن) یا جراحی تغییر جنسیت کاربرد داشته باشد.

واژینوپلاستی یک عمل جراحی است که مردان نیز می توانند به آن متوسل شوند.

به طور خاص، واژینوپلاستی می تواند برای موارد زیر استفاده شود:

 • بازگرداندن آناتومی طبیعی واژن ، پس از درمان رادیوتراپی یا برداشتن تومورهای تومور یا آبسه های ایجاد شده روی واژن.
 • اصلاح نقایص مادرزادی واژن . اصلاح نقایص مادرزادی واژن ممکن است شامل پیوند بافت همولوگ یا پیوند مواد پروتز باشد .
 • درمان به اصطلاح شلی واژن پس از زایمان ، وضعیتی که بر تون عضلات واژن تأثیر می گذارد و می تواند بر زندگی جنسی زنان تأثیر بگذارد.
 • واژن را پس از ضربه شدید یا آسیب دیدگی به او ترمیم کنید. ترمیم واژنی که دچار تروما یا آسیب شده است می‌تواند شامل اصلاح نقص‌های مادرزادی، پیوند بافت همولوگ یا پیوند مواد مصنوعی باشد.
 • ساختن واژن در صورت عدم وجود آن به دلیل آژنزیس . Agenesis اصطلاحی پزشکی است که فقدان کامل یک اندام را به دنبال یک خطا در طول رشد جنینی توصیف می کند .
 • اصلاح هیپوپلازی واژن ناشی از آژنزی مولرین. منظور پزشکان با عبارت “مولری آژنزیس” یک بیماری مادرزادی است که با عدم وجود رحم و ناهنجاری کم و بیش شدید واژن مشخص می شود.
 • دوره های سیستوسل یا رکتوسل را درمان کنید . سیستوسل و رکتوسل دو وضعیت پزشکی هستند که واژن را درگیر می کند. در واقع، اولی مربوط به لغزش مثانه از محل طبیعی خود به سمت واژن است، در حالی که مورد دوم مربوط به سر خوردن راست روده از موقعیت طبیعی خود به سمت واژن است. واژینوپلاستی که به مناسبت سیستوسل یا رکتوسل انجام می شود می تواند شامل پیوند بافت همولوگ یا پیوند مواد پروتز باشد.
 • ساخت واژن در مردانی که می خواهند جنسیت خود را تغییر دهند یا در افراد دارای نوعی شرایط بین جنسیتی . افراد تحت تأثیر اینترسکس افرادی هستند که تعیین جنسیت آنها غیرممکن است و بسته به روش درمانی اتخاذ شده می توانند مرد یا زن شوند.
  کلاسیک ترین مثال از یک بیماری بین جنسیتی، به اصطلاح سندرم موریس (یا سندرم عدم حساسیت آندروژن ) است.

آیا می دانستید که…

در عمل‌های واژینوپلاستی که در آن‌ها پیوند بافت همولوگ پیش‌بینی شده است، می‌تواند از قسمت دیگری از بدن همان بیمار ( پیوند اتولوگ ) یا از فرد دیگری ( پیوند آلوژنیک ) انجام شود.

آماده سازی

واژینوپلاستی نیاز به آمادگی خاصی دارد که شامل موارد زیر است:

 • آزمایش خون و ادرار . آنها برای ارزیابی وضعیت کلی سلامت بیمار احتمالی و همچنین مناسب بودن او برای روش های جراحی استفاده می شوند.
 • الکتروکاردیوگرام . این همان هدف آزمایش خون و ادرار
 • جلسه پزشک و بیمار . در این مناسبت، پزشکی که باید واژینوپلاستی را انجام دهد شخصاً شایستگی بیمار را برای عمل ارزیابی می کند. با جزئیات بیشتر، در مورد:
  • درمان های دارویی در حال پیشرفت است. در طی یک عمل جراحی مانند واژینوپلاستی، تمام درمان‌های دارویی که روند طبیعی انعقاد خون را تغییر می‌دهند ( آسپرین ، وارفارین و غیره) باید به حالت تعلیق درآیند، زیرا ممکن است باعث از دست دادن خون جدی شوند.
  • آلرژی به داروها، آرام بخش ها و بی حس کننده ها . برای دکتری که عمل را انجام می دهد، آگاهی از این اختلالات برای موفقیت واژینوپلاستی اطلاعات ضروری است، زیرا انجام این جراحی مستلزم استفاده از داروهای آرامبخش، بیهوشی و غیره است.
  • وجود بیماری مزمن یا بیماری قلبی . وجود احتمالی این شرایط نشان‌دهنده یک وضعیت سلامت مخاطره‌آمیز است که برای آن هرگونه مداخله جراحی با تهاجمی خاص منع مصرف دارد.
 • ارائه پزشکی تمام جزئیات مربوط به واژینوپلاستی، از دستورالعمل های قبل از عمل (به اطلاعات بیشتر مراجعه کنید) تا زمان بهبودی، گذراندن مراحل و خطرات احتمالی . به عنوان یک قاعده، اگر بیمار برای جراحی واژینوپلاستی مناسب باشد، تمام این اطلاعات را دریافت می کند.

به طور کلی، اگر بیمار برای انجام واژینوپلاستی مناسب باشد، پزشک ترتیبی می دهد که ۱ تا ۲ هفته بعد انجام شود.

دستورالعمل های قبل از عمل

منظور ما از دستورالعمل های قبل از عمل مجموعه ای از نشانه هایی است که بیمار باید در روزهای قبل از یک عمل جراحی خاص رعایت کند.

دستورالعمل های قبل از عمل بخش بسیار مهمی از آمادگی برای جراحی است. به همین دلیل است که آنها مستحق مطالعه بیشتر هستند.
در مورد واژینوپلاستی، دستورالعمل های قبل از عمل برای بیماران آینده عبارتند از:

 • سیگار را ترک کنید (البته اگر بیمار سیگاری باشد این منطقی است). سیگار کشیدن خطر عفونت ناشی از برش های جراحی ایجاد شده در طول واژینوپلاستیرا افزایش می دهدعلاوه بر این، خون رسانی به پوست را تغییر می دهد و این امر روند بهبود برش های فوق را کند می کند.
  به گفته متخصصان صنعت، بیماران سیگاری باید حداقل ۲ هفته قبل از عمل از استعمال دخانیات پرهیز کنند و حداقل تا ۲ هفته پس از عمل آن را اجرا کنند.
 • از چند روز پس از واژینوپلاستی، هر گونه درمان دارویی را که روند طبیعی لخته شدن خون را تغییر می دهد، به طور موقت قطع کنید (بنابراین، درمان های مبتنی بر آسپرین، وارفارین ، هپارین و غیره را به حالت تعلیق در آورید).
 • در روز عمل خود را با ناشتا بودن کامل حداقل به مدت ۸ ساعت معرفی کنید . به این معنی که اگر واژینوپلاستی در صبح برنامه ریزی شده باشد، آخرین وعده غذایی که بیمار می تواند بخورد شام روز قبل از عمل است.
  روزه بخشی از دستورالعمل های قبل از عمل جراحی است که نیاز به بیهوشی عمومی دارد یا در شرایط خاص ممکن است به بیهوشی عمومی نیاز باشد (این مورد در واژینوپلاستی است).
 • از یکی از اقوام یا دوستان نزدیک خود در روز انجام عمل کمک بخواهید ، به خصوص در مورد رفتن به خانه بعد از عمل.

روش جراحی واژینوپلاستی

به ترتیب زمانی، یک عمل کلاسیک واژینوپلاستی شامل موارد زیر است:

 • آماده کردن بیمار با روپوش به جای لباس.
 • اسکان بیمار در میز عمل که مخصوص او تهیه شده است.
 • بیهوشی و انتظار برای اثرات آن ;
 • عمل های واقعی واژن

تکنیک های جراحی مختلفی برای انجام عمل واژینوپلاستی وجود دارد . انتخاب روش جراحی به هیچ وجه تصادفی نیست، بلکه اولاً به هدف واژینوپلاستی و ثانیاً به آمادگی پزشک معالج بستگی دارد.

بیهوشی

در طی واژینوپلاستی، بیهوشی می تواند موضعی یا عمومی باشد.

انتخاب بین بیهوشی عمومی و بی حسی موضعی به عهده جراح است که عمل را انجام می دهد. این انتخاب تحت تأثیر عواملی مانند پیچیدگی عمل واژینوپلاستی، سن بیمار، تجربه جراح در عمل تحت بیهوشی موضعی یا بیهوشی عمومی است. یک پزشک متخصص بیهوشی از اجرای عملی بیهوشی – عمومی یا موضعی – مراقبت می کند.

آیا می دانستید که…

واژینوپلاستی برای اهداف بازسازی یا جوانسازی اغلب با لابیاپلاستی همراه است ، یعنی جراحی برای بازسازی/بازسازی لابیا ماژور کوچک و/یا لابیا ماژور (واژن).

بیهوشی عمومی

بیهوشی عمومی باعث به خواب رفتن بیمار می شود. بنابراین در طی عمل های واژینوپلاستی که تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، بیماران کاملاً بیهوش هستند.

بی حسی موضعی

در حین عمل جراحی واژینوپلاستی که تحت بی حسی موضعی انجام می شود، بیماران کاملا هوشیار هستند، اما هیچ دردی را در جایی که جراح عمل می کند احساس نمی کنند.
به عنوان یک قاعده، تجویز داروهای بی حسی موضعی از طریق تزریق در مجاورت ناحیه شرمگاهی انجام می شود.

تکنیک های جراحی واژینوپلاستی: آنها چیست؟

 • تکنیک جراحی ترمیمی . پس از برداشتن جراحی یا پرتودرمانی رشد تومور یا آبسه روی واژن نشان داده می شود.
 • تکنیک جراحی مکلندو . هنگامی که نیاز به انجام پیوند بافت همولوگ وجود دارد مفید است.
 • تکنیک جراحی با استفاده از کاتتر فولی (بالون واژینوپلاستی). این یکی از تکنیک های جراحی است که برای ایجاد واژن (نئوواژین) از هیچ کار می کند.
 • تکنیک جراحی Vecchietti. این دارو برای درمان آژنزیس مولرین نشان داده شده است.

واژینوپلاستی چقدر طول می کشد؟

روش‌های واژینوپلاستی بسته به پیچیدگی مداخله می‌تواند از ۱ تا بیش از ۲ ساعت طول بکشد (هرچه هدف واژینوپلاستی از نظر عملیاتی پیچیده‌تر باشد و کل پروسه طولانی‌تر باشد).

کدام پزشک متخصص فرنولوپلاستی را انجام می دهد؟

چهره های حرفه ای که در انجام واژینوپلاستی آموزش دیده اند، جراحان پلاستیک هستند که آموزش های ویژه ای در ساخت ، بازسازی و بازسازی اندام تناسلی دارند.

واژینوپلاستی جراحی زیبایی تا تغییر جنسیت

بعد از رویه

در پایان عمل واژینوپلاستی، بستری شدن در بیمارستان پیش بینی شده است . مدت این بستری به پیچیدگی عمل جراحی بستگی دارد: هرچه این عمل پیچیده تر باشد، مدت اقامت بعدی در بیمارستان طولانی تر می شود.
به طور کلی، طول مدت بستری پس از واژینوپلاستی می تواند از چند ساعت، برای عمل های کم عارضه (مانند: درمان سستی پس از زایمان )، تا چند روز ، برای روش های تهاجمی تر (مانند ساختن نئوواژین) متغیر باشد.

بستری شدن در بیمارستان و بیهوشی عمومی

صرف نظر از هدف واژینوپلاستی، استفاده از بیهوشی عمومی همیشه نیازمند بستری شدن حداقل یک روز در بیمارستان است.
این یک انتخاب کاملاً احتیاطی است، زیرا بیهوشی عمومی یک عمل پزشکی است که حتی چندین ساعت پس از اجرای آن می‌تواند عواقب ناخوشایندی داشته باشد.

احساسات بعد از عمل

به عنوان یک قاعده، چند ساعت اول بعد از واژینوپلاستی با احساس دردناک در واژن مشخص می شود . با توجه به عمل جراحی و ناپدید شدن اثرات بیهوشی، این درد موقتی است (۱-۲ روز، برای عمل های پیچیده تر، چند روز بیشتر، برای عمل های تهاجمی تر) و تا حد زیادی با مسکن های سنتی تر قابل کنترل است ( مثلاً : ایبوپروفن یا پاراستامول ).
جدای از درد، سایر احساسات معمول فاز پس از واژینوپلاستی، آنهایی هستند که با بیهوشی عمومی همراه هستند (اگر این عمل بیهوشی بود.به تصویب رسید)؛ این احساسات معمولاً برای چند ساعت در محل قرار می گیرند: خستگی ، گیجی ، عدم تعادل، رفلکس آهسته و سردرد .

علائم بعد از عمل

چند ساعت پس از واژینوپلاستی، ناحیه آناتومیکی که جراح روی آن کار می‌کرد ممکن است متورم شود و نشانه‌هایی از هماتوم با اندازه متغیر را نشان دهد. تورم و کبودی هر دو موقتی هستند. زمان اقامت آنها با توجه به تهاجمی بودن جراحی متفاوت است.

بایدها و نبایدها بعد از واژینوپلاستی

پس از عمل واژینوپلاستی، بیمار باید حداقل ۴-۶ هفته از فعالیت جنسی خودداری کند . مدت زمان دقیق پرهیز از فعالیت جنسی (دوباره) به پیچیدگی جراحی بستگی دارد.
رعایت پرهیز از فعالیت جنسی برای بهبود مناسب زخم های جراحی و بهبودی کامل توسط بیمار بسیار مهم است.
در مورد خاص زنانی که به دلیل شلی واژن پس از زایمان تحت عمل واژینوپلاستی قرار می‌گیرند، مرحله بعد از عمل شامل انجام تمرینات کگل برای تقویت عضلات کف لگن نیز می‌شود .

برای عمل های پیچیده تر واژینوپلاستی، پرهیز از فعالیت جنسی می تواند چندین ماه طول بکشد .

بازیابی کامل: چقدر طول می کشد؟

بهبودی کامل از یک عمل جراحی نه چندان پیچیده واژینوپلاستی حدود ۳ ماه طول می کشد .
به طور کلی، هر چه پیچیدگی عمل بیشتر شود، زمان بهبودی کامل بیشتر می شود.

خطرات و عوارض واژینوپلاستی

واژینوپلاستی می تواند منجر به برخی عوارض جانبی یا عوارض واقعی شود . با این حال، خطر این اتفاق بسیار کم است . بنابراین در نهایت می توان واژینوپلاستی را یک عمل جراحی فراتر از ایمن دانست .

خطرات واژینوپلاستی: آنها در جزئیات چیست؟

واژینوپلاستی خطرات کلاسیک مرتبط با هر عمل جراحی را ارائه می‌کند – که می‌توان آن را عمومی تعریف کرد – به علاوه برخی از خطرات خاص (که منظور ما از خاص، معمولی واژینوپلاستی است).
خطرات عمومی عبارتند از:

 • خونریزی بیش از حد در حین جراحی؛
 • عفونت یک برش جراحی؛
 • ترومبوز ورید عمقی ؛
 • واکنش نامطلوب به داروهای بیهوشی؛
 • تشکیل اسکارهای آشکار؛
 • تشکیل لخته های خون خطرناک .

با این حال، خطرات خاص عبارتند از:

 • آسیب به هر عصب واقع در نزدیکی واژن؛
 • فروپاشی واژن ؛
 • تورم کلیتوریس که حتی می تواند منجر به نکروز آن شود.
 • افتادگی واژن؛
 • فیستول رکتوواژینال؛
 • بی اختیاری ادرار ؛
 • استعداد ابتلا به عفونت های ادراری .

موارد منع مصرف

واژینوپلاستی موارد منع مصرف دارد . به طور دقیق، اجرای آن در موارد زیر نشان داده نشده است:

 • زنانی که باردار هستند یا قصد بارداری دارند. واژینوپلاستی شامل تغییراتی در واژن است، به طوری که زایمان حتی دردناک تر و دشوارتر از آنچه که هست می شود.
 • همه افراد مبتلا به بیماری مزمن یا بیماری قلبی . در چنین افرادی که سلامت آنها مطلوب نیست، یک عمل جراحی مانند واژینوپلاستی می تواند منجر به مرگ شود.

آیا می دانستید که…

برای زنان مبتلا به سستی واژن پس از زایمان، یک جایگزین محافظه کارانه برای واژینوپلاستی وجود دارد که پزشکان قبل از دومی توصیه می کنند – اینها تمرینات کگل وژیمناستیک صمیمی برای تقویت عضلات کف لگن هستند.

نتایج

به لطف پیشرفت های اخیر در جراحی، امروزه جراحی واژینوپلاستی در اکثر موارد نتایج مطلوب را تضمین می کند.

سوالات متداول

۱ - جراحی واژینوپلاستی چیست؟

واژینوپلاستی یک عمل جراحی برای ساخت، بازسازی یا جوانسازی واژن است. نمونه ای از ژنیتوپلاستی، واژینوپلاستی می تواند در بخش های مختلف جراحی، از درمانی گرفته تا زیبایی، گذر از جراحی با هدف تغییر جنسیت نیز استفاده شود.

۲ - بهبودی چقدر طول می کشد؟

بازیابی کامل: چقدر طول می کشد؟ بهبودی کامل از یک عمل جراحی نه چندان پیچیده واژینوپلاستی حدود ۳ ماه طول می کشد . به طور کلی، هر چه پیچیدگی عمل بیشتر شود، زمان بهبودی کامل بیشتر می شود.

۳ - چنوع بیهوشی استفاده می شود.

در طی واژینوپلاستی، بیهوشی می تواند موضعی یا عمومی باشد که معمولا از موضعی استفاده می شود.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

*