امروز : دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲ می باشد.

خشکی واژن

خشکی واژن

خشکی واژن یک مشکل نسبتا شایع در بین زنان است، به خصوص در دوره های خاصی از زندگی. خشک شدن واژن معمولاً در اوج و سال های بعد از  یائسگی، ترمزی بر آرامش جنسی فرد است، مشکل خشکی واژن در واقع نه تنها با استفاده از ژل های روان کننده ویژه موجود در داروخانه ها، بلکه با توسل به راه حل های “ابتکاری” و به همان اندازه ایمن قابل حل است.

خشکی واژن

علائم خشکی واژن

علائم و نشانه‌های همراه با خشکی واژن معمولاً شامل  خارش  و سوزش در دهانه واژن و یک سوم پایین آن است که با درد و گاهی اوقات خونریزی جزئی در حین مقاربت همراه است.

دلایل خشکی واژن

در زنان، خشکی واژن معمولا با کمبود استروژن ، هورمون زنانه ضروری برای باروری و سلامت واژن مرتبط است.
استروژن ها با عمل خود  pH موضعی را  در مقادیر کمی اسیدی (حدود ۴٫۵) حفظ می کنند، ترشحات دهانه رحم را تحریک می کنند و خاصیت ارتجاعی بافت طبیعی را حفظ می کنند.

کمبود استروژن همچنین باعث ایجاد تغییرات نامطلوب در  مثانه ، مجرای ادرار و  تمام ساختارهای دخیل در دفع ادرار می شود . به همین دلیل، خشکی واژن می تواند با اختلالات ادراری  و بروز بیشتر  سیستیت همراه باشد.

سطح استروژن معمولاً در  یائسگی و در سال‌های منتهی به آن کاهش می‌یابد، اما  همچنین به دلیل  کشیدن سیگار ، پس از برداشتن تخمدان‌ها، در دوران شیردهی و به عنوان یک عارضه جانبی درمان‌های ضد سرطان (مانند شیمی‌درمانی، هورمون‌درمانی یا پرتودرمانی).

برخی از داروهای ضد استروژنی که برای مبارزه با  سرطان سینه استفاده می‌شوند ،مانند آریمیدکس، می‌توانند به عنوان مثال باعث خشکی واژن شوند که در بین افرادی که از داروهای خاصی برای  آلرژی ، سرماخوردگی یا  افسردگی استفاده می‌کنند نیز رایج است.

خشکی واژن می تواند ناشی از تحریک جنسی ناکافی و به دلایل مختلف روانی یا رابطه ای باشد.

استفاده بیش از حد و غیرموجه از  دوش های واژینال  به تغییر اکوسیستم طبیعی  واژن کمک می کند و باعث شروع پدیده های التهابی با احساس خشکی و خارش می شود.

همین امر را می توان در مورد دئودورانت ها ، عطرها و اسپری های مختلف که برای بهداشت صمیمی استفاده می شود.

خشکی واژن یک علامت معمولی از  سندرم  شوگرن است ، یک  بیماری خودایمنی  که در آن خشکی چشم‌ها ، راه‌های هوایی و دهان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در نهایت، حتی دوره هایی که با استرس روانی شدید مشخص می شوند ، مانند رژیم غذایی محدود ، فعالیت بدنی شدید یا مشکلات عمده اجتماعی ، خانوادگی، کاری، عاطفی و غیره، معمولاً با خشکی واژن همراه هستند. همین شرایط، تعجب آور نیست، اغلب مسئول سیکل های نامنظم و  آمنوره می شوند .

بر اسا بررسی تریبون آزاد جنسی دلیل واضح است: چنین محرک های استرس زا شدیدی یک انسداد موقت و برگشت پذیر در سطح هیپوتالاموس ایجاد می کند و استعداد باروری و به همراه آن بلوغ فولیکول ها را خاموش می کند .

راه حل ها

خشکی واژن: درمان

از آنجایی که چندین علت ممکن برای خشکی واژن وجود دارد، به همان اندازه درمان‌های بالقوه وجود دارد.

به همین دلیل، مهم است که خود را به زندگی با این اختلال آزاردهنده تسلیم نکنید، که با کمک یک  متخصص زنان می‌توان این مشکل را در آرامش و امنیت کامل برطرف کرد.

خشکی واژن را می توان به طور موثر با استروژن درمانی واژن درمان کرد ، یک درمان بی خطر که نیاز به تجویز پزشک دارد.

به جای مداخله با  درمان جایگزینی هورمونی کلاسیک (HRT)، در واقع، داروهای خاص مبتنی بر استروژن را می توان مستقیماً در واژن اعمال کرد. به این ترتیب سهمیه هورمون جذب شده به حداقل می رسد (<2%) و سطح تستوسترون تحت تاثیر منفی قرار نمی گیرد  که برای میل جنسی بسیار مهم است.

استروژن درمانی واژن را می توان به اشکال مختلف انجام داد. به عنوان مثال، می توان به استفاده از کرم با کمک یک دستگاه خاص، درج کرد.حلقه ها را تقریباً هر سه ماه یکبار تعویض کنید یا هفته ای دو یا سه بار یک کپسول کوچک را در واژن قرار دهید.

درمان موضعی استروژن به طور کلی به خوبی پذیرفته شده است، به واژن کمک می کند تا روانکاری بهینه را به دست آورد ، مثانه و اکوسیستم واژن را عادی می کند (خطر  واژینیت را کاهش می دهد ) و فاقد عوارض جانبی معمولاً مرتبط با HRT است (به عنوان مثال، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهد ) .

با این حال، زمانی که خشکی واژن همراه با سایر  شکایات معمول یائسگی، مانند گرگرفتگی شدید یا نسبتاً شدید باشد، ممکن است درمان جایگزین هورمونی ضروری باشد.

برای رفع مشکل خشکی واژن در سنین باروری ، در صورت وجود نیاز به پیشگیری از بارداری، قرص ضد بارداری می تواند کمک کند. با این حال، گاهی اوقات این خود قرص ها، به ویژه قرص های فوق سبک هستند که روانکاری صمیمی را کاهش می دهند. حتی در این حالت نیز می‌توان با استفاده از محصولات واژن مبتنی بر استروژن، خشکی واژن را از بین برد.

در داروخانه، روان کننده های مخصوصی موجود است که مستقیماً روی دهانه واژن اعمال می شود یا روی  آلت تناسلی  شریک توزیع می شود. اینها باید کاملاً مبتنی بر آب باشند (مواد روغنی، علاوه بر مضر بودن بالقوه برای لاتکس  کاندوم، می  توانند اکوسیستم طبیعی واژن را بر هم بزنند).

همچنین آماده‌سازی‌های مرطوب‌کننده‌ای وجود دارند که می‌توانند روان‌کاری طبیعی محیط را برای دو یا سه روز بازگردانند.

خشکی واژن: داروهای طبیعی و مکمل ها

در میان مکمل‌ها و درمان‌های طبیعی نشان‌دهنده خشکی واژن، سویا و مشتقات آن (میسو،  توفو،  تمپه،  شیر سویا )، سیمی‌سیفوگاراسموزا، ایزوفلاون‌ها  و دیگر  فیتواستروژن‌ها  (به طور کلی از سویا یا شبدر قرمز جدا شده‌اند) برجسته هستند.

دومی فعالیت استروژن‌های درون‌زا را تقلید می‌کند، اما با شدت عمل کمتر. به همین دلیل، به طور سنتی نه تنها برای بهبود خشکی واژن، بلکه برای رفع سایر موارد معمولی نیز توصیه می شود

در مورد تغذیه، توصیه می شود از رژیم های غذایی شدید خودداری کنید، مصرف مایعات را بالا نگه دارید و نیاز به چربی ها از جمله  چربی های ضروری را برآورده کنید ( کلسترول که منحصراً در  چربی های حیوانی وجود دارد، برای سنتز هورمون های جنسی ضروری است ).

پیشگیری

خشکی واژن: چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از خشکی واژن، توصیه اصلی این است که  بهداشت صمیمی را رعایت کنید  (بدون دوش، تمیز کردن بیش از حد، شلوارهای تنگ یا صابون‌های تند ؛ فقط آب گرم و کمی پاک‌کننده با pH 3.5 تا ۵٫۵ در ناحیه تناسلی خارجی).

برای رابطه جنسی از کرم لوبریکانت محلول در آب استفاده کنید

سوالات متداول

۱ - آیا حمام کردن باعث خشکی واژن می شود؟

بله شستن بیش از حد نواحی تناسلی سبب تغییر PH شده و خشکی واژن به همراه دارد.

۲ - آیا رژیم غذای شدید می تواند سبب خشکی واژن شود؟

بله،  مصرف مایعات را بالا نگه دارید و نیاز به چربی ها از جمله چربی های ضروری را برآورده کنید (کلسترول که منحصراً در  چربی های حیوانی وجود دارد که برای سنتز هورمون های جنسی ضروری است).

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

*