امروز : دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲ می باشد.

کلیتورال کلیتوریس و تجربه ای از ارگاسم زنانه

کلیتورال کلیتوریس و تجربه ای از ارگاسم زنانه

کلیتورال منطبق با اوج لذت است که از تحریک مستقیم یا غیرمستقیم کلیتوریس ، یک اندام نعوظ کوچک واقع در جلوی دهلیز فرج، در نقطه اتصال لابیا مینور، ناشی می شود.

ارگاسم کلیتورال چیست؟

کلیتوریس یک اندام بسیار پذیرا است و ساختار تشریحی پیچیده‌تر و بزرگ‌تری از آنچه ما معمولاً تصور می‌کنیم دارد. چیزی که معمولاً « کلیتوریس » نامیده می‌شود، در واقع « قسمت کلیتوریس » است، قسمت خارجی آن، که توسط هود کلیتورال محافظت می‌شود، جایی که حدود ۸۰۰۰ انتهای عصبی حساس به لمس و فشار وجود دارد . هنگامی که در مغز ، اطلاعات منتقل شده توسط این پایانه ها به عنوان دلپذیر یا دردناک رمزگشایی می شود .

به دلیل این حساسیت و پاسخگویی جنسی خاص*، تحریک کلیتورال به توجه و مراقبت از هر کسی که آن را انجام می دهد (خودشان یا شریک زندگی) نیاز دارد.

*اگرچه ممکن است چندان واضح به نظر نرسد، کلیتوریس با هیجان سخت می شود و متورم می شود، کمی بزرگ می شود، به روشی بسیار شبیه به اجسام غارهای آلت تناسلی.

تحریک کلیتورال به طور مداوم به موارد زیر کمک می کند:

 • به لذت برای زنان کاهش یافته است ;
 • احتمال ارگاسم در زنان در مقابل دخول به تنهایی.

نه تنها این: در طول آمیزش جنسی دخول، ۷۰ درصد زنان با تحریک مستقیم یا غیرمستقیم کلیتوریس راحت‌تر به ارگاسم می‌رسند.

در حالی که می‌توان ارگاسم را از سایر قسمت‌های بدن از جمله نقطه G و نوک سینه‌ها ایجاد کرد ، این موارد باعث می‌شود که کلیتوریس قابل اطمینان‌ترین منطقه اروژنی باشد .

ارگاسم ناشی از تحریک مستقیم کلیتوریس

تحریک مستقیم با لمس کلیتوریس با کف دست یا انگشتان حاصل می شود . همین هدف را می توان با اقدامات دیگری دنبال کرد: مالیدن بدن شریک زندگی، موقعیت های جنسی، اسباب بازی های جنسی خاص و غیره. کلیتوریس همچنین می تواند با دهان، لب ها و زبان در طول رابطه جنسی دهانی تحریک شود (Cunnilingus).

هر روشی که باشد، توصیه می‌شود فشارها، حرکات و سرعت‌های مختلف را در تحریک کلیتوریس آزمایش کنید تا بفهمید چه چیزی (به لحاظ ذهنی) خوشایندتر است.

ارگاسم ناشی از تحریک غیر مستقیم کلیتوریس

منظور ما از تحریک غیرمستقیم اصطکاک یا کشش مکانیکی است که نفوذ واژن روی کلیتوریس اعمال می کند. حتی بهتر از آن: در حین مقاربت جنسی، لابیا بزرگ و کوچک مطابق با موقعیت های در نظر گرفته شده و حرکات انجام شده همراه با شریک جنسی کشیده و حرکت می کنند.

نتیجه این است که حتی در لحظاتی که کلیتوریس به طور فعال تحریک نمی شود، همچنان به طور غیر مستقیم درگیر است.

مشخصات:بهترین مکنده و ویبراتور کلیت

نحوه پیدا کردن نقطه C

نقطه C فقط یک اصطلاح عامیانه دیگر برای کلیتوریس است که بخشی از آن متعلق به ساختارهای خارجی دستگاه تناسلی زنانه است .

همانطور که مشخص است، مجموعه کلیتورال بسیار بیشتر از آن چیزی است که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است و عمدتاً به سمت داخل توسعه می یابد:

 • یک “سر” خارجی : سر چشم (کنجکاوی: آن را مشابه با سر آلت تناسلی می دانند).
 • یک بدن داخلی ؛
 • دو ریشه که – همیشه در داخل – در دو طرف فرج امتداد دارند .

کلیتوریس برای قرن ها یک راز باقی مانده است : به لطف ظهور فناوری های تصویربرداری ، مشخص شده است که این اندام از نظر پیچیدگی چقدر منحصر به فرد است .

کلیتوریس در کجا قرار دارد؟

کلیتوریس در قسمت فوقانی و قدامی فرج و در محل اتصال لابیا مینور قرار دارد . کلیتوریس درست بالای دهانه مجرای ادرار قرار دارد که به نوبه خود چند میلی متر جلوتر از روزنه واژن قرار دارد .

قسمت بیرونی (مشاهده): نقش در ارگاسم کلیتورال

https://www.my-personaltrainer.it/imgs/2021/05/28/clitoride-struttura-orig.jpeg

قسمت خارجی از گلن تشکیل شده است که تا حدی توسط آستینی از پوست با عملکرد محافظتی پوشانده شده است که به آن کلاه کلیتورال یا پرپوس (آنالوگ پوست ختنه گاه مردانه) می گویند. این برآمدگی در همان راس کمپلکس کلیتورال قرار دارد و نشان دهنده حساس ترین قسمت کلیتوریس است.

بین سر و پوست ختنه گاه معمولاً یک چین کوچک به نام حفره پریپوتیال وجود دارد . پوست ختنه گاه کلیتورال به لابیا مینور یا لب های داخلی فرج متصل می شود، بنابراین: هر چیزی که لابیا را حرکت دهد، کلیتوریس را تحریک می کند.. بنابراین، همانطور که پیش بینی می شد، غده خود دارای انتهای عصبی بیشتری نسبت به سایر قسمت های بدن زن (یا مرد) است.

وقتی نوبت به ارگاسم کلیتورال می رسد، قسمت بیرونی کلیتوریس فقط “نوک کوه یخ” است .

بیشتر کلیتوریس – حدود چهار پنجم آن – در داخل قرار دارد. کل ساختار تقریباً شبیه Y است، با دو نیمه جانبی مخروطی شکل مورب، به نام ریشه‌های کلیتورال (یا پیازهای کلیتورال )، که در ورودی واژن قرار گرفته‌اند. ریشه ها در واقع به سمت بالا به سمت مرکز فرج همگرا می شوند و ساختاری منحصر به فرد و استوانه ای به نام بدن کلیتوریس ایجاد می کنند . این ناحیه قبل از خم شدن شدید به جلو، ۲ تا ۳ سانتی متر کشیده می شود و به اصطلاح آرنج یا زانوی کلیتوریس را تشکیل می دهد. از اینجا در جهت مخالف به سمت عقب و پایین حرکت می کند.

هنگامی که تحریک می شود، لامپ ها متورم می شوند، واژن را در آغوش می گیرند و هر دخول را لذت بخش تر می کنند .

ساختارهای کلیتورال که در امتداد و درون بدن زن احاطه شده و امتداد می یابند، می توانند به طول کلی به ۱۰ سانتی متر برسند.

کلیتوریس برای چیست؟

تا آنجا که به عملکرد آن مربوط می شود، به نظر می رسد که این اندام منحصراً مسئول دستیابی به اوج و رضایت جنسی زنانه است.

کلیتورال کلیتوریس

تفاوت بین ارگاسم واژن و کلیتورال

ماهیت ارگاسم زنانه بیش از یک قرن منبع بحث های علمی، جامعه شناختی و فرهنگی بوده است.

قبل از ادامه، مهم است که یک مقدمه اساسی ایجاد کنیم، تا بحث ارگاسم کلیتورال گمراه کننده نباشد: فقط یک نوع ارگاسم وجود دارد .

بیایید افسانه ای درباره ارگاسم زنانه را از بین ببریم

برای مدت طولانی و به دلایل مختلف (حتی فروید* هم با آن ارتباط دارد)، ما در مورد ارگاسم کلیتورال و ارگاسم واژینال (یا نقطه C در مقابل ارگاسم نقطه G ) شنیده ایم که به عنوان دو واکنش متمایز توصیف می شوند (رجوع کنید به رابطه جنسی نفوذی در مقابل ارگاسم. کلیتوریس مستقیم). در واقعیت، از نقطه نظر فیزیولوژیکی، تفاوت اساسی وجود ندارد: واژن و کلیتوریس ارتباط نزدیکی با هم دارند و نفوذ همیشه هر دوی این اندام ها را درگیر می کند.

به عبارت دیگر، ارگاسم هیچ یک پدیده ای منزوی نیست. تحریک کلیتوریس اغلب قسمت‌های دیگر اندام تناسلی زنان را جذب می‌کند و به همین ترتیب، تحریک واژن در حین مقاربت به‌طور غیرمستقیم باعث تحریک کلیتوریس می‌شود.

همچنین باید در نظر گرفت که ارگاسم یک واکنش عصبی-عضلانی غیرارادی است که همان ناحیه ای از مغز به نام قشر اولیه حسی جسمی را فعال می کند ، هر “نقطه شروع” که محرک لذت از آن آغاز می شود.

بنابراین ، دانش جدید در مورد فیزیولوژی ارگاسم زنان، پایه های محکمی را برای غلبه بر این بحث فراهم کرده است ، اگرچه بسیاری از نکات هنوز برای بررسی باقی مانده است.

زیگموند فروید ، پدر روانکاوی، در آغاز قرن بیستم این ایده را رایج کرد که زنان بالغ می توانند ارگاسم واژینال داشته باشند ، در حالی که زنان کمتر تجربه شده (یا نابالغ) از طریق تحریک کلیتورال به لذت می رسند . هیچ مدرک علمی برای حمایت از مخالفت دو ارگاسم وجود نداشت، به طوری که، چند سال بعد، او اعتراف کرد که تمایلات جنسی زنانه بسیار پیچیده تر است.نسبت به آنچه او در ابتدا آن را توصیف کرده بود. علیرغم رد این نظریه توسط نویسنده، این نظریه به حدی گسترش یافت و چنان ریشه دوانید که ناتوانی در رسیدن به ارگاسم از طریق دخول واژن تا دهه ۱۹۸۰ بیمارگونه تلقی می شد.

آیا ارگاسم واژینال با ارگاسم کلیتورال متفاوت است؟

زنان تمایل دارند گزارش دهند که ارگاسم ناشی از تحریک متمرکز کلیتورال شدید و “محلی” (یا به نوعی “متمرکز”) است، در حالی که ارگاسم ناشی از تحریک اصلی واژینال باعث ایجاد ارگاسم هایی می شود که احساس “عمیق” بیشتری دارند. “، کند و قدرتمند گاهی اوقات، برای تشخیص این دو “نوع” تجربه، از ارگاسم “اوج” و “موج “ صحبت می کنیم که به ترتیب با کلیتوریس و نقطه G مرتبط هستند.

هلن سینگر کاپلان ، یک متخصص جنسی که نقش مهمی در انقلاب جنسی دهه ۱۹۶۰ ایفا کرد، توضیح داد که ارگاسم عملاً یک رفلکس است . به این ترتیب و مانند تمام رفلکس های دیگر، می توان تشخیص داد:

 • بخش حسی : در ارگاسم، اولین بخش است که با محرک آغازین (در واقع کلیتوریس) نشان داده می شود.
 • بخش حرکتی : شامل انقباضات ریتمیک عضلات دور واژینال است، یعنی در اطراف واژن قرار دارد.

بنابراین در ارگاسم، هر دو ساختار درگیر هستند: کلیتوریس برای بخش حسی و واژن برای بخش حرکتی.

حتی مدل پاسخ جنسی ویلیام اچ مسترز و ویرجینیا ای جانسون (اولین کسی که روش علمی را برای مطالعه تمایلات جنسی انسان، بین پایان دهه ۵۰ و اوایل دهه ۶۰ قرن گذشته به کار برد) نشان نمی دهد. هیچ تفاوتی بین “ارگاسم واژینال” و “ارگاسم کلیتورال” مورد حمایت زیگموند فروید وجود ندارد: تحقیقات آنها نشان می دهد که نقطه G و ارگاسم کلیتورال، صرف نظر از اینکه چگونه به دست می آیند، منشأ یکسانی دارند .

مسترز و جانسون با مطالعه چرخه پاسخ جنسی زنان به تحریکات مختلف، مشاهده کردند که ارگاسم کلیتورال و واژینال دارای مراحل یکسانی از پاسخ فیزیکی هستند و متوجه شدند که اکثر زنان فقط می توانند به ارگاسم کلیتورال برسند، در حالی که اقلیت ارگاسم واژینال داشتند.

چگونه تشخیص دهیم

در چرخه پاسخ جنسی، ارگاسم شامل افزایش تنش است که به اوج خود می رسد و به دنبال آن آزاد شدن ناگهانی و لذت بخش برانگیختگی همراه است . احتمالاً تنفس و ضربان قلب شما تا رسیدن به ارگاسم افزایش می یابد و ممکن است احساس خوشایند احتقان در ناحیه تناسلی خود داشته باشید. ارگاسم کلیتورال با مجموعه ای از انقباضات ریتمیک و ضربان مانند عضلات دور واژینال که با لذت شدید و احساس رضایت همراه است به خوبی مشخص می شود.

پس از ارگاسم ( دوره نسوز )، معمولاً احساس آرامش عمومی رخ می دهد که به ترشح هورمون های عصبی اکسی توسین و پرولاکتین و همچنین اندورفین ها (همچنین به عنوان “مورفین درون زا” شناخته می شود) نسبت داده می شود.

ارگاسم کلیتورال چقدر طول می کشد؟

ارگاسم کلیتورال می تواند منجر به ۳ تا ۱۶ انقباض شود و ۱۰ تا ۳۰ ثانیه طول بکشد.

چگونه کلیتوریس را تحریک کنیم

هنگام تحریک یا تحریک کلیتوریس خود به چه نکاتی توجه کنید

هنگام تحریک کلیتوریس، ترجیحات ممکن است بر اساس برانگیختگی و تغییرات در پاسخ جنسی متفاوت باشد.

به طور دقیق تر، باید در نظر داشت که:

 • در مراحل اولیه ، زمانی که بافت نعوظ هنوز به طور کامل تامین نشده است، ممکن است کلیتوریس آنقدر حساس باشد که به طور مستقیم لمس شود. با این حال، این لحظه برای کاوش در منطقه، فشار دادن کلاه بین انگشتان و انجام حرکات دایره ای با افزایش فشار بسیار عالی است. همانطور که برانگیختگی ایجاد می شود، تحریک مستقیم بیشتر غده می تواند احساس را تشدید کند.
 • همانطور که برانگیختگی به سطوح بالاتری می رسد ، به طور متناقضی، غده می تواند بیش از حد حساس شود، بنابراین تحریک کمتر مستقیم، سبک و ملایم کلیتورال اغلب راحت تر است.
 • پس از ارگاسم کلیتورال، کلیتوریس دچار نوعی دوره نسوز می شود و لمس آن می تواند به دلیل گردش خون و تورم، احساس ناراحتی (اگر نه درد) ایجاد کند. بنابراین، به یک معنا، کلیتوریس همیشه برای ارگاسم “در دسترس” نیست و در هر مقاربت، احتمال دستیابی به تعداد محدودی ارگاسم تنها از طریق تحریک کلیتورال بیشتر است. اگر ارگاسم دوباره با دخول به دست آید، ناراحتی در کلیتوریس ممکن است افزایش یابد.

در هر صورت، هیچ روش جهانی یا تکنیک خاصی برای برانگیختن یا تحریک کلیتوریس وجود ندارد، اما باید آزمایش کرد و درک کرد که ترجیحات فرد در یک فرآیند مستمر کشف و ساخت (حتی ذهنی) چیست تا زمانی که فرد به آن برسد. تعادل مورد نظر برای لذت بردن از تجربه.

بهترین موقعیت های جنسی برای نقطه C

مانند نقطه G، کلیتوریس بخشی از مجموعه ای از ساختارها است که بسیار حساس، واکنش پذیر و پویا هستند و همچنین در طول فعالیت جنسی با یکدیگر ارتباط نزدیک دارند.

با حرکت دادن بدن در حین مقاربت، جریان به اندام تناسلی افزایش می‌یابد و کلیتوریس محو می‌شود، بنابراین می‌توانید از لذتی که وقتی لابیاها به طور غیرمستقیم کلاه کلیتورال را تحریک می‌کنند، استفاده کنید. چرخاندن باسن در حین دخول به تحریک غیرمستقیم لامپ های کلیتوریس کمک می کند و این احساسات را بیش از حد بار می کند.

بهترین پوزیشن‌های جنسی برای رسیدن به ارگاسم کلیتورال، موقعیت‌هایی هستند که امکان تحریک مستقیم ناحیه را فراهم می‌کنند: میسیونری، دختر گاوچران یا قاشق زدن (جایی که یکی یا هر دو می‌توانند کلیتوریس را تحریک کنند).

اثرات تحریک را می توان با تمرکز همزمان بر سایر نواحی اروژن زنانه مانند نوک سینه ها یا فرج به طور کلی افزایش داد(منبع).

ارگاسم کلیتورال: نکات و توصیه ها

 • تحریک کلیتوریس به معنای فشار دادن “دکمه” لذت نیست : گاهی اوقات منجر به ارگاسم می شود، گاهی اوقات نه. واکنش به تحریک جنسی در واقع می تواند هر از گاهی متفاوت باشد، بدون غفلت از این که رسیدن به ارگاسم به عوامل دیگری نیز بستگی دارد که فراتر از اندام تناسلی است .
 • همه زنان از طریق تحریک کلیتورال رضایت نمی یابند: این بدان معنا نیست که چیزی در بدن اشتباه است یا به درستی کار نمی کند . مانند سایر مناطق اروژن، ترجیحات می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. در واقع، همه ارگاسم ها یکسان ایجاد نمی شوند، بنابراین هیچ راه درست یا غلطی برای رسیدن به آنها وجود ندارد – نکته کلیدی این است که احساس راحتی کنید و از کاوش لذت ببرید.
 1. Puppo V, Puppo G. Anatomy of sex: Revision of the new anatomical terms used for the clitoris and the female orgasm by sexologists. Clinical Anatomy. 2015 Apr 1;28(3):293-304.
 2. Koedt A. The myth of the vaginal orgasm. Radical feminism: A documentary reader. 2000 Feb 1:371-7.

مطالب مرتبط

 • مطلب مرتبطی پیدا نشد.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

*