امروز : دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲ می باشد.

داروهای درمان خارش واژن

داروهای درمان خارش واژن

داروهای درمان خارش واژن چیست؟ خارش واژن چیست؟ خارش واژن علامتی است که می تواند ناشی از اختلالات و آسیب شناسی های مختلف کم و بیش جدی باشد. این یک مزاحمت رایج در دنیای زنانه است که در آن نوعی تحریک یا سوزن سوزن شدن واژن و فرج از موجودیت متغیر درک می شود.

علل

علت خارش واژن چیست؟

از آنجایی که خارش واژن یک علامت ثانویه بسیاری از بیماری های اولیه است، علل آن می تواند متفاوت و ناهمگن باشد.

برخی از نمونه‌ها عبارتند از:

 1. حساسیت به پاک‌کننده‌ها یا شوینده‌های بدن ،
 2. فلور واژن تغییر یافته،
 3. آنتی‌بیوتیک‌ها،
 4. مصرف  قرص‌های ضدبارداری خوراکی ،
 5. کاندیدیازیس،
 6. دیابت،
 7. رژیم غذایی سرشار از قند،
 8. کاهش  استروژن،
 9. بارداری،
 10. بیماری‌های مقاربتی،
 11. یائسگی،
 12. سیستم ایمنی ضعیف،
 13. استرس،
 14. واژینیت،
 15. واژینوز،
 16. تریکومونیازیس،
 17. خشکی .

علائم مرتبط

چه علائم دیگری می تواند با خارش واژن همراه باشد؟

خارش واژن، علاوه بر ایجاد احساس ناخوشایند که منجر به خاراندن می شود، می تواند با تورم، تحریک و قرمزی موضعی همراه باشد. شدت خارش با توجه به عنصر علتی که زمینه آن را دارد متفاوت است و با مقیاسی از مقادیر ایده آل و ذهنی ارزیابی می شود که در خفیف، متوسط، متوسط ​​و مداوم قابل اندازه گیری است.

داروهای درمان خارش واژن

داروهای درمان خارش واژن(medicines to treat vaginal itching) قبل از شروع هر گونه درمان دارویی و درمانی، خانمی که از خارش واژن شکایت دارد، باید از اولین تظاهرات علائم با پزشک خود تماس بگیرد. به این ترتیب متخصص می تواند علت محرک را شناسایی کند و در نتیجه مناسب ترین درمان را برای بیمار تجویز کند.

با این حال، باید به خاطر داشت که خارش واژن به طور کلی نباید بیش از حد نگران کننده باشد، حتی اگر، گاهی اوقات، می تواند نشانه روشن عفونت های باکتریایی یا قارچی یا آسیب شناسی های جدی باشد.

به طور کلی، داروهایی که بیشتر برای کاهش خارش استفاده می شوند، داروهایی هستند که بر پایه بی حس کننده های موضعی مانند لیدوکائین یا بر پایه کورتیکواستروئیدها (درمان علامتی) هستند. حتی استفاده از نرم کننده ها نیز می تواند برای تسکین مفید باشد.

بسته به علت محرک، پزشک ممکن است تصمیم به تجویز داروهای آنتی بیوتیکی (هنگامی که خارش ناشی از عفونت های باکتریایی باشد)، داروهای ضد مویکوتیک (اگر خارش ناشی از عفونت های قارچی باشد ) یا درمان جایگزین هورمونی (در صورتی که خارش واژن ایجاد شده باشد را تجویز کند). توسط واژینیت آتروفیک ).

مواد نرم کننده و بی حس کننده

برای تسکین خارش، ممکن است استفاده از محصولات موضعی بر اساس مواد نرم کننده یا مواد فعال با اثر بی حس کننده موضعی مانند لیدوکائین و پراموکائین مفید باشد.

کورتیکواستروئیدها داروهای درمان خارش واژن

در برخی موارد، پزشک ممکن است استفاده از داروهای کورتیکواستروئیدی را به شکل کرم تجویز کند که ممکن است برای تسکین خارش مفید باشد. از جمله مواد موثره ای که می توان در درمان خارش ناحیه تناسلی استفاده کرد، هیدروکورتیزون است .

لطفاً توجه داشته باشید : استفاده از کورتیکواستروئیدها فقط در صورت تجویز پزشک باید انجام شود.

داروهای آنتی بیوتیک

زمانی که پزشک عفونت باکتریایی را به عنوان علت خارش واژن تشخیص دهد، ممکن است پزشک داروهای آنتی بیوتیکی تجویز کند. بسته به مورد، درمان می تواند موضعی (استفاده از تخمک های واژینال ، کرم های واژینال و غیره) یا سیستمیک (استفاده از کپسول یا قرص برای مصرف خوراکی، محلول های خوراکی و غیره) باشد.

در میان مواد فعال قابل استفاده مترونیدازول و تینیدازول را می‌توان یافت .

داروهای ضد قارچ درمان خارش واژن

هنگامی که خارش واژن نشانه عفونت قارچی است – به عنوان مثال، از Candida spp ، ممکن است پزشک داروهای ضد قارچی تجویز کند.

همچنین در این مورد می توان از ضد قارچ ها به صورت موضعی ( تخم مرغ ، کرم، کپسول و دوش واژینال ) یا سیستمیک (کپسول، قرص، محلول خوراکی و غیره) استفاده کرد.

در میان پرمصرف‌ترین مواد فعال، ضد قارچ‌هایی از نوع آزول مانند مترونیدازول، کلوتریمازول ، فلوکونازول و غیره یا نیستاتین یافت می‌شود . دومی یک داروی آنتی بیوتیک با اثر ضد قارچی است که به صورت موضعی (واژینال) در درمان ولوواژینیت کاندیدا استفاده می شود.

سوالات متداول

۱ - خارش واژن چیست؟

خارش واژن علامتی است که می تواند ناشی از اختلالات و آسیب شناسی های مختلف کم و بیش جدی باشد. این یک مزاحمت رایج در دنیای زنانه است که در آن نوعی تحریک یا سوزن سوزن شدن واژن و فرج از موجودیت متغیر درک می شود.

۲ - آیا داروهای انتی بیوتیک تجویز می شود؟

زمانی که پزشک عفونت باکتریایی را به عنوان علت خارش واژن تشخیص دهد، ممکن است پزشک داروهای آنتی بیوتیکی تجویز کند.

۳ - برای تسکین خارش واژن چه کنیم؟

برای تسکین خارش، ممکن است استفاده از محصولات موضعی بر اساس مواد نرم کننده یا مواد فعال با اثر بی حس کننده موضعی مانند لیدوکائین و پراموکائین مفید باشد.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

*