امروز : شنبه ۱۳۹۹/۰۹/۱۵ می باشد.

میگرن و رابطه جنسی

میگرن و رابطه جنسی

چگونه می توانید زندگی جنسی تان را از سردرد های میگرنی دور نگه دارید تا آسیب نبیند؟ میگرن، مانند سایر بیماری های مزمن، می تواند به صمیمیت آسیب زند. زوج ها برای حفظ ارتباط شان نیاز دارند آن را تقویت کنند. میگرن فشار ایجاد می کند و اگر همسران در این باره گفت و گو نکنند فاصله عمیقی میان شان ایجاد می شود.

رودنی شاپیرو، روان پزشک و مشاور خانواده مرکز درمانی سان فرانسیسکو می گوید:«میگرن تنها منشاء فیزیکی ندارد، اگر مردی از این سردرد رنج می برد، پس از مدتی تلاش اش را برای داشتن رابطه جنسی مناسب متوقف می کند.»

اطلاع از عوامل – مواد غذایی، بوها، کمبود خواب، عادت ماهانه و تغییر آب و هوا – تشدید سردرد میگرنی به شما کمک می کند تا برای داشتن رابطه جنسی مناسب برنامه ریزی کنید. مصرف دارو نیز می تواند از بروز میگرن جلوگیری کند یا از شدت اش بکاهد. زوج ها می توانند با پیروی کردن از توصیه های متخصصان مشاور زندگی سالمی داشته باشند.

میگرن و هورمون ها
اکثر افرادی که از میگرن رنج می برند زن هستند. در حدود نیمی از زنان مبتلا به میگرن، زمانی سردردشان عود می کند که عادت ماهانه شان آغاز شده و میزان استروژن و پروژسترون بدن شان کاهش یافته است. بنابراین، عود سردرد های میگرنی در زمان آغاز عادت ماهانه به این زنان کمک می کند که در سه هفته باقی مانده از ماه رابطه جنسی مناسبی داشته باشند.

اما دکتر وینسنت مارتین، متخصص سردرد در دانشگاه سینسیناتی می‌گوید:«سردرد میگرنی می تواند زمانی که زنان آمادگی برقراری ارتباط جنسی دارند آغاز شود و به زندگی جنسی زوجین آسیب جدی وارد کند.»

هورمون های بارداری نیز می توانند سبب آغاز دور تازه ای از حملات میگرنی شوند. در طول دوران ۹ ماهه بارداری، سردردهای میگرنی ممکن است به کرات عود کنند و دردناک تر از گذشته شوند.

اما در برخی از زنان، چنین سردردهایی ممکن است در دوران بارداری بهبود یابند. همچنین، برخی زنان ممکن است در دوران بارداری برای اولین بار سردرد میگرنی را تجربه کنند.

درمان های غیر دارویی در طول دوران بارداری برای کنترل سردرد میگرنی اهمیت زیادی دارد، اما ممکن است به درمان پیشگیرانه نیز نیاز شود. میان سالی زمانی است که بسیاری از زنان و مردان سردردهای میگرنی را تجربه می کنند.

دکتر مارتین می گوید:«برخی از زنان پس از دوران یائسگی اگر علایم دیگری از جمله گر گرفتگی داشته باشند باید استروژن اضافی دریافت کنند که سبب کاهش سردردهای میگرنی می شود.»

 

میگرن و رابطه جنسی 
تیموتی هویل، محقق سردرد دانشگاه ویک فورست تحقیقاتی درباره رفتارهای جنسی مردان و زنان مبتلا به میگرن انجام داده است و از یافته هایش حیرت زده شده است. نتایج مطالعه ای که دکتر هویل در سال ۲۰۰۶ انجام داد، نشان داد زنان و مردان مبتلا به میگرن بیش از رابطه جنسی به افرادی که به میگرن مبتلا نیستند فکر می کنند.

اما نتایج بررسی های دیگر نشان داد میل جنسی افراد مبتلا به میگرن بسیار کم، اما میزان درد جنسیشان بسیار بالا است. علاوه بر این، نتایج برخی پژوهش ها نشان داده اوج لذت جنسی برای افراد مبتلا به میگرن نوعی تسکین است. اما دکتر مارتین معتقد است اوج لذت جنسی می تواند در زنانی که به میگرن مبتلا نیستند نیز سبب بروز سردرد شود.
منبع: تریبون آزاد

بازدید:۷۱۲۶۵۸

رتبه مقاله درگوگل:4.5-Stars

ارسال نظرات

۸ دیدگاه برای “میگرن و رابطه جنسی”

 1. laleh گفت:

  salam.aya sar dard bar rabeteye jensi tasir darad?

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   مسلما” هر نوع درد و استرسی میتونه روی این رابطه اثر داشته باشه … ولی کسایکه به اوج لذت جنسی رسیدن از آرامش خاصی در نواحی دچار درد برخوردار بودن

 2. سيما گفت:

  معمولاً زمانی که بدن از هر نوع دردی در رنج است، هیچگونه تمایلی به ایجاد رابطه ندارد. دکتر Stephen F. Grinstead مشاور خانواده و مدیر مرکز ترک اعتیاد در ساکرامانتو کلیف، می گوید: اکثر بیماران من که از سردردهای مزمن و میگرنی رنج می برند، در زندگی زناشویی خود دچار سردمزاجی هستند.

  دردهای مداوم سطح سروتونین که نوعی انتقال دهنده عصبی در مغز و مشخص کننده خلق و خوی است، را کاهش می دهد. سروتونین ماده شیمیایی در بدن است که موجب خوش رفتاری فرد می شود. دکترGrinstead توضیح می دهد، که کاهش سطح این ماده در بدن باعث افسردگی و عدم تمایل به ایجاد رابطه جنسی می شود. افرادی که از دردهای مزمن رنج می برند، به علت افسردگی، تمایلات جنسی خود را سرکوب می کنند.
  باید اضافه کرد که بیش از نیمی از مخاطبان در همه پرسی انجام شده توسط موسسه ملی سردرد، گزارش داده اند که رابطه جنسی به خودی خود باعث شدت سردردهای آنها می شود. در تحقیقی دیگر گفته شده است که در عده کمی از افراد، یک نفر از هر صد نفر، در زمان ارگاسم یا اندکی بعد از آن ،دچار سردرد می شوند. معمولاً سردردهای ناشی از روابط جنسی برای مدت چند دقیقه بعد ار رابطه، اتفاق می افتد، اما به ندرت افرادی هستند که تا ساعت ها بعد از نزدیکی از سردرد رنج می برند.
  به نظر برخی از افراد مبتلا به میگرن، انجام رابطه جنسی باعث شدت سردرد آنها می شود. خوشبختانه این موضوع فقط برای گروه اندکی از جمعیت مبتلا به میگرن، صحت دارد. اینها اظهارات دکتر Seymour Diamond متخصص مغز و اعصاب و مدیر اجرایی موسسه ملی سردرد در شیکاگو است. او می گوید در حقیقت شواهدی نیز وجود داردکه برخی اوقات انجام رابطه جنسی باعث جلوگیری از بروز سردردهای میگرنی می شود. از آنجایی که رابطه جنسی باعث آزاد شدن اندورفین (کاهش دهنده درد) در بدن می شود، برای برخی افراد انجام آن باعث کاهش سردردهای آنها می شود.

 3. elmira گفت:

  سلام
  آیا رابطه جنسی بر سردرد های میگرنی اثری دارد؟

 4. سيما گفت:

  تحقیقات جدید نشان داده اند که ارتباط جنسی می تواند به بهبود سردرهای میگرنی کمک قابل ملاحظه ای نماید. بر اساس این مطالعات که توسط محققان آلمانی انجام شده است، فعالیت جنسی، سردرد های ناشی از میگرن و همچنین سردرد های خوشه ای (نوعی سردرد بسیار شدید که‌ به‌طور معمول‌ شامل‌ درد در یک‌ طرف‌ سر، در پشت‌ سر یا اطراف‌ چشم می‌باشد) را حداقل در یک سوم از بیماران مورد بررسی برطرف کرده است.

  متخصصان معتقدند که مکانیسم این اثر ناشی از افزایش ترشح اندورفین در حین رابطه جنسی و رسیدن به ارگاسم (ارضای جنسی) است. اندورفین ترکیبی شیمیایی است که در مغز تولید می شود و در تسکین درد و ایجاد حس آرامش نقش دارد.

 5. pinar گفت:

  سلام آیا میگرن میل جنسی را افزایش می دهد؟

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   خیر در تحقیقات گفته شده کسایکه میگرن دارن ممکنه روی رابطه جنسیشون تاثیر منفی داشته باشه

 6. سيما گفت:

  یافته‌های اخیر پژوهشگران کارولینای شمالی که در مجله سردرد به چاپ رسیده نشان می دهد افرادی که مستعد ابتلا به بیماری میگرن هستند، نه تنها در زندگی جنسی خود با اختلالی مواجه نمی‌شوند، بلکه ابتلا به این بیماری ممکن است باعث افزایش میل جنسی آنها نیز بشود.
  دکتر تیموتی هاول سرپرست این پژوهش می‌گوید: وی اضافه می‌کند:

  با وجود آنکه اغلب مردم فکر می‌کنند سردرد باعث کاهش میل جنسی می شود و داشتن رابطه جنسی می‌تواند انواعی از سردرد را ایجاد کند دکتر هاول و همکارانش دریافته اند که داشتن رابطه جنسی می تواند در برخی از بیماران، سردرد ناشی از میگرن را کاهش دهد. این پژوهشگران تئوری ارتباط میگرن و میل جنسی را با ماده ای مغزی به نام سروتونین مورد بررسی قرار دادند و دریافتند هر دوی این پدیده ها تحت تاثیر همان ماده شیمیایی مشترک در مغز هستند.دانشمندان از قبل می‌دانستند که استفاده از داروهای افزایش دهنده سروتونین در مغز برای درمان افسردگی میل جنسی را کاهش می دهد.از سوی دیگر بیمارانی که به میگرن مبتلا هستند سطح پایین تری از سروتونین را در مغز خود دارند.برای درک این رابطه دکتر هاول و همکارانش ۵۹ نفر را که به طور متوسط ۲۴ ساله و به سردرد مبتلا بودند،مورد بررسی قرار دادند و از پاسخ های آنان به یک پرسشنامه روان شناختی درباره میل جنسی دریافتند که هر یک از آنان چقدر به این مسائل فکر کرده و به آن تمایل دارند.بر اساس نتایج این تحقیق مردان ۲۴ در صد بیشتر از زنان تمایلات جنسی داشتند و میل جنسی کسانی که سردردشان از نوع میگرنی بود نسبت به کسانی که میگرن نداشتند،۲۰ درصد بیشتر بود.نکته جالب اینکه افراد مبتلا به میگرن خود نسبت به بالاتر بودن میل جنسی شان از دیگران آگاهی داشتند.اما دکتر هاول اضافه می‌کند: <این میزان میل جنسی اگرچه از بقیه بالاتر بوده اما در حد طبیعی قرار دارد و این بدان معنا نیست که افراد مبتلا به میگرن میل جنسی غیر طبیعی دارند. پژوهشگران در نهایت نتیجه گیری کرده اند که یک مکانیسم وابسته به سروتونین در تنظیم میل جنسی و نیز در بیماری میگرن دخالت دارد و به نظر می‌رسد که گیرنده های این ماده در برخی زمینه‌های عملکرد جنسی انسان دخیل باشند.

  دکتر هاول می گوید: با اینکه در این پژوهش افراد مسن مورد مطالعه واقع نشده‌اند، دکتر هاول حدس می زند این پدیده در مورد مسن‌ترها نیز صادق باشد

پاسخی بگذارید

*