امروز : دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲ می باشد.

سوزاک

سوزاک

سوزاک یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی (STDs) و عفونت های مقاربتی (STIs) در سراسر جهان است. همانطور که سازمان بهداشت جهانی (WHO) نشان می دهد، هر ساله بیش از ۸۰ میلیون نفر به این بیماری ناشی از باکتری نایسریا گونوره مبتلا می شوند ، اگرچه بسیاری از آنها هرگز متوجه این بیماری نمی شوند. زنان در ۸۰ درصد موارد بدون علامت هستند، در حالی که این رقم در مردان می تواند از ۴۰ درصد متغیر باشد. آزمایش سوزاک برای جلوگیری از گسترش این STD ضروری است.

این واقعیت که تصویر سوزاک علائم ایجاد نمی کند به این معنی نیست که از نظر بالینی مرتبط نیست. در صورت عدم درمان، این عفونت می تواند منجر به بیماری التهابی لگن (PID)، حاملگی خارج از رحم، ناباروری و سقط جنین در دوران بارداری شود.

تشخیص زودهنگام پیش آگهی را در همه موارد بهبود می بخشد، بنابراین انجام آزمایش برای سوزاک در صورت هرگونه تماس خطرناک، علامت مشکوک یا نگرانی ضروری است. در اینجا ما به شما می گوییم که از چه چیزی تشکیل شده است و بهترین گزینه کدام است.

آزمایش سوزاک برای چه مواردی استفاده می شود؟

همانطور که از نام آن مشخص است، این آزمایش برای تشخیص عفونت ناشی از نایسریا گونوره ، یک باکتری گرم منفی با شکل دیپلوکوک و قطر ۰٫۶-۱ میکرومتر استفاده می شود. آنالیز کاربردهای کلی زیر را دارد:

  1. بدانید که آیا عفونت سوزاک مسئول علائم تناسلی یا خارج تناسلی فرد است.
  2. معاینه معمولی را در جمعیت پرخطر انجام دهید. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، توصیه می شود که همه زنان فعال جنسی زیر ۲۵ سال سالانه آزمایش کلامیدیا و سوزاک انجام دهند. افرادی که دارای چندین شریک جنسی بالای ۲۵ سال هستند، صرف نظر از جنسیت، باید این غربالگری معمول سالانه را نیز انجام دهند.
  3. تأیید کنید که سوزاک قبلی قبلاً درمان شده است ( تست درمان ). این معمولاً برای عفونت های تناسلی یا مقعدی ضروری نیست، اما در صورتی که فرد پس از درمان همچنان علائم خود را داشته باشد، ممکن است مورد توجه قرار گیرد. به خاطر داشته باشید که سوزاک باعث ایجاد مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها می شود.
  4. تشخیص عفونت در نوزاد تازه متولد شده در صورت ابتلای نوزاد ممکن است با تماس با ناحیه دهانه رحم مادر آلوده شود. در قابل توجه ترین موارد، این می تواند منجر به ورم ملتحمه و سپسیس نوزادی شود.

برای انجام این آزمایش نیازی به داشتن علائم واضح نیست. داشتن رابطه جنسی پرخطر در هفته های اخیر دلیل کافی برای انجام آن است.

انواع تحلیل

آزمایش‌های سوزاک از چند جهت تقسیم می‌شوند، اگرچه می‌توانند برای رسیدن به دقیق‌ترین تشخیص مکمل باشند. ما آنها را بر اساس دسته بندی در خطوط زیر تشریح می کنیم.

لکه گرم

رنگ آمیزی گرم به طور گسترده در زمینه باکتری شناسی برای تجسم باکتری ها در نمونه های بالینی استفاده می شود. این آزمایش از اگزودای مجرای ادرار ساخته می شود و نمونه باید در آزمایشگاه زیر میکروسکوپ آنالیز شود.

با توجه به منابع، بیش از همه در مردان با علائم مشخصه عفونت استفاده می شود. دقت رنگ آمیزی گرم برای عفونت های دهانه رحم، حلق و رکتوم بسیار کمتر است و برای تشخیص در این شرایط توصیه نمی شود.

کشت باکتری

در این مورد، اگزودای واژینال، گردنی، رکتوم، حلقی یا مجرای ادرار لازم است (بسته به جنسیت فرد و علائم آشکار شده). نمونه به دست آمده از محل عفونت احتمالی در محیطی خاص در آزمایشگاه کشت داده می شود و در صورت رشد نایسریا گونوره، عفونت تایید می شود . حساسیت و ویژگی بالایی دارد که آن را به گزینه ای بسیار مناسب تر از رنگ آمیزی گرم تبدیل می کند.

همچنین، کشت باکتری تنها راه برای انجام آزمایشات بیشتر بر روی باکتری ها و تایید مقاومت آنها به آنتی بیوتیک های خاص است. به همین دلیل، این آزمایش معمولاً در افرادی که پس از درمان دارویی علائم خود را متوقف نکرده اند، توصیه می شود.

آزمایش سریع سوزاک

اگرچه چندان رایج نیست، اما آزمایشاتی وجود دارد که تشخیص عفونت سوزاک را با اطمینانی در ۱۵ دقیقه و از خانه امکان پذیر می کند. در این موارد، نمونه‌ای از ناحیه بالقوه آلوده جمع‌آوری می‌شود و کیت آنتی‌ژن‌های باکتری را در صورت وجود شناسایی می‌کند، بنابراین تصویر بالینی تأیید می‌شود. همانطور که توسط مطالعات نشان داده شده است ، در دسترس بودن، حساسیت و ویژگی آن بسته به مورد متفاوت است. آنها معمولا بهترین گزینه برای رد قطعی عفونت نیستند.

تجزیه و تحلیل PCR

بدون شک، آنالیز PCR بهترین گزینه برای تشخیص عفونت سوزاک است. در این حالت نمونه ادرار از کاربر جمع آوری می شود و ماده ژنتیکی نایسریا گونوره با واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) جستجو می شود. تا به امروز، این تست ها ویژگی بالا (۹۵-۱۰۰٪) و بهترین حساسیت را در بین تمام روش های تشخیصی (۹۵٪) ارائه کرده اند .

در آزمایشگاه های ای طب، ما چندین آزمایش داریم که به ما امکان می دهد سوزاک (و بسیاری از بیماری های مقاربتی دیگر) را با استفاده از PCR اولترا حساس تشخیص دهیم. آنها را می توان در خانه یا در کلینیک بدون نیاز به قرار قبلی یا نسخه پزشکی انجام داد. بدون شک آنها بهترین راه برای تشخیص سریع، راحت و خصوصی این عفونت هستند.

برای مشاهده شماره تماس و آدرس آزمایشگاه های معتبر و پزشک مجاری ادرادی و یا متخصص عفونی کلیک کنید.

 

سوالات متداول

۱ - علائم سوزاک چیست؟

علائم اصلی سوزاک در زنان به شرح زیر است: ترشحات غیر طبیعی واژن. درد هنگام انجام رابطه جنسی. درد هنگام ادرار کردن. خونریزی خارج از دوره قاعدگی. ناراحتی شکمی علائم اصلی سوزاک در مردان به شرح زیر است: احساس درد و التهاب در بیضه ها. ترشح غیر طبیعی مایل به زرد یا سفید از آلت تناسلی. درد هنگام ادرار کردن. تورم اسکروتوم.

۲ - چه مدت باید منتظر بمانم تا آزمایش سوزاک انجام دهم؟

دوره پنجره زمانی است که از تماس با پاتوژن تا تشخیص مطمئن آن می گذرد. این فاصله زمانی بسته به پیچیدگی تکنیک و بسیاری عوامل دیگر متفاوت است. در صورت انتخاب تست PCR، زمان انتظار برای تشخیص سوزاک بسیار کمتر است. تقریباً بین ۳ تا ۵ روز قرار دارد.

۳ - تا کی ممکن است بدون اینکه بدانید سوزاک داشته باشید؟

علائم معمولا ۱۴ روز پس از تماس با باکتری ظاهر می شود. در هر صورت، درصد قابل توجهی از افراد مبتلا (به ویژه زنان) ممکن است در هر زمانی علائمی را تجربه نکنند. به همین دلیل توصیه می شود در صورت وجود شک و تردید، آزمایش تشخیصی انجام شود.

۴ - آیا آزمایش کلامیدیا و سوزاک با هم وجود دارد؟

طبق مطالعات ، کلامیدیا و سوزاک در ۴۰ درصد موارد با هم بروز می‌کنند. راه‌های سرایت یکسان است و علاوه بر این، داشتن STD معمولاً تأثیر عوامل بیماری‌زای دیگر بر دستگاه تناسلی را آسان‌تر می‌کند. خوشبختانه آزمایشاتی وجود دارد که می تواند کلامیدیا، سوزاک و بسیاری از عفونت های دیگر را به طور همزمان تشخیص دهد. بنابراین، تجزیه و تحلیل و زمان انتظار ذخیره می شود.

مطالب مرتبط

  • مطلب مرتبطی پیدا نشد.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

*