امروز : دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲ می باشد.

افسانه در مورد بیماری های مقاربتی

افسانه در مورد بیماری های مقاربتی

بیماری های مقاربتی (STDs) و عفونت های مقاربتی (STIs) در جمعیت عمومی بسیار شایع هستند. همانطور که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) نشان داده شده است، هر روز ۱ میلیون عفونت جدید به دلیل این گروه پاتولوژیک وجود دارد که به دلیل برخی از شایع ترین بیماری های مقاربتی به بیش از ۳۷۰ میلیون مورد جدید در سال در سراسر جهان تبدیل می شود. بدون شک، عفونت کلامیدیا، سوزاک، سیفلیس و تریکومونیازیس در صدر لیست قرار دارد.

بیماری های مقاربتی

جلوگیری از شیوع بیماری های مقاربتی وظیفه همه است. برای رسیدن به این هدف، در وهله اول لازم است که فعالیت جنسی را بی‌اهمیت جلوه دهید، آشکارا در مورد موضوع صحبت کنید و پیش فرض‌ها را بیش از حد ثابت شده به دلیل عدم آگاهی انکار کنید. با در نظر گرفتن این پیش فرض، سایت مشاوره جنسی ۷ افسانه در مورد بیماری های مقاربتی را به شما نشان می دهیم. خواندن را متوقف نکنید!

۱٫ اگر یک STD داشتم، می دانستم.

بدون شک، این افسانه بیماری های مقاربتی همان چیزی است که ما بیشتر به انکار آن اهمیت می دهیم. طبق مطالعات ، تقریباً نیمی از موارد سوزاک و ۷۷ درصد از عفونت های کلامیدیا بدون علامت هستند. بیش از ۲۰ درصد از افراد HIV مثبت از وضعیت خود بی اطلاع هستند و ۸۵ درصد از جمعیت فعال جنسی به HPV آلوده هستند، اگرچه علائم بالینی تقریباً هرگز وجود ندارد. ما می‌توانیم به استناد آماری ادامه دهیم که با اطمینان کامل نشان می‌دهد که برای ابتلا به این بیماری نیازی به داشتن علائم نیست.

بسیاری از بیماری های مقاربتی ساکت هستند. به همین دلیل، تمایز فزاینده ای بین اصطلاحات ITS و ETS ایجاد می شود. STI ها عفونت هایی هستند که توسط عواملی که در طول فعالیت جنسی منتقل می شوند، ایجاد می شوند، اما مجبور نیستند خود را نشان دهند. بیماری های مقاربتی زمانی به عنوان بیماری های مقاربتی (STD) در نظر گرفته می شوند که علائم و نشانه هایی را در فرد ایجاد کنند. همه بیماری های مقاربتی مقاربتی هستند، اما همه بیماری های مقاربتی تبدیل به STD نمی شوند.

همچنین لازم به ذکر است که فقدان علائم نشان دهنده عدم انتقال بیماری مقاربتی مورد بحث نیست ، بلکه برعکس است. یک فرد بدون علامت بیشتر مستعد عدم انجام اقدامات پیشگیرانه کافی و داشتن رابطه جنسی معمولی است، بنابراین مساعدت برای سرایت در جمعیت است. انجام آزمایشات پیشگیرانه پیشرفته قبل از هر گونه سرایت خطر، صرف نظر از وجود یا نداشتن علائم، بهترین راه برای جلوگیری از گسترش STDs و STI است.

۲٫ بیماری های مقاربتی فقط از طریق رابطه جنسی واژینال منتقل می شوند

یکی دیگر از تصورات نادرست بسیار مخرب. عوامل ایجاد کننده بیماری های مقاربتی از طریق هر نوع فعالیت جنسی، خواه از طریق دهان، مقعد، واژینال یا هر فعالیت دیگری که شامل خون یا مایعات جنسی باشد، منتقل می شود. مطالعات نشان می‌دهند که رابطه مقعدی بدون کاندوم ۱۰ تا ۱۲ برابر در مقایسه با رابطه جنسی واژینال به انتقال HIV کمک می‌کند. تصاویر دیگر، مانند سوزاک، زمانی که آلت تناسلی یا واژن با دهان تماس پیدا می کند، می تواند منتقل شود و در ناحیه دهان ظاهر شود. مهم است که در همه موارد از خود محافظت کنید و اقدامات مناسب را انجام دهید، خواه نفوذ وجود داشته باشد یا نباشد.

۳٫ کاندوم در برابر تمام بیماری های مقاربتی محافظت می کند

اگرچه درست است که کاندوم یک روش ضد بارداری و حفاظتی است، اما نباید آن را به عنوان یک مانع غیرقابل عبور در برابر همه بیماری های مقاربتی در نظر گرفت. اولاً، ممکن است قبل از دخول بدون کاندوم اعمال زیادی وجود داشته باشد که خطر سرایت را افزایش می دهد و علاوه بر این، کاندوم می تواند با حرکت و اصطکاک بشکند. همه اینها علیرغم تلاش برای محافظت از خود، امکان تماس با مایعات آلوده طرف مقابل را فراهم می کند.

علاوه بر این، بیماری های مقاربتی خاصی وجود دارد که از طریق جراحات یا مناطقی که لازم نیست با کاندوم سنتی پوشانده شوند، منتقل می شوند. شانکروئید، یک عفونت شایع در آفریقا و آسیای جنوب غربی، از طریق تماس با زخم یک فرد آلوده که در همه موارد می تواند روی بیضه ها، کشاله ران و سایر نواحی غیر از آلت تناسلی قرار گیرد، منتشر می شود. همانطور که در بخش‌های دیگر این فضا گفته‌ایم، بهترین محافظت انجام آزمایش PCR پیشگیرانه قبل از انجام هرگونه تماس جنسی پراکنده/خطرناک است.

۴٫ بیماری های مقاربتی بدون درمان به مرور زمان از بین می روند

بدون شک یکی از مضرترین افسانه های STD که می تواند در بین مردم دست به دست شود. اکثر عفونت‌های این نوع به خودی خود از بین نمی‌روند و علاوه بر این، حتی در مواردی که بیماری بدون علامت است، به سرعت درمان نشود، خطر عوارض جانبی جدی را نیز در پی خواهد داشت. به عنوان مثال، سوزاک که با آنتی بیوتیک درمان نمی شود، با عوارضی مانند بیماری التهابی لگن (PID)، مشکلات در دوران بارداری، و ناباروری و موارد دیگر همراه است.

استثناهایی برای این قانون کلی وجود دارد، مانند عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV). ۷۰ درصد از این تصاویر به خودی خود در یک سال و ۹۰ درصد در ۲ سال ناپدید می شوند. حتی در این واقعیت، درصد کمی از عفونت های پرخطر HPV می تواند پیچیده باشد و ضایعات پیش سرطانی در دهانه رحم، آلت تناسلی و سایر نواحی ایجاد کند. به همه این دلایل، در صورت بروز هر گونه علامت یا سوء ظن، بهتر است خود را به دست یک متخصص پزشکی بسپارید.

۵٫ فقط جوانان و نوجوانان به بیماری های مقاربتی مبتلا می شوند

هیچ چیز دور از واقعیت نیست. اگرچه این درست است که اوج اپیدمیولوژیک بسیاری از بیماری های مقاربتی در سنین با بیشترین فعالیت جنسی به روشی معمولی (۱۵ تا ۲۴ سال) به دست می آید، اما عفونت ها می توانند در هر زمانی از زندگی مبتلا شوند. این عوامل عفونی سن، جنسیت بیولوژیکی، ترجیحات جنسی، گروه های قومی یا هر پارامتر دیگری با ماهیت اجتماعی-فرهنگی را درک نمی کنند.

۶٫ پس از درمان، مصونیت به دست می آید

همانطور که در مطالعات نشان داده شده است، امکان به دست آوردن ایمنی موقت پس از عفونت در برابر برخی از عوامل بیماری زا که باعث بیماری های مقاربتی می شوند، مانند کلامیدیا تراکوماتیس، وجود دارد. در هر صورت، زمان ها به خوبی مشخص نیست، اطلاعات کافی وجود ندارد و همه ویروس ها، باکتری ها و انگل ها به یک شکل با سیستم ایمنی بدن میزبان تعامل ندارند. به همین دلیل لازم است با توجه به اینکه خطر عفونت مجدد STD ها در همه موارد از لحظه بهبودی به بعد وجود دارد، عمل شود.

ابتلا به سوزاک یا هر بیماری مقاربتی دیگر، اگر اقدامات حفاظتی مناسب را انجام ندهد، چند ماه یا سال بعد از ابتلای مجدد فرد به این بیماری جلوگیری نمی کند. شما باید بدون در نظر گرفتن سابقه پزشکی از خود محافظت کنید و با این واقعیت عمل کنید که ایمنی دائمی وجود ندارد.

۷٫ شما نمی توانید چندین بیماری مقاربتی را همزمان داشته باشید

این افسانه در مورد بیماری های مقاربتی نادرست است. ممکن است چندین بیماری مقاربتی به طور همزمان داشته باشید و علاوه بر این، به دلیل این واقعیت که آنها روش های انتقال مشترک دارند، این امر کاملاً رایج است. به عنوان مثال، بیش از ۲۰% موارد عفونت HIV با سایر عوامل عفونی از این نوع مانند کلامیدیا (۱۰%)، سوزاک (۹%)، واژینوز باکتریایی و سیفلیس همزمان وجود دارد. این واقعیت که برای بسیاری از STD ها مثبت است، باعث سرایت و عفونت توسط دیگران می شود، زیرا ضایعات باز، زخم ها و اگزما علائم رایجی هستند که به عنوان مسیرهای ورود آزاد برای پاتوژن های مختلف عمل می کنند.

اینها تنها برخی از رایج ترین افسانه های مرتبط با بیماری های مقاربتی (STDs) هستند، اما موارد بسیار بیشتری نیز وجود دارد. در هر صورت، ایده اصلی روشن است: در مواجهه با هرگونه تردید یا سؤالی که در رابطه با سلامت جنسی وجود دارد، لازم است خود را به دست یک متخصص پزشکی بسپارید. تنها فردی که در این زمینه مسلط باشد قادر خواهد بود بهترین توصیه را برای پیشگیری، تشخیص و درمان ارائه دهد.

 

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

*