امروز : شنبه ۱۴۰۰/۰۶/۱۳ می باشد.

تفاوت خود ارضایی با رابطه جنسی

تفاوت خود ارضایی با رابطه جنسی

رابطه جنسی یک نیاز طبیعی میباشد اما آیا خود ارضایی می تواند جایگزین رابطه جنسی شود؟

انجام عمل خودارضایی در هر شرایطی امکان پذیر است چون در ذهن ما شخص خاصی جهت رابطه پردازش شده و ما با انجام اعمالی خاص باعث ارضاء شدن خود می می شویم ، هم دررابطه جنسی و هم در خود ارضایی عمل ارگاسم صورت می گیرد هر دوی آنها می تواند لذت بخش باشد اما تاثیر کدامیک بر روی ما بیشتر است ؟

همانطور که ذکر شد در خود ارضایی اندام خود را وادار می سازیم تا طی یک رابطه مجازی به ارگاسم برسد اما در یک رابطه جنسی تمامی اندامهای بدن با یکدیگر همکاری دارند دیگر نیازی نیست که ما در ذهن خود محیطی را بازسازی کنیم یا شخص یرا بازسازی کنیم پس ذهن در آرامش بیشتری قرار میگیرد از این رو تاثیر روحی و روانی بسیار مفیدی بهمراه دارد.

آثار منفی جسمی روحی و جنسی اعتیاد به خودارضایی و تاثرات آن بر رابطه جنسی و زندگی زناشویی
افرادی که زود تحریک می شوند و برای ارضای خود به سوی خود ارضایی میروند بدانند که خود ارضایی تحریک پذیری را به میزان زیادی افزایش می دهد از این رو تنها با این کار عطش خودرا زیادتر کرده اند . فردی که به خود ارضایی اعتیاد دارد مطمئنا در زندگی زناشئیی خود در رابطه جنسی با شریک خود دچار مشکل جدی خواهد شد این فرد از رابطه جنسی حقیقی به ارگاسم نخواهد رسید پس نخواهد توانست خود و شریک جنسی خود را ارضاء کند و از رابطه جنسی حقیقی لذت ببرد.

 اینگونه افراد معمولا انسانهای سردی خواهند شد . از تاثیرات روحی اعتیاد به خود ارضایی می توان بی حوصلی عدم تمرکز لاغری ناتوانی جسمی سردردهای میگرنی را نامبرد . اعتیاد به خودارضایی آسیبهای زیادی از نظری جنسی به فرد وارد می سازد در خانمها می تواند باعث شود تا عمل لقاح و تخمک ریزی به درستی انجام نگیرد و یا هرگز صاحب فرزند نشوند و یا اینکه فرزند آنها ناقص به دنیا خواهد آمد . مطمئن باشید علائم منفی خود ارضایی از سنین جوانی آغاز می شود پرخاشگری نیز یکی از عوامل اعتیاد به خودارضایی میباشد لذت میل جنسی را از خود دریغ نکنید . خودارضایی حالت خوابآلودگی بهمراه دارد .خود ارضایی باعث بهم ریختگی وضعیت فکری و هوشیاری انسان می شود خود ارضایی بینایی را نیز تحت تاثیر قرار میدهد در مردان خارج شدن بیش از حد اسپرم باعث میشود تا در عمل لقاح قدرت بارگذاری اسپرم آنها کاهش یافته و از اینرو نتوانند صاحب فرزند شود .

پوکی استخوان در دوران میان سالی برای خانمها و آقایانی که در دوران نوجوانی و جوانی اعتیاد به خودارضایی داشته اند امری بعید نمیباشد. تاثیر مستقیم خودارضایی بر غدد هیپوتالاموس مغز آسیب جدی بهمراه دارد . بارها در مقالاتی که در اکثر وبلاگها منتشر شده میبنم که از خودارضایی به خوبی تعریف می شود منکر نمی شوم اما بحث من مربوط به اعتیاد به خود ارضایی میباشد . اعتیاد به خودارضایی آسیبهای زیادی بهمراه دارد آیا ارزش آنرا دارد برای لحظاتی لذت خود را از لذت حقیق یک رابطه جنسی محروم کنیم و به بدن خود آسیب وارد سازیم .

دکتر رابرت شروکلر یکی از محقیقن بزرگ و اساتید دانشگاه برلین در تازه ترین تحقیقات خود در مورد خودارضایی در ۲۷ سپتامبر ۲۰۰۶ رسما اعلام کرد اگر فردی قصد خودکشی دارداعتیاد خوداراضی یمی تواند در درازمدت باعث کاهش رشد تک تک سلولهای بنیادی در انسان شود مسلما هم من و هم شما می دانیم اعتیاد به خود ارضایی عاملی نیست که باعث مرگ انسان شود اما آسیب های زیادی بهمراه دارد.

منبع: تریبون آزاد

بازدید:۷۲۱۵۹۴

رتبه مقاله درگوگل:4.5-Stars

ارسال نظرات

۲۷ دیدگاه برای “تفاوت خود ارضایی با رابطه جنسی”

 1. ناشناس گفت:

  دختری هستم ۲۰ ساله که چند سالیست دچار خودارضایی بودم و حال چند ماهیست ترک کرده ام .
  می خواستم بدانم این امر در ازدواج من تاثیری دارد و امکان دارد همسر من متوجه این امر که من زمانی خودارضایی می کردم شود یا خیر؟

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   نه عزیزم این موردو اگه خودتون در موردش صحبت نکنید کسی متوجه نخواهد شد … ولی خب اینو باید بدونی که دخترایکه خودارضایی میکنن در ازدواج بسیار مشکل میتونن در رابطه جنسی به اون سطح ارضاء برسند … و به نوعی سردی مزاج خواهند داشت … بهتون تبریک میگم که این عادت بد رو ترک کردید

 2. ناشناس گفت:

  خود ارضایی عارضه جسمانی نداره و تاثیری نیز بر شکل ظاهری بدن یا حتی سیستم تناسلی فرد نداره که از روی این تغییرات بتوان فهمید کسی خود ارضایی می کنه یا نمی کنه

 3. مهنا گفت:

  نه بابا از کجا متوجه بشه تازه من شنیدم که دکترام نمیتونن بفهمن که کسی خودارضایی میکنه یا نه

 4. ناشناس گفت:

  تنها مشکلی که خود ارضایی دارد عدم ارضای روانی می باشد و فرد چون از نظر روانی با آن ارضا نمی شود ارامشی که لازمه ارضای جنسی می باشد را بطور کامل تجربه نمی کند.

 5. الناز گفت:

  خانم دکتر من دختری هستم ۲۲ ساله که باید باهاتون صحبت کنم این ایمیل هست منتظرتونیم

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   دوست عزیز امکان برقراری ارتباط از طریق ایمیل برای ما مهیا نیست ولی میتونید سوالات خودتون رو با این شماره در میان بگذارید و مشاوره تلفنی انجام بدید

   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

 6. mahsa گفت:

  سلام . ببخشید من ی سوال داشتم .کسی ک در زمان پریود خودشو با مالش ارضا کنه چه عواقبی در آینده در انتظارشه ..
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   دوست عزیز حتی در اسلام دستور به مردان داده شده در این دوره از زنان دوری کنن چون به هر حال این یک دوره خاص برای زنان به حساب میاد و دیواره رحم قدیمی تخریب شده و به جای اون دیواره ای تازه جایگزین میشود و خودارضایی میتونه شدیدا” تحریک کننده این ناحیه بوده و این مرحله رو تحت تاثیر قرار بده … به همین خاطر در وهله اول باید از خودارضایی دوری کنید تا وابستگی ذهنی در شما در آینده مانع رسیدن به اوج لذت جنسی با همسرتون نشود و اینکه اجازه بدید تا بدن در این مدت کار بازسازی خودش رو انجام بده و اونو دستخوش تاثیرات این عمل نکنید

 7. redrose گفت:

  سلام چرا سوال من بجای بررسی و ثبت کلا حذف شد؟؟

 8. اتوسا گفت:

  سلام
  خانمی هستم ٣٨ ساله و سیزده ساله ازدواج کردم همسرم تو رابطه جنسی خیلی ضعیف یود و رابطه کوتاهی داشت ولی الان با دارو بهتر شده ولی باز هم هفته ایی یکبار میل جنسی داره ولی من نیاز جنسیم خیلی بیشتره، و همینطور به رابطه عاطفی در حین رابطه جنسی خیلی اعتقاد دارم ولی همسرم همیشه در تاریکی در سکوت و با فکر دیکری با من همبستر میشه، و من کاهی احساس میکنم ارتباط با همسرم کم از خود ارضایی نداره چون خشک و بی روحه و من باید با قدرت ذهنم به ارکاسم برسم، خوب حالا من چکار کنم خیلی مشاور رفتیم و تلاش کردم ولی فعمیدم اینطوریه دیکه نمیتونم تغییرش بدم، خیلی با خودم مقاومت میکنم خود ارضایی نکنم چون همه میگن خوب نیست، خوب حالا کسی با شرایط من خود ارضایی بیشتر بهش اسیب میزنه یا براورده نشدن نیاز جنسی؟؟؟

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   خب متاسفانه رفتار ایشون به این صورت تعریف شده و چاره ای ندارید … نمیتونیم به شما در این مورد حرفی بزنیم چون وقتی تحریک به وجود اومد ارضاء شدن هم به دنبالش میاد و وقتی شما چنین شرایطی رو دارید اتوماتیک وار به سمتش ترغیب خواهید شد

   سردمزاجی اصطلاح عامیانه‌ای است که در میان مردم برای مردان یا زنانی که دچار کاهش یا فقدان میل جنسی هستند، به کار می‌رود.
   سردمزاجی یا کاهش میل جنسی مفهومی علمی دارد و نمی‌توان به راحتی به هر کسی گفت سردمزاج. باید شرح‌حال درستی از فرد گرفته شود تا منظورش از به کار بردن این کلمه مشخص شود. هرگاه مردی که بیشتر از ۲۰ سال سن دارد، ازدواج کند و فاصله بین دو رابطه زناشویی‌اش ۱۰ روز یا بیشتر باشد، به او سردمزاج گفته می‌شود.
   میل جنسی رابطه مستقیم با سن انسان‌ها دارد و این میل در هر ۲ جنس با افزایش سن کاهش می‌یابد ولی شدت کاهش متفاوت است. اگرتناسب نسبی در نیازها و تمایلات جنسی هر دو نفر وجود داشته باشد مشکلی نیست مشکل وقتی است که یکی از طرفین هر روز تمایل به برقراری رابطه زناشویی داشته باشد و دیگری هر ماه! اینجاست که موضوع سردمزاجی یا همان کاهش میل جنسی مطرح می‌شود. سردمزاجی ۲ نوع است؛ اولیه که از همان روزهای نخستین بعد از ازدواج، مرد مایل به برقراری روابط زناشویی با فاصله زیاد است و سردمزاجی ثانویه. در این نوع مرد از ابتدا چنین مشکلی نداشته و بعدها دچار کاهش میل جنسی شده است. کاهش میل جنسی ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشد. در نوع شدید ممکن است مرد ماه‌ها یا اصلا تمایلی به برقراری رابطه زناشویی نداشته باشد. سردمزاجی در آقایان خیلی زودتر آشکار می‌شود، در حالی که در زنان به‌خصوص در مراحل خفیف معمولا پنهان باقی می‌ماند.
   عواملی مانند مشاغل نامناسب، مشغله فکری زیاد، مشکلات زندگی، افسردگی و اضطراب و اختلال در رابطه عاطفی با همسر از مشکلاتی هستند که به روان مرد صدمه می‌زنند و می‌توانند باعث کاهش میل جنسی او شوند.
   از موارد مهمی که روی میل جنسی تاثیر می‌گذارد، کاهش هورمون مردانه است. هورمون مردانه در سنین بالا به‌تدریج کاهش می‌یابد و متعاقب آن میل جنسی کمتر می‌شود ولی گاهی در افراد جوان یا میانسالان روند کاهش این هورمون سریع است و مشکل‌هایی را برای مرد پدید می‌آورد. مردانی که کاهش میل جنسی تدریجی دارند، بهتر است سطح هورمونشان به روش آزمایشگاهی اندازه گرفته شود.
   یکی دیگر از مواردی که باعث کاهش میل جنسی مردان می‌شود، مصرف داروهای روانگردان است. این داروها فقط باید به وسیله پزشک تجویز شوند. در صورتی که بیماران با مصرف دارو دچار سردمزاجی شدند، باید موضوع را به پزشک اطلاع دهند و هرگز نباید خودسرانه اقدام به ترک دارو یا تغییر دوز آن کنند.

 9. Mahdi گفت:

  موقع خود ارضایی حدود ۳۰ ثانیه طول میکشه تا ارضا بشم
  آیا موقع رابطه جنسی این زمان افزایش میابه؟؟؟
  باتشکر

 10. Mehdi گفت:

  سلام ببخشیداگه کسی دچارزودانزالی باشه وتاموقع ازدواج مثلاحدود۳یا۴سال دیگه خودارضایی نکنه مشکله زودانزالیش برطرف میشه یانه

  • ◄Responder► گفت:

   سلام. عزیزم بستگی داره دلیل زودانزالی شما چیه؟ شما بهتر به یک دکتر ارولوژی مراجعه کنید.

 11. سینا گفت:

  سلام، من پسری هستم ۲۵ ساله، زود انزالی دارم، با اینکه ورزشکارم و هفت هشت سالیه که خود ارضایی نکردم و قبلشم در حدی نبوده که بخوام بگم، ولی با اینحال زودانزالی شدید دارم به حدی که یه تحریک و مالش کوچیک به لباس کارش تمومه، پیش همه جور دکتر رفتم ولی تاثیر چندانی نداره جز اینکه ماهی چندصدتومن خرجش کنم! نمی‌دونم چه باید کرد! با این شرایط اگرم بخوام ازدواج کنم فایده ای نداره، سوالم اینه، یه بیمه ای سازمانی شکایتی چیزی نداریم حداقل گردن بگیرن یکسال پول کشیدن بالا از بیمار؟ از وقتی این داروارو خوردم موهامم می‌ریزه.

  • مشاور گفت:

   سلام به شما دوست عزیز
   زودانزالی می تواند دلایل روحی و جسمی داشته باشد و رد این مسیر برای بررسی شرایط جسمی خود با توجه به توضیحاتی که بیان می کنید نیاز است که به متخصص ارولوژیست مراجعه کنید و در کنار ان بهتر است یک دوره مشاوره با سکس تراپ را نیز تجربه کنید تا هم شرایط روحی و هم محرک های جنسی مورد بررسی قرار بگیرد و در صورتی که مشکل جسمی وجود نداشته است یک سری ورزش ها نیز وجود دارد که در این مسیر می تواند به شما کمک کند .
   درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۷۶۲

 12. سارا گفت:

  چرا پیام من حذف شد خواهش میکنم پاسخگو باشین

 13. سارا گفت:

  سلام به خدا فرستاده شد ولی انقدر طولانی بود که توان دوباره نوشتنشو ندارم میشه شمارتونو بدید تلفنی صحبت کنیم

  • ◄Responder► گفت:

   سلام. مطلبی دریافت نشده. پوزش. می توانید از طریق شماره۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ وقت مشاوره تلفنی بگیرید.

 14. Ali گفت:

  سلام خسته نباشید. میخواستم بپرسم که من اعتیاد به خود ارضایی دارم
  مثلا هفته ای ۴یا۵بار ایا اینممکن تست در اینده مشکلی برایم داشته باشد .مثلا زود انزالی و……….. خیلی چیز های دیگر لطفا جواب بدید

  • مشاور گفت:

   سلام به شما آقا علی
   داشتن نیاز جنسی در اول اشاره کنم که نشان از سلامت شما دارد اما خب این میزان از خودارضایی نشان از تمرکز زیاد شما بر این نیاز و داشتن محرک های محیطی دارد که نیاز است نسبت به آنها توجه بیشتری کنید تا بتوانید مدیریت بهتری در این زمینه داشته باشید .
   این یکی از عوارض خودارضایی بیش از حد است. خودارضایی بیش از حد انرژی شما را می گیرد. فردی که درگیر خودارضایی مکرر است احتمال دارد که در طول روز بیشتر احساس خستگی و سستی کند. این یک اثر خودارضایی است که اگر بیش از ۳-۵ بار در روز انجام شود خود را نشان می دهد و مانع از انجام فعالیت های روزانه می شود.
   فرادی که به صورت مکرر خودارضایی می کنند دچار ضعف حافظه، حواس پرتی و ناتوانی در تمرکز فکری‏ می شوند. ضعف و تحلیل قوای جسمانی در این افراد ناشی از اختلال در عملکرد سیستم مغز و اعصاب است. اختلال در عملکرد سیستم مغز و اعصاب موجب می ‏شود که بخش حافظه کارایی لازم را نداشته باشد و فرد مبتلا به خودارضایی تمرکز کافی نداشته باشد و حواس پرت باشد.
   از اثرات روحی خود ارضایی می توان به افسردگی و اضطراب به میزان بالا اشاره کرد. افرادی که خود ارضایی می کنند، دچار اضطراب، دلهره و دلواپسی هستند و مرتب با خود درگیر هستند و نمی‏ توانند با خود کنار بیایند. این افراد معمولا افکار آشفته، وسواس فکری، بی ثباتی، درهم ریختگی فکری داشته و لحظه ای آرام و قرار ندارند و دائم به دلیل ارتکاب گناه خود را سرزنش و تحقیر می کنند.
   مردی با مشکل انزال زودرس نمی تواند شریک زندگی خود را ارضا کند. انزال زودرس یکی از اختلالات مشترک جنسی در میان مردان است. وقتی فرد درگیر خودارضایی بیش از حد شود، کنترل انزال خود را از دست می دهد و این موجب انزال زودرس در رابطه با شریک زندگی خود می شود.
   مطالعات نشان می دهد که نه تنها مردان، بلکه زنان نیز می توانند دچار انزال زودرس شوند. برخی از زنان به دلیل انزال زودرس سریعتر به رابطه های خود پایان می دهندو خب این موضوع را در افراد زیادی که به خودارضایی اعتیاد داشته اند در این تحقیقات مشاهده کرده اند.
   کاهش توان جسمی و زود بیمار شدن از دیگر مضرات خود ارضایی است. فرد خودارضا بدن خیلی ضعیفی داشته و نمی ‏تواند در مقابل میکروبها و ویروسها از خود دفاع کند بنابراین پی در پی بیمار می شود مخصوصا اگر در سن نوجوانی هستید و نیاز به رشد بدنی دارید بهتر است که سعی کنید که مدیریت بیشتری بر این رفتار داشته باشید .
   در هرصورت نیاز است که شما مراقبت لازم را داشته باشید و مدیریت بیشتری کنید چون این میزان از خودارضایی زیادی می باشد اما خب عوارض خودارضایی برای افراد متفاوت می باشد و برای همه یکسان و در یک میزان نیست .

 15. ناشناس گفت:

  سلام من یک پسر ۱۷ ساله هستم خود ارضایی تقریبا نیم ساعت طول می‌کشه میخواستم ببینم با بالا رفتن سن بیشتر میشه و ی سوال دیگه اینکه در رابطه زود تر ارضا می‌شویم یا در خود ارضایی ممنون میشم جواب بدید

  • مشاور گفت:

   سلام به شما دوست عزیز
   خب خودارضایی به مرور می تواند با آسیب های روبرو باشد که یکی از آنها کاهش زمان راضا شدن می باشد و گاهی رسیدن به زودانزالی اما خب اینکه شرایط بدنی هر فردی چگونه هست نیز در این مسیر تاثیر گذار می باشد .
   اما این زمان زیاد هست و مشکلی در این زمان وجود ندارد و در آینده نیز بسته به نوع رابطه جنسی و شرایط بدنی و جنسی شما و همسرتان بستگی دارد و در این مورد نظر خاصی وجود ندارد .

پاسخی بگذارید

*