امروز : چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۵/۲۷ می باشد.

علل و درمان تنفر جنسی

علل و درمان تنفر جنسی

تنفر جنسی

افراد مبتلا به این اختلال از تماس تناسلی با شریک جنسی بیزاری شدید و مکرر دارند و از آن اجتناب می ورزند.

قربانی خشونت قرار گرفتن، خاطرات بد دوران کودکی، سوءسابقه‌های استفاده جنسی در کودکی، دیدن فیلم‌ یا صحنه‌های نامناسب‌ و… در شکل‌گیری ذهنیت غلط درخصوص روابط جنسی نقش داشته باشند و تصورات و برداشت فرد را از رابطه جنسی تغییر دهد.

می‌گوید هنوز ازدواج نکرده، از فکر کردن به رابطه جنسی بیزار است و واهمه دارد ولی عاشق بچه‌دار شدن است و با این تضاد فکری که دارد نمی‌داند چه کند! وقتی از او می‌پرسی چرا از این مساله بیزار است و دید منفی‌ای نسبت به آن دارد، دلیل خاصی برایش بیان نمی‌کند. از صحبت طفره می‌رود و بحث دیگری را باز می‌کند.

فارغ از درست یا غلط بودن تصورش، با وجود عصر تکنولوژی حاضر، وقتی صحبت در مورد مسائل جنسی در جامعه تابو است، طبیعی است با نبود منابع و مراکز خاص برای آموزش، از طریق ماهواره و اینترنت یا دوستان و اطرافیان در جستجوی پاسخ سوالاتت در این زمینه باشی و شاید همین پاسخ‌ها دلیلی باشد که از فکر کردن به آن بیزاری…

 «بسیاری از دختران و پسران جوان ما اطلاعات کافی درخصوص این امر ندارند و گاهی به دلیل ریشه دواندن برخی باورهای غلط در ذهن آنها، دختران از برقراری رابطه، ترس و واهمه دارند و از آن بیزارند. حتی گاهی برخی از آنها از رابطه جنسی، به عنوان رابطه‌ای یاد می‌کنند که بیشتر موردعلاقه مردان است و زن مجبور به تن دادن به چنین رابطه‌ای است! زنان عموما فکر می‌کنند که مردان فقط یک چیز می‌خواهند، آن هم رابطه جنسی.»

«از دیگر باورهای غلط ریشه‌دوانده در ذهن باز می‌توان به احساس درد هنگام برقراری رابطه اشاره کرد. درحالی که اگر هم دردی مربوط به برقراری رابطه زناشویی باشد می‌تواند به دلایل مختلف از جمله ترس و اضطراب از اولین برقراری روابط، تفاوت‌های فرهنگی بین زن و مرد درباره روابط جنسی، ترس از آسیب و صدمه شدید طی روابط، اطلاعات غلط و ناآگاهی درباره فعالیت جنسی یا احساس گناه در این مورد، دریافت اطلاعات غلط از والدین و همسالان درباره روابط، سابقه خشونت و سوءاستفاده جنسی، وجود عفونت، مشکلات آناتومیک در دستگاه تناسلی زنان و… باشد. در مواردی هم ممکن است بعدها برقراری رابطه زناشویی نادرست و خشن، باعث بروز درد حین برقراری رابطه شود.»

رابطه جنسی یکی از ابعاد ارتباطی بین زن و مرد است

 رابطه جنسی یکی از ابعاد ارتباطی بین زن و مرد است و مسئله عجیب و غریبی نیست که خانواده‌ها نسبت به آن بی‌توجه باشند، «متاسفانه بسیاری از خانواده‌ها در آموزش این مسئله به فرزندان خود کوتاهی می‌کنند. درحالی که نباید فراموش کنیم مقتضیات زندگی صنعتی موجب شده تا فاصله ازدواج و دوران بلوغ افزایش یابد و فرزندان علاوه بر اینکه در این فاصله در برابر انواع و اقسام محرک‌ها و منابع اطلاعاتی همچون تلویزیون، ماهواره و اینترنت قرار دارند، این فرصت را نیز دارند که آگاهانه این مسیر را طی کنند و برای ازدواج مهیا شوند. اما این فرصت تیغ دو دم است که در صورت ناآگاهی باعث می‌شود خطرات بسیاری پیش روی آنها قرار گیرد.»

انتقال اطلاعات غلط می‌تواند تصورات فرد را تغییر دهد

«انتقال اطلاعات غلط توسط اطرافیان در یک جمع خصوصی یا گفتگوی ۲ نفره یکی از مواردی است که تاثیر موثری در تصورات و برداشت فرد از این رابطه دارد. بارها شاهد هستیم فردی از تجربیات جنسی خود صحبت می‌کند. اگر این فرد از رابطه جنسی به عنوان رابطه‌ای دردآور و ناراحت‌کننده یاد کند، باعث ایجاد ترس و نگرانی در فرد شنونده خواهد شد. طبیعی است وقتی که فردی تا به حال تجربه برقراری رابطه را نداشته با شنیدن این حرف‌ها تصوراتش نسبت به این رابطه تغییر کند و برداشت نادرستی از آن در ذهنش نقش ببندد.»

باورهای غلط باید اصلاح شود

باورهای غلط در مورد روابط جنسی باید اصلاح شود:«همان‌طور که قبلا اشاره شد گاهی ممکن است علاوه بر این مسائل، مواردی چون قربانی خشونت قرار گرفتن، خاطرات بد دوران کودکی، سوءسابقه‌های استفاده جنسی در کودکی، دیدن فیلم‌ یا صحنه‌های نامناسب‌ و… در شکل‌گیری ذهنیت غلط درخصوص روابط جنسی نقش داشته باشند و تصورات و برداشت فرد را از رابطه جنسی تغییر دهد. بنابراین لازم است باورهای غلط را در مورد رابطه جنسی که گاهی از بچگی و گاهی در بزرگسالی در ذهن نقش بسته با مطالب جدید علمی عوض کنیم.»

رابطه جنسی به شدت با رابطه عاطفی در ارتباط است

متاسفانه با وجود تمام مسائل هنوز آموزش علمی در خصوص روابط جنسی وجود ندارد و اولین تجربه می‌تواند در هر دو جنس دارای تاثیرات مثبت و منفی باشد: «به همین دلیل به جوانان توصیه می‌شود اطلاعات کافی از منابع و مراکز معتبر، به دست بیاورند و از نظر عاطفی همدیگر را حمایت کنند چراکه رابطه جنسی به شدت با رابطه عاطفی در ارتباط است.»

«امواج عشق می‌تواند در رابطه سیر زنولی و صعودی داشته باشد. با داشتن یک رابطه عاطفی قوی، زن می‌تواند احساس پذیرفته‌شدن، دوست داشته شدن، درک شدن و حمایت شدن را لمس کند. برعکس همین مساله نیز صدق می‌کند. امروزه عشق و لحظه‌های عاشقانه، اهمیت شایانی در زندگی زناشویی پیدا کرده‌اند. وقتی زنی علاقه‌مند به مرد باشد، با آنکه ممکن است از برقراری رابطه بیزار یا احساس ترس داشته باشد اما به دلیل وجود همین عشق و رابطه عاطفی خوبی که با او برقرار کرده است، ورای این ترس و واهمه، به راحتی می‌تواند با او رابطه جنسی برقرار کند. پس با زنده نگه داشتن عشق، تمرین مهارت‌های برقراری ارتباط و حفظ آن، دوام رابطه جنسی‌تان را تضمین کنید.»
منبع: تریبون آزاد

بازدید:۶۹۰۳۶۵

رتبه مقاله درگوگل:3-Stars

ارسال نظرات

۲۶ دیدگاه برای “علل و درمان تنفر جنسی”

 1. عاطفه گفت:

  به نظر شما تنفر جنسی در خانم ها شایع تر است یا در آقایان؟

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   خب چون خانم ها حس جنسی تهاجمی ندارن و باید برای رسیدن به یک حد مطلوب و رضایت بخش در خانم ها کارهایی رو برای برانگیختگی انجام داد مسلما ” خانم ها در این مورد اول هستند … چون نبود اموزش درست برای مردان که چطور باید با یک خانم رفتار کرد و چه چیزهایی رو باید رعایت کرد میتونه در تنفرجنسی موثر باشه

 2. سارینا گفت:

  این که معلومه در خانم ها بیشتره

  • شیرین گفت:

   حالا به نظر شما چرا بیشتر خانم ها از رابطه جنسی میترسند و تنفر دارند؟

   • دکتر ژاله طاهری گفت:

    خب چون در کشوری مذهبی و سنتی هستیم که از سالهای دور در این مورد با طرز فکری خاص برخورد شده … و اونو نوعی رفتار کناه الود میبینن و نسبت بهش حساسیت خاصی دارن … از طرفی نبود آموزش صحیح برای آقایون و حتی خانم ها در طرز برخورد با این غریزه و رفتار مناسب جنسی در این مورد باعث تنفر جنسی میشه .. چون در این مورد خانواده ها هیچ اموزش و توضیحی برای فرزندان ندارن و سیستم آموزشی هم در این مورد کاری انجام نداده …

 3. homa گفت:

  سلام دختری ۱۷ ساله هستم حدود ۲ ماه است که عقد کردم. من از رابطه جسمی بدم میاد. حتی بدم میاد زمانیکه حرفش بیش میاد سعی میکنم موضوع رو عوض کنم درضمن نامزدم برام جذابه وازش خوشم میاد نمیىونم جیکار کنم ؟

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   خب در این مورد اگه مشکل هورمونی در کار نباشه و شما از نظر جسمی سالم باشید .. مسئله و بعد روانی پیش میادکه باید و حتما” برای تداوم رابطه زناشویی با مشاوری متعهد مشورت کنید … چون هیچ زن و مردی به طور صرف سردمزاج نیستن و باید علل رو برطرف کرد تا از زندگی طبیعی لذت ببرند

 4. سارینا گفت:

  سلام شما میتونید به یک روانشناس مراجعه کنید این تفکر شما ممکن است به خاطره یک خاطره بد توی ذهنتون باشه و این ممکنه حتی به شما هم ربط نداشته باشه.بطور مثال چیزی دیده باشید یا برای کسی اتفاق افتاده باشه چون توی فطرت انسان روابط جنسی وجود داره حالا برای یکی کم و دیگری زیاد

 5. شیرین گفت:

  من ۲۲ سالمه و ۳ ساله که ازدواج کردم و یه بچه ۲ ساله دارم و حدود ۳ ساله که از رابطه جنسی متنفر شدم و هیچ طوری تحریک نمیشم چه باید کرد؟

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   خب دوست عزیز ممکنه مشکلات جسمی و ترشحات هورمونی شما دچار تغییراتی شده … و یا رفتار و عملی روی روحیه شما اثرگذار بوده به هرحال در این مورد باید حتما” به طور حضوری مشاوره کنید تا ریشه این مشکل درمان بشه …چون نداشتن میل جنسی میتونه ارکان زندگی رو به خطر بندازه

 6. عسل گفت:

  سلام.خسته نباشید.
  خانم دکتر من نامزد من بعد از اولین رابطه ی عاشقانه مون از برقراری رابطه متنفر شده؟!در حالی که خودش رو مقصر میدونه و میگه تقصیر منه که بیخودی اینطوری شدم:من چیکار باید بکنم؟به روانسشناس هم مراجعه کردم گفتن به مرور زمان خوب میشن ولی الان دوماهه که ….
  خودشونم قانع نمیشن برن پیش روانپزشک یا مشاور
  ما چند ساله که عاشق هم هستیم و همه حسرت عشق ما رو میخورن ولی حالا….
  البته پدر و مادر من و ایشون با ازدواج ما خییلی سخت کنار میخواستن بیان که این اتفاق هم افتاد و بدتر شد….من حاضرم تمام دار و ندارمو بدم ولی عشقم عاشقانه کنارم باشه،حسش برگرده….
  خدای من

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   خب بستگی داره که ایشون واقعا ” بخواد این حالت رو پشت سر بذاره … بهتره در این مورد همونطور که تجویز شده صبور باشید و مدتی رو ایشون به حال خودشون باشن و در طبیعت و پیاده روی و یا کوهنوردی بگذورنه تا اگر ذهنیتی از این رابطه در ذهنش مونده پاک بشه … به هر حال اگر قویترین و مجرب ترین افراد هم باشند ایشون خودشون باید از این حالت سعی کنن بیرون بیان … با مشورت پزشک از خوراکی هایی که میتونه در گرم کردن و برگردوندن این حس کمک کنه استفاده کنید

 7. عسل گفت:

  مشکل اینجاست که ایشون فکر میکنن دیگه خوب نمیشن،حسشون از دست رفته وتمام.میگن من دیگه به درد تو نمیخورم،من به درد یک زن نمیخورم،ایشون از اینکه خودشون سرد باشن واهمه دارن قبلاهم تو نیروی انتظامی بودن و از مشکلاتی که برای آقا یا خانم سرد مزاج پیش اومده بود خیلی برام تعریف کرده بودند و میگفتن زوجین حتما باید تفاهم گرمی داشته باشند.تا جایی که میگن من اجازه میدم میتونی یک نفر دیگه رو انتخاب کنی،خوشبختی تو آرزوی محض منه در حالی که هزاران بارم قبل از نامزدی و بعدش بهشون گفتم با هیچ کس دیگه ای ازدواج نخواهم کرد چون من فقط عاشق یک نفرم و تا آخر عمرم عاشقش میمونم

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   خب میتونید از زاویه ای دیگه بررسی کنید و اونم اینه که ایشون نسبت به این ازدواج سرد شده و بهانه ای رو برای خودشون قرار داده .. بهتره در این مورد حتما” با مشاوران ازدواج و حتی با خانواده صحبت کنید چون اگر این مشکل وجود داشته باشه دلیلی نداره که شما خودتون رو از داشتن یک زندگی طبیعی محروم کنید …عاقلانه فکر کنید نه احساسی

 8. سعيد گفت:

  سلام دوست عزیز تجربه نشان داده است کسانی که قبل از ازدواج به صورت شدید به همدیگر علاقه مند بودند و چون هدف از دوست داشتن ایجاد رابطه سکسی نمی باشد بیشتر مردها بعد از رسیدن به عشق دلخواهشون فکر میکنن انجام این عمل به واقعی بودن عشق وعلاقشون لطمه میزنه به خاطر همین از آن سرباز میزنند بهترین راه در این مورد ایجاد اطمینان به طرف مقابل در این خصوص میباشد ولی از آنجاییکه ایشان میگویند که من به درد یک زن نمی خورند استدلال بنده این است که نمیخواهند با شما ادامه دهند و به خاطر علاقه شدید شما از بیان مستقیم آن عاجزند البته این نظر شخصی بنده میباشد وبهترین راه مراجعه به یک مشاور قوی میباشد موفق باشید.

 9. behnaz گفت:

  با سلام
  من اگه از ظاهر خواستگار خوشم نیادو علاقه ای به برقرار رابطه جنسی باهاش ندارم. حاضرم فرد موردنظرم ظاهر خوبی داشته باشه اما بقیه معیارها را نداشته باشه. کسی منو درک نمی کنه. برای رفع این مشکل لطفن راهنمایی بفرمایید.

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   همونطور که در سوال قبلتون جواب دادم باید صبور باشید تا بتونید با تمام وجود کسی رو که قراره وارد زندگی شما بشه رو بپذیرید … این به درک کردن کسی مربوط نیست به خواست شما و عجله ای که قراره بکنید مربوطه

 10. عباس گفت:

  سلام عباس هستم ۳۴ سالمه وتا حالا رابطه جنسی ند اشتم ازنظر دوستان مشکل اساسی دارم که نتونستم رابطه داشته باشم چون خودشون از ۱۸ سالگی رابطه داشتن از نظر پزشکی چند تا بیماری جدید جسمی گرفتم که تاحالا خبر نداشتم طی ازمایشات معتبر پی بردم( فشارخون بالا ،کبدچرب ، تیروئید کم کار ،نارسایی کلیه ها ،واریکوسل )

  این بیماری ها میتونن علت اصلی بیمیلی من نسبت به رابطه باشن؟
  راه درمانی برای سرد مزاجی هست ؟

  • ◄Responder► گفت:

   باید عوامل روانی و هورمونی در شما بررسی شود … تا علت این بی میلی مشخص بشه … با این مواردبه جواب قانع کننده ای نخواهید رسید

 11. علیرضا گفت:

  سلام
  من ۳۵ سالمه ۶ سال ازدواج کردم متاسفانه پس از رابطه جنسی همسرم به شدت از مایع منی تنفر داره درحاای ک این ب من واقعا لطمه میزنه من چکار کنم

  • ◄Responder► گفت:

   سلام. شما و همسرتون باید به مشاور جنسی مراجعه کنید. از مشاور جنسی مرکز مشاوره ستاره ایرانیان می توانید کمک بگیرید. تا ریشه یابی کنند که چرا تنفر داره و از راه درمانی، حل شوذ.

 12. سارا گفت:

  سلام من دختر ۱۹ ساله ام دو ماهه عقد کردم
  قبل ازدواج از مردا خوشم نمیومد و الان از شوهرم متنفر شدم
  از رابطه جنسی حالم بهم میخوره در حدی در زمان رابطه گریم میگیریه و مجبورم تحمل کنم ولی واقعن حس لرزش بدن و حالت تحوع و گریم میگیره
  از شوهرم فراریم در حدی ک بدم میاد حتی بیرون برم باهاش

  • مشاور گفت:

   سلام به شما سارا جان
   در این مسیر نیاز است که شما برای بهبود شرایط روحی خود و بررسی شرایط و دیدگاهایی که به جنس مخالف دارید به روان درمانگر مراجعه کنید چون در این مسیر اگر بخواهید به این مسیر ادامه بدهید هم زندگی مشترکتان تحت تاثیر قرار می گیرد و هم اینکه خودتان فشار روحی زیادی را تجربه می کنید که برای سلامت روان شما آسیب زا می باشد .
   با کمک درمانگر می توانید احساسات خود را بهتر بشناسید و در مسیر رو به رشد به آن پاسخ بدهید و بعد برای زندگی مشترکتان نی زتصمیم گیری داشته باشید .

 13. Mk گفت:

  سلام روزتون بخیر
  من تازه نامزد کردم‌ولی محرم‌نیستیم همدیگه رو باعقل انتخاب کردیم و واقعا همو دوستداریم خیلی مهربون و درک بالایی داره و میل جنسیش از نظر خودش در حد تعادله و حتی اطلاعات علمی زیادی داره
  و بنظر مشاور باید درمورد رابطه جنسی قبل از عقد صحبت کنیم ولی راستش وقتی صحبت ازش میشه من‌کلا خیلی بدم میاد و اینکه‌من خودم خیلی مذهبی هستم
  وقتی اولین بار درموردش صحبت کردیم اولش استرس زیادی داشتمو بعد کم کم طی صحبت کم شد ولی چند ساعت بعد از فکر عذاب وجدان و ترس خوابم نمیبرد و حتی بگم‌که حالم بشدت بد شد که حتی قادر به غذا خوردن هم‌نبودم ولی بعد با صحبت کردن با نامزدم در این موضوع تقریبا اروم شدم و انگار میتونه تواین مسئله کمک کنه
  ولی مشکل اینجایت که من وقتی به فکر رابطه جنسی یا سکس میرم از خودم بشدت بدم میاد و شدیدا احساس گناه میکنم و البته این نسبتش با دفعه اول که صحبت کردیم خیلی کمتره
  ولی وقتی دربارش صحبت میکنیم به این میرسم که احساس میکنم ادم نسبتا سردی هستم و یه جورایی کنار اومدن با این مسئله برام واقعا سخته
  و نامزدم رو خیلی دوستدارم ولی نمیدونم باید چیکار کنم ایا این حس طبیعیه یا من دچار بیماری هستم لطفا راهنمایی کنید منتظر راهنماییتون هستم

  • مشاور گفت:

   سلام به شما عزیزم
   در این مورد دقت کنید که رابطه جنسی هیچ تناقضی با دین ندارد و برعکس دین انسان را به توجه به نیاز جنسی از مسیر درست و سازنده آن یعنی ازدواج تشویق کرده است .
   نیاز جنسی نیز مانند دریگر نیازها اگر از مسیر درست آن پاسخ داده شود می تواند باعث ایجاد نتیجه بهتری شود که در مسیر رشدی برای شما و نامزدتان قرار دارد و نیازی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت .
   در این مسیر نیاز است که افکار و احساساتی که شما تجربه می کنید و احساس گناهی که از آن صحبت می کنید مورد ارزیابی قرار گیرد تا بتوانیم در این مورد به شما کمک کنیم تا تصمیم گیری بهتری بر مبنای شناخت خودت و احساسات و نیازهایت داشته باشی .
   در این مسیر بهتر است به صورت حضوری به روانشناس مراجعه کنید تا با بررسی شرایط شما بتوانیم کمک کنیم تا بتوانید نتیجه گیری بهتری داشته باشید در روان شما حتما دلیلی برای این میزان کناره گیری و احساسات ناخوشایند وجود دارد که بر رفتار شما و شریاط بدنی شما در زمان روبرو شدن با این مسیر همراه می باشد که حتی می تواند هشیارانه نیز نباشد .

پاسخی بگذارید

*