امروز : یکشنبه ۱۳۹۹/۰۳/۲۵ می باشد.

سرد مزاجی از علائم ناباروری در زنان

سرد مزاجی از علائم ناباروری در زنان

سرد مزاجی از علائم ناباروری در زنان

با توجه به شیوع سرد مزاجی در زنان نازا و شیوع سوء مزاج بارد رطب در رحم زنان نازا، وجود این علائم در زنان، می‏ تواند پیش‏بینی کننده نازایی باشد. همچنین با کاربرد اقدامات پیشگیری کننده و درمانی این سوء مزاج، مبتنی بر متون طب سنتی می‏‌توان با نگرشی جدید به درمان زوجین نازا پرداخت.

در پژوهش صورت گرفته، شایع‌ترین سوء مزاج رحم در زنان نازا در بین سوء مزاج‌های مفرد، سوء مزاج بارد و سوء مزاج رطب بوده و این شاخص در بین سوء مزاج‏های مرکب، بارد رطب بود؛ همچنین ارتباط معنا‏داری بین مزاج شخص و مزاج رحم به دست آمد.

با توجه به اهمیت رحم در لانه‌گزینی جنین و افزایش قدرت باروری، به نظر می‌رسد دست‏یابی به روش‏های عینی برای ارزیابی وضعیت سلامت رحم می‌‏تواند در بالا بردن موفقیت روش‌های درمانی نقش بسزایی داشته باشد، لذا این پژوهش با هدف بررسی وضعیت و تعیین ارتباط بین مزاج شخص و رحم در زنان نابارور مراجعه کننده به درمانگاه ناباروری بیمارستان ولیعصر(عج) انجام شد.

این مطالعه به شکل توصیفی- تحلیلی (مقطعی) در درمانگاه طب سنتی بیمارستان امام خمینی(ره) با همکاری درمانگاه ناباروری بیمارستان ولیعصر(عج) انجام شد.

اطلاعات افراد از طریق پرسشنامه مورد بررسی قرار گرفت و مزاج فرد و مزاج رحم ۵۴ زن نازا تعیین شد. فراوانی سوء مزاج‏‌های رحمی و ارتباط بین مزاج و مزاج رحم نیز به دست آمد.

تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم ‏افزار و فراوانی متغیرهای کمی با میانگین و انحراف معیار و فراوانی متغیرهای کیفی با تعداد و درصد بیان شد.

نتایج این تحقیقات در هفدهمین شماره مجله زنان مامایی و نازایی ایران منتشر شده است.

منبع: مقالات کانون مشاوران ایران

بازدید:۴۹۵۶۲۱

رتبه مقاله درگوگل:3-Stars

ارسال نظرات

۱۴ دیدگاه برای “سرد مزاجی از علائم ناباروری در زنان”

 1. رز گفت:

  سلام.من سه ساله ازدواج کردم و خیلی سردمزاج هستم ولی همسرم گرم مزاج هستند و میگن همیشه برای نزدیکی اماده اند اما من خیلی موقع ها اصلا حوصلشو ندارم و بیشتر مواقع به خاطر این موضوع با هم بحث میکنیم.لطفأ کمکم کنید

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   خب دوست عزیز باید از نظر هورمونی و جسمی بررسی بشید و از نظر روانشناختی … چون گاهی استرس و اضطراب میتونه در کنار تغییرات هورمونی بدن انسان روی حس جنسی موثر باشه … از طرفی شوهر شما باید این مورد رو بدونن که قبل از رابطه جنسی باید زن رو به مرحله برانگیختگی رسوند تا هر دو در یک سطح از این رابطه لذت ببرن

 2. ناشناس گفت:

  سلام هیچ فردی به طور صرف سردمزاج نیست . این مشکل میتونه دلایلی داشته باشه از جمله دلایل جسمی مثل کم کاری غدد داخلی باشه یا موارد روحی مثل استرس و اضطراب که به سادگی در هر دو مرحله میشه اونو درمان کرد.

 3. حسین گفت:

  شاید همسرتون زمان رابطه جنسی نمیتونه شما رو به خوبی تحریک کنه که این موضوع میتونه یکی از دلایل سرد شدن شما باشه

 4. مهدی گفت:

  سلام شما میتونید برای این مشکل به یک مشاوره خوب مراجعه کنید کمک زیادی به شما میشه

 5. مهشید گفت:

  به نظر من با همسرتون صحبت کنید نیاز هاتون رو بهش بگید و نیازهاش رو بشناسید افکار منفی رو دور بریزید و سعی کنید همیشه با نشاط باشید

 6. پروانه گفت:

  سلام دوستان
  ببخشید من یه مشکلی داشتم نمیدونستم تو کدوم بخش بگم واسه همین اینجا گفتم
  من و نامزدم وقتی سکس میکنیم ازم میخواد حرفای سکسی بزنم و اسم اندامشو ببرم اما من اصلا روم نمیشه واسه همین بعضی وقتا سر همین موضوع با هم بحثمون میشه..
  مشکل بعدی اینکه بعد از ارضا شدنم بدنم خیلی بی حس میشه اصلا نمیتونم از جام تکون بخورم به نظر شما بدنم ضعیفه یا معمولی هستش؟
  سوال بعدی اینکه چرا تو بعضی خانوما وقتی ارضا میشن کلی آب ازشون تخلیه میشه ولی برای خیلی ها اینطوری نیست؟آیا روش سکس یا بدن هر فرد فرق داره؟

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   در مورد سوال اولتون باید بگم زن و مرد در روابط جنسی باید بی پروا باشند … پس در این مورد از همسرتون بخوایت تا به شما کمک کنه بتونید در این مورد بی پروا و بی پرده حرف بزنید … ممکنه زمانبر باشه ولی میتونید در این مورد با همراهی شوهرتون به سطح خوبی از رضایت جنسی برسید ….
   در مورد سوال دوم قاعدتا” باید بدن شما بی حس بشه چون انرژی زیادی در شما مصرف میشه و به همین خاطر باید در نوع تغذیه رژیم غذایی سالمی رو رعایت کنید … خوردن میوه هایی مثل موز و یا شربت هایی که مزه ای ترش دارند میتونه مفید باشه …
   در مورد خروج اون میزان از آب باید بگم در تحریک شدن زن ها گاهی فشار میتونه پیشابراه رو باز کرده و ادرار با فشار خارج بشه که معمولا” با خروج منی در زن اشتباه گرفته میشود .. پس شما مشکلی ندارید …

   نشانه های رسیدن به اوج لذت جنسی/ارگاسم در زن میتونه نشونه های زیرو داشته باشه :
   -نوک پستانها سفت میشود نفس نفس زدنهای تند ممکن است نشان دهنده این باشد که خانمتان حتما ارضاء شده

   ۲-احساساتی میشود بعضی از مواقع به ارگاسم رسیدن زن چنان موجی از احساست در او بوجود می آورد که شروع به گریه میکند

   ۳- به خواب میروند البته بیشتر مردم تصور میکنند این حالت درمردان بیشتر نمایان میشود اما در حقیقت این چنین نمی باشد به خاطر داشته باشید اگر زن شما بعد از برقراری رابطه جنسی به خواب رفت و پشتش را به شما کرد بی احترامی از جانب او تلقی نکنید این خود نشانه خوبی از ارضاء شدن آن میباشد

   ۴-نیاز به آغوش صمیمی : بعد از به ازگاسم رسیدن مایلند که شما محکم آنها را در آغوش بگیرید این کار احساس حوبی به آنها دست میدهد و به عنوان خاتمه کار مفید میباشد

   ۵-نمیتواند راه برود: بعد از به ارگاسم رسیدن به علت لرزش پاها قادر به راه رفتن نمیباشد لرزش پاها و بدن بدین معنی است که به ارگاسم رسیدید

   ۶- کشیده شدن پاها در مچ و انگشتان نهایت رسیدن به اوج لذت جنسیه که غیر ارادی هست و نمیتونید به زور اینکار و بروز بدید

 7. bcm2045a گفت:

  سلام
  مشکل من خوابیدن زودهنگام همسرم هست.
  من و خانمم ۸۷ سال قبل ازدواج کردیم و یک فرزند داریم همسرم ۳ سال هست که شاغل شده.
  همسرم بدون توجه به امیال من و اینکه نیاز دارم شبها باهاش معاشقه کنم بمحض رسیدن به خونه بخواب میره. و این مشکل باعث شده من به خود ارضایی روی بیارم.
  شبهای جمعه هم به همین شکل اگه خودم بهش نگم میره میخوابه.ضمن اینکه وقتی ارتباط جنسی داریم هم کنترل کامل ارتباط با من هست و ایشون فقط دراز میکشه که من کارمو بکنم.
  چطور میتونم این مشکل را حل کنم؟گاهیهم که با اصرار من با آلتم ور میره صدای خوابشو میشنوم و بدم میاد از این برخورد و دستشو کنار میزنم و از تخت خواب میرم.
  قبل از شاغل شدنش خودش گاهی میومد سراغم که نیاز دارم به سکس اما این سه سال حتی یکبار هم نیومده.

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   مشخصه که کارش باعث این خستگی و این خستگی عامل بی انگیزگی شده … در قدم اول با ایشون صحبت کنید و مطالبی رو که به ما گفتید رو به ایشون گوشزد کنید چون اگر به همین منوال بگذره ممکنه شمارو به خیانت به ایشون وادار کنه … در قدم دوم با مشاوری مجرب در این مورد مشورت کنید چون گاهی خستگی میتونه زمینه های مختلفی داشته باشه اینکه روحی باشه و یا جسمی (مثلا” کمبود آهن و ویتامین و یا ترشح هورمونی در تیرویید) باشه … پس در این سه سال اگر زودتر بررسی کرده بودید این مشکلات رو هم نداشتید

 8. tara گفت:

  سلام
  نمیدونستم سوال را کجا مطرح کنم ؟اینجا میگم لطفا راهنماییم کنید من ۳۰ سالم و ۱۰ ساله ازدواج کردم و یه دختر ۸ ساله دارم و حالا ۹ ماهه جلوگیری نمیکنم ولی باردار نشدم در حالی که دکتر میگه هیچ مشکلی ندارم و همه چیز نیز نرماله اما بعد از سکس همه آب از داخل واژنم تخلیه میشه ممکنه این یک مشکل باشه ؟

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   پس اگر شما مشکلی ندارید باید در مورد همسرتون بررسی و آزمایشاتی رو انجام بدید چون چنین مسایلی نیاز به بررسی های بالینی داره که باید انجام بدید …
   ولی در مورد شما مسایلی رو گوشزد میکنم …

   چگونه بهترین زمان باروری، با تخمک‌گذاری مشخص می‌شود؟
   برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید و حامله شوید، باید در مدت یک تا دو روز پیش از تخمک‌گذاری تا ۲۴ ساعت پس از آن، آمیزش داشته باشید. دلیل این امر آن است که اسپرمها می‌توانند دو تا سه روز زنده بمانند، اما تخمک نمی‌تواند بیشتر از ۲۴ساعت پس از تخمک‌گذاری به حیات خود ادامه دهد مگر اینکه لقاح صورت پذیرد.
   اگر در حوالی زمان تخمک‌گذاری آمیزش داشته باشید، احتمال حامله شدن شما افزایش می‌یابد و شما می‌توانید خوشحال باشید، زیرا شانس با شما همراه است: در زوجهای معمولی که می‌توانند به صورت طبیعی بچه‌دار شوند، در هر دوره ۲۰%احتمال بارداری وجود دارد. حدودا ۸۵% از خانمهایی که بدون استفاده از یکی از روشهای جلوگیری از بارداری آمیزش دارند، ظرف یکسال حامله می‌شوند. شما می‌توانید با تعیین زمان دقیق تخمک‌گذاری، همچنین با افزایش آگاهی خود در مورد تغییرات هورمونی و فیزیکی که در هر ماه در بدن شما رخ می‌دهد، احتمال حامله شدن خود را افزایش دهید. همچنین شما می‌توانید از این اطلاعات استفاده کرده و با خودداری از آمیزش در نزدیکی زمان تخمک‌گذاری، از بارداری جلوگیری کنید. البته توجه داشته باشید که این روش، بهترین روش جلوگیری از بارداری نیست و استفاده از آن ممکن است موفقیت آمیز نباشد.
   چگونه می‌توانم زمان تخمک‌گذاری و حداکثر آمادگی برای بارداری را تشخیص دهم؟
   زمانی را که دوره پریود بعدی شما آغاز می‌شود در نظر بگیرید، سپس ۱۲ تا ۱۶ روز از آن کم کنید. این چند روز، همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک‌گذاری شما در آن بسیار زیاد است. برای خانمهایی که یک دوره کامل آنها ۲۸ روز طول می‌کشد، چهاردهمین روز معمول روز تخمک‌گذاری است. برای استفاده از این روش،شما باید بدانید که دوره کامل شما معمول چند روز طول می‌کشد.
   با این حال، بهترین روش برای تعیین زمانی که احتمال باروری شما در آن حداکثر است این است که به وضعیت بدنی خود توجه کنید و روش تشخیص نشانه‌های تخمک‌گذاری را فرا بگیرید.
   تغییر در ترشحات دهانه رحم:
   هر چقدر روزهای بیشتری از دوره شما بگذرد، حجم این ترشحات افزایش پیدا کرده و بافت آنها نیز تغییر می‌کند. این تغییرات، بیانگر افزایش سطح هورمون استروژن در بدن شما است. هنگامی که این ترشحات شفاف، لیز و چسبنده باشد، احتمال باردار شدن شما به حداکثر می‌رسد. به نظر بسیاری از خانمها، ترشحات در این دوره مانند سفیده تخم مرغ است.
   این ترشحات در حالت طبیعی به عنوان یک سد محافظ عمل می‌کنند، اما در زمان اوج توانایی باردار شدن در شما، این ترشحات به اسپرم اجازه می‌دهند تا از مجرای رحم عبور کرده و به سمت رحم بروند، سپس به طرف لوله‌های فالوپ حرکت کنند تا با تخمک شما برخورد نمایند.
   افزایش دمای بدن:
   پس از تخمک‌گذاری، دمای بدن شما ممکن است بین ۰.۴ تا ۱.۰ درجه افزایش پیدا کند. شما این تغییر را احساس نخواهید کرد، اما می‌توانید با استفاده از یک دماسنج، “دمای پایه بدن” یا BBT خود را اندازه‌گیری کنید. دمای پایه بدن یعنی دمای بدن در هنگام صبح و پس از بیدار شدن از خواب، پیش از آنکه هرگونه فعالیتی انجام دهید. این افزایش دما بیانگر آن است که تخمک‌گذاری در بدن شما انجام شده است، زیرا آزاد شدن یک تخمک منجر به تحریک و افزایش تولید هورمون پروژسترون می‌گردد، که دمای بدن را افزایش می‌دهد.
   زمان حداکثر توانایی شما برای باردار شدن، دو تا سه روز پیش از این است که دمای بدن شما افزایش پیدا کند. برخی از متخصصان بر این باورند که ۱۲ تا ۲۴ساعت پس از مشاهده اولیه افزایش دما نیز شما شانس باردار شدن را دارید، اما اکثر آنها اذعان می‌کنند که این زمان برای حامله شدن خیلی دیر است.
   پس از تخمک‌گذاری، یک تا دو روز طول می‌کشد تا سطح هورمون پروژسترون به حدی برسد که دمای بدن شما را افزایش بدهد. اما از آنجا که تخمک تنها حداکثر ۲۴ساعت می‌تواند زنده بماند، هنگامی که دمای بدن افزایش پیدا می‌کند، دیگر برای باردار شدن خیلی دیر شده است،. به همین دلیل، متخصصان توصیه می‌کنند که دمای بدن خود را برای چند ماه دقیقا زیر نظر گرفته و نموداری برای آن طراحی کنید تا بتوانید الگوی افزایش دما را تشخیص داده و زمان احتمالی تخمک‌گذاری خود را مشخص کنید. در این صورت می‌توانید به گونه ای برنامه ریزی کنید که دو تا سه روز پیش از موعد افزایش دمای بدن خود، آمیزش داشته باشید.
   درد در ناحیه پایین شکم:
   حدودا ۲۰% از خانمها می‌توانند تخمک‌گذاری و فعالیت مربوط به آن را احساس کنند، که نشانه‌های آن می‌تواند از درد ملایم تا تیر کشیدن‌های شدید و ناگهانی باشد. این حالت، که به آن میتل اشمرز mittelschmerz گفته می‌شود، ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.
   تستهای پیش بینی کننده تخمک‌گذاری چگونه کار می‌کنند؟
   این تستها که در داروخانه ها یا فروشگاههای دیگر موجود بوده و بدون نسخه نیز به فروش می‌رسند، افزایش هورمون LH را، که دقیقا قبل از تخمک‌گذاری رخ می‌دهد، در ادرار شما تشخیص می‌دهند. استفاده از این تستها ساده‌تر بوده و نتایج آنها نیز دقیق‌تر از دماسنجهای BBT است و می‌توانند تخمک‌گذاری را ۱۲ تا ۳۶ ساعت زودتر تشخیص داده و احتمال بارور شدن شما را در همان ماه اولی که از این تستها استفاده می‌کنید به حداکثر برسانند.
   اما این دستگاهها خالی از اشتباه نیز نیستند. در مواردی نادر، آنها وجود LH را ثبت می‌کنند. در واقع پاسخی که دستگاه به شما می‌دهد، یک جواب “مثبت” یا “منفی” است، نه یک عدد. به این ترتیب نمی‌توان تضمین کرد که در صورت مثبت بودن پاسخ، حتما تخمک‌گذاری انجام خواهد شد؛ در واقع میزان هورمون LH می‌تواند با یا بدون آزاد شدن تخمک، افزایش پیدا کند. همچنین ممکن است افزایش میزان این هورمون به صورت کاذب نیز اتفاق بیفتد، که دوباره سطح آن کاهش یافته و پس از آن کمی مانده به تخمک‌گذاری مجددا افزایش پیدا می‌کند.
   برای به دست آوردن حداکثر دقت، راهنما و دستورالعمل تست را به دقت مطالعه و پیگیری کنید. با این حال، اگر راهنمای تست به شما می‌گوید که اولین ادرار خود در طول روز را تست کنید، ممکن است بهتر باشد که دومین ادرار خود را تست کنید. ادرار شما در طول شب غلیظ می‌شود، که در نتیجه ممکن است نتیجه تست “مثبت” ولی “کاذب” باشد.
   دوره شما از اولین روزی که پریود آغاز می‌شود، محاسبه می‌گردد. در صورتی که دوره شما ۲۸ روزه باشد، تست را از روز یازدهم آغاز کرده و به مدت ۶ روز ادامه دهید؛ یا تست را به تعداد روزهایی که شرکت تولید کننده دستگاه توصیه کرده است، ادامه دهید. در صورتی که دوره شما بین ۲۷ تا ۳۴ روز است، روز تخمک‌گذاری شما ممکن است بین روزهای سیزدهم تا بیستم باشد. تست را از روز یازهم آغاز کرده و تا روز بیستم ادامه دهید. در صورتی که دوره شما نامنظم است، ممکن است به این نتیجه برسید که استفاده از این تست نمی‌تواند آزمون مناسبی برای تشخیص زمان تخمک‌گذاری در شما باشد.

   ولی در مورد شوهرتون باید به موارد زیر توجه داشته باشید
   مشخصات اسپرم های طبیعی در مردان کدامند؟
   – حجم کافی باید داشته باشند.
   – باید فعال باشند.
   – نباید به هم بچسبند.
   – دارای اندازه و شکل مناسب باشند.
   – قادر به نفوذ در تخمک باشند و بتوانند به آسانی در درون واژن و رحم حرکت کنند و خود شان را به تخمک برسانند.
   اگر زوجین نتوانند پس از آمیزش مکرر صاحب فرزند شوند باید یک آزمایش تست منی مرد انچام شود.

 9. ali گفت:

  سلام خسته نباشید سوالم در مورده سردمزاجی خانومه اصلا از همبستر شدن خوشش نمیاد یا اینطوری بگم هی میگه بسته بسته اصلا از منی اینا در اوایل عقدمون بود ولی الان کمی خوب شده ولی بازم از منی خوشش نمیاد ساک زدن همیشه من کارم رو مکینم خوردن واژن وقتی ارضا میشه میخوابه خیلی دوستم داره فقط در مورده رابطه جنسی داره ازارم میده مجبور میشم اون که ارضا شد من خود راضایی کنم

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   دوست عزیز شما باید با همسرتون در این موارد به نوعی توافق برسید …به هر حال همسر میدونه از چه طریقی زودتر میتونه به ارگاسم برسه و در این موقعیت باید باهم همراه و همزمان رفتار کنید … وقتی ایشون شرایط شمارو بدونه مطمئنا” برای رضایت شما همکاری خواهد کرد

پاسخی بگذارید

*