امروز : یکشنبه ۱۳۹۹/۰۹/۱۶ می باشد.

زود انزالی

زود انزالی

انزال زودرس عبارتست از انزال مستمر و عود کننده با حداقل تحریک جنسی قبل، همزمان یا بلافاصله بعد از دخول و پیش از زمان دلخواه شخص.
ماسترز و جانسون(دو متخصص در درمان اختلالات جنسی) نیز رویکرد دیگری را برای تعریف انزال زودرس پیشنهاد کرده اند. قضاوت در این مورد تا اندازه ای به توانایی فرد در به تاخیر انداختن انزال ضمن آمیزش بستگی دارد تا شریک جنسی به ارگاسم برسد.

البته باید توجه داشت که در تعریف انزال زودرس توقعات و انتظارات خود فرد نیز بسیار نقش دارد برای مثال در همایش مشکلات زناشویی که در سالهای اخیر در یکی از کشورهای اروپایی برگزار شد، گزارشها حاکی از این است که: مردانی که دچار انزال زودرس هستند، میانگین رابطه زناشویی شان حدود ۸/۱ دقیقه است.
– ولی میانگین این رابطه برای مردان عادی و نرمال حدود ۳/۷ دقیقه است.


اما در گزارشهای زمینه یابی که از مردان مختلف به دست آمده این مساله مشخص شد که حتی در برخی از مردانی که طول مدت رابطه زناشویی شان۲۵ دقیقه است نیز باز از انزال زودرس شکایت کرده اند. این نوع گزارشها به طور روشن نشان می دهد که افراد از لحاظ رضایت زناشویی، در طیف بسیار متنوعی قرار داشته و به این ترتیب نمی توان یک تعریف واحد و روشنی در مورد انزال زودرس ارایه داد.

در همین همایش پروفسور والدینگر(متخصص درمانهای زناشویی) گزارش داد که:
۵/۲ در صد از مردان نمی توانند رابطه زناشویی شان را بیش از ۹۰ ثانیه حفظ کنند و به سرعت دچار انزال می شوند و به احتمال زیاد می توان این افراد را مبتلا به اختلال انزال زودرس دانست.
در مطالعات زمینه یابی که در این زمینه صورت گرفته، گزارشات نشان می دهد که تقریبا ده درصد از مردان متاهل اغلب یا گاهی اوقات این تجربه را پشت سر گذاشته اند. البته این مطالعات نشان می دهد که مردان خیلی جوان بیشتر با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند و هر چه سن شان بالاتر رفته و مسن تر می شوند، کنترل شان بر این فرآیند بیشتر می گردد. هر چند که افراد میانسال بسیاری هستند که هنوز با این مشکل دست به گریبانند اما خوشبختانه برای رفع این مساله راههای درمانی مناسبی وجود دارد.
در بیشتر مواقع انزال زودرس در شرایط ناکامی و عدم احساس رضایت رخ می دهد و حتی در موارد شدید انزال زودرس، این مساله میتواند ازدواج طرفین را مورد تهدید قرار دهد چرا که زندگی جنسی طرفین به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد.

چه اتفاقی می افتد؟
در بیشتر مواقع انزال زودرس در شرایط ناکامی و عدم احساس رضایت رخ می دهد و حتی در موارد شدید انزال زودرس، این مساله میتواند ازدواج طرفین را مورد تهدید قرار دهد چرا که زندگی جنسی طرفین به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد.
گاهی وقتها شرایط خیلی بدتر شده و مشکل آن قدر شدید می شود که حتی امکان برقراری یک ارتباط زناشویی موثر امکان پذیر نبوده و این مساله علاوه بر اینکه بر کیفیت زندگی زناشویی فرد تاثیر منفی می گذارد بلکه کارآمدی مرد را مورد آسیب قرار داده و از طرف دیگر باعث ناکامی و آزار همسر می گردد.

عشق
چرا این مشکل برای برخی از مردان رخ می دهد؟برای برشمردن علل انزال زودرس می توان تمام این احتمالات را در نظر گرفت:
– برای مدتهای طولانی درمانگران معتقد بودند که مهمترین علت انزال زودرس در مردان ، شرطی شدن آنهاست به این معنا که در نخستین روابط جنسی اگر مرد در اثر بی مهارتی در رابطه زناشویی دچار انزال زودرس شود، این مساله برای وی اضطراب آور بوده و همین اضطراب در دفعات آتی رابطه زناشویی، بر عملکرد وی تاثیر منفی گذاشته و باعث ایجاد اختلال در آن می گردد.
– در برخی دیگر از مردان که دچار این مشکل هستند، بررسی ها نشان داده که پدر آنها نیز دچار این مشکل بوده است لذا این نتیجه نشان می دهد که در برخی از مردان احتمال ارثی بودن انزال زودرس بسیار قوی تر از عوامل اکتسابی است. لذا در این دسته از افراد عامل وراثت نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

– جای هیچ شکی نیست که عصبی بودن(شخصیت اضطرابی داشتن و یا استرس به دلیل برخی از مشکلات) در بروز این مشکل نقش مهمی را ایفا می کند. برای مثال مردانی که در دوران تجرد خود عادت به خودارضایی داشته اند، این مساله همواره برایشان توام با احساس گناه بوده و همواره این موضوع را در ذهن مرور کرده که”آیا خودارضایی آنها، در زندگی زناشویی آینده شان تاثیر خواهد گذاشت یا خیر؟” بنابراین این افکار منفی بعد از ازدواج نیز می تواند بر رابطه زناشویی آنها تاثیر منفی بگذارد.

– داشتن برخی از عادات نامناسب در سبک زندگی برخی از مردان مانند مصرف بیش از حد سیگار و … می تواند علت انزال زودرس گردد.

و در انتها باید گفت که درست است که ابتلا به انزال زودرس برای مردان مبتلا، چیزی شبیه به کابوس است و حتی بسیاری از  آنها سالها با این مشکل دست به گریبان بوده اند ولی به علت خجالت و یا غرور و .. این مساله را هیچگاه ابراز نکرده و در صدد درمان نبوده اند.
عنوان کردن این مساله لازم است که هر چند این مساله می تواند باعث بروز مشکلات بسیاری در زندگی زناشویی گردد اما خوشبختانه راههای درمانی مناسب و حتی ساده ای برای رفع این مشکل وجود دارد  که در یادداشت بعدی انواع روشهای درمانی انزال زودرس را برای شما کاربران محترم ارایه خواهیم داد.

منبع: تریبون آزاد

بازدید:۸۵۴۴۳۲

رتبه مقاله درگوگل: 5-Stars

ارسال نظرات

۲۵ دیدگاه برای “زود انزالی”

 1. ناشناس گفت:

  سلام یه جایی خوندم که اگه یه مرد بخواد خود ارضایی کنه ولی وسطش پشیمون بشه و وسطش ول کنه و ارضا نشه چیزی نمیشه.من یه روز همچین اتفاقی برام پیش اومد و آبی از آلتم بیرون اومد اما مشخصات منی رو نداشت و احساس ارضا شدن رو نداشتم.میخواستم بدونم ارضا شدم؟؟؟من به خودم قول دادم که دیگه این کار رو نکنم

 2. ناشناس گفت:

  من که شنیدم این نوع آب پاکه

 3. fatima گفت:

  آین آب پاکه ولی دیگه خود ارضایی نکن خیلی بده

 4. هادي گفت:

  سلام میخاستم بدونم خود ارضایی در زود انزالی تأثیر داره؟؟؟آخه شنیدم کسایی که در مجردی خود ارضایی دارن بعد از ازدواج دچار زود انزالی میشن.حالا با نظر شما حداکثر زمان انزال چقدره؟؟؟؟

 5. سلمان گفت:

  منم شنیدم که خود ارضایی در دوران مجردی زودانزالی زیاد در دوران متأهلی رو به وجود میاره یعنی زمان انزال خیلی کم میشه

 6. محمد گفت:

  شما باید هرچه زودتر از این کارتون خودداری کنید تا بدنتون بیشتر از این آسیب نبینه

 7. بابك گفت:

  سلام من جدیدأ تا آلتم بزرگ میشه بدون اینکه با خودم کاری کنیم منی ازم بیرون میاد.باید چکار کنم؟

 8. حسين گفت:

  اون آب منی نیست داداش نگران نباش

 9. محمد گفت:

  فکر کنم تازه به سن بلوغ رسیدی نگران نباش اون آب منی نیست

 10. ناشناس گفت:

  آره همون آب شهوته که میگن نجس هم نیست

 11. سلمان گفت:

  آره همونطور که دوستان گفتن این پیش آبه و منی نیست منی با جهش خارج میشه و البته حتمأ باید کاری انجام بشه تا خارج بشه

 12. فرهاد گفت:

  آره منم تو رساله های مذهبی خوندم که این آب پاکه

 13. پسرك گفت:

  سلام من مشکل خودارضایی دارم و خیلی اذیتم اگه ممکنه یک سری راهکار بدین ممنون میشم

 14. پسرك گفت:

  در ضمن من مجردم و راه حل مجردی بدین

 15. ناشناس گفت:

  عزیزم زودانزالی بیماری نیست و این یک نوع وسواس فکریه اضطراب عامل اونه.شما با کاهش اضطراب و آرامش در کنار کنترل بدن و احساسات بهترین راه کار برای پیشگیری و درمان این مشکل اند.

 16. پسر بی خطر گفت:

  سلام یه نفر به منم کمک کنه خیلی زود انزال پیدا میکنم

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   گاهی بیمار مبتلا به انزال زودرس از نظر ابتلای احتمالی سایر بیماری باید بررسی بشه… مثلا اگر مردی دچار التهاب پروستات باشه، از درمان های مرسوم برای انزال زودرس سودی نخواهد برد و تجویز دارو به او توصیه نمی شود…در حال حاضر تبلیغات گسترده ای در مورد بعضی کرم ها و اسپری ها می شود که ترکیب بیشتر آنها ماده بی حس کننده ای بنام «گزیلوکائین» یا «لیدوکائین» است. این کرم ها و اسپری ها نه تنها اثر درمانی ندارند، بلکه ۴ عارضه نیز دارند؛ اول اینکه رفته رفته بیمار به مصرف آنها عادت می کند، دوم اینکه میزان رضایت مندی جنسی در فرد و همسر او کاهش می یابد، سوم اینکه به تدریج آثار درمانی آنها کاهش می یابد و فرد باید مقادیر استفاده را افزایش دهد که این کار خطرناک است چون مواد بی حس کننده از راه پوست و مخاط به راحتی جذب خون می شوند و مصرف مقادیر بیش از حد آنها خطر مسمومیت دارویی دارد. نکته آخر هم اینکه استفاده از کرم ها و اسپری هایی که گاهی در مراکز غیرمجاز تولید می شوند، احتمال ابتلا به عفونت های دستگاه تناسلی را به ویژه در خانم ها، افزایش می دهد….

   از نظر علمی ۳ درمان شناخته شده برای انزال زودرس وجود دارد؛ روان درمانی، رفتاردرمانی و دارودرمانی. در حال حاضر در شروع، درمان استاندارد دارودرمانی است. دارودرمانی اگر صحیح انجام شود، در ۸۰ ۷۰ درصد بیماران موثر است و برای همیشه درمان خواهند شد. در مواردی که دارودرمانی موثر نباشد، بیمار باید به وسیله متخصص مربوطه روان درمانی یا رفتاردرمانی شود….

   در حال حاضر بیشترین داروهایی که برای درمان دارویی انزال زودرس تجویز می شوند، داروهایی هستند که میزان سروتونین را در مغز بالا می برند. مورد استفاده اصلی این داروها در درمان افسردگی است ولی با مقادیر و رژیم درمانی متفاوت در بیماران مبتلا به انزال زودرس تجویز می شوند. ضمن اینکه انواع مختلف از این داروها در بازار وجود دارند، هر بیماری با توجه به شرایط بالینی، از یک نوع به خصوص از آنها سود خواهد برد…

 17. سعید گفت:

  باسلام…خانم دکتر خواهشنا کمکم کنید..من پسر ۲۸ساله و مجرد هستم که متاسفانه در نوجوانی خود ارضایی داشته و این چند سال اخیر نیز به ندرت به این عادت شوم گرفتار بوده ام.تا جایی که احساس زود انزال دارم بطوری که حتی با دیدن فیلم مستهجن هم خود بخود(بدون تماس دست)دچار انزال میشم.و چون در سن ازدواج هستم این تبدیل به کابوسی واسم شده..متاسفانه با کوچکترین تحریکی از لحاظ فکری و مجازی محتلم میشوم…آلت تناسلی هم بیشتر موقع شل و کوچیکه…لطف کنید بهم بگید چه مرگم هست..دارم کلافه میشم

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   شما هیچ مشکلی ندارید ولی باید با کم کردن تعداد دفعات وابستگی و عادتتون رو کاهش بدید تا به شرایط عادی برگردید …در اولین قدم از تحریک شدن دوری کنید و وقتی در این شرای قرار میگیرید موقعیت خودتون رو تغییر بدید …از طرفی ورزش کنید تا انرژی شما در جی دیگه ای صرف بشه و اینکه باید با اراده و قوی باشید تا بتونید از این اعتیاد رهایی پیدا کنید
   در این مورد هم میتونید حضورا” با مشاوره /س.ک.س تراپیست مشورت کنید

 18. هانی گفت:

  با سلام خدمت شما خانم دکتر طاهری
  من پسر ۲۵ ساله هستم
  احساس میکنم مشکل زود انزالی دارم ولی خودم مطمئن نیستم
  در هنگام انجام فعالیت جنسی
  گاهی مدت زمان کوتاهی بعد از شروع و گاهی هم قبل از انجام نزدیکی و فقط با دست کشیدن و فشار دادن طرف مقابل و طی مدت زمانی در حدود ۵ دقیقه یا کمتر دچار انزال میشم
  اما مسئله این هستش که درست در مدت زمانی کمتر از ۵ دقیقه بعد از انزال دوباره به حالت نعوظ برمیگردم و اینبار مدت زمان طولانی تری میتونم رابطه جنسی داشته باشم
  حالا میخوام بدونم آیا من مشکل زود انزالی دارم؟
  اگر این مشکل رو دارم باید چکاری انجام بدم؟
  خواهش میکنم من رو راهنمایی کنید چون خیلی فکرم بهم ریخته

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   خب در این مورد مراجعه به مشاوره روانشناس/س.ک.س تراپیست لازمه … ولی میتونید از زل های بی حس کننده و یا از کاندم های تاخیری استفاده کنید …به هرحال شما بعد از انزال میتونید مدت زمان بیشتری رو ادامه بدید پس میتونه روشی برای دور زدن زودانزالی و عدم لذت بردن از رابطه باشه …ولی روشهای بالا میتونه روشهایی امن برای افزایش این بازه زمانی باشه …در سایت روشهایی برای این مورد بیان شده که میتونید مطالعه کنید

   • هانی گفت:

    من دو تا سوال دارم خانم دکتر :
    ۱٫خانم دکتر امکانش هست که شما یک مشاور روانشناس/س.ک.س تراپیست به من معرفی کنید؟؟؟
    ۲٫من مشکلی برای استفاده از روشهای تاخیری برای افزایش بازه زمانی ندارم اما این روشها مقطعی هستن
    توی مقاله بالا شما از روش هایی برای درمان صحبت کردید
    امکانش هست که منم به وسیله این روشها درمان بشم؟

    • دکتر ژاله طاهری گفت:

     یکی از این روش ها تقویت ماهیچه پی هست که در افراد چاق در زیر چربی قرار میگیره و برای تمرین در موقع ادرار باید ادرار رو برای ۴ ثانیه نگه دارید و بعد ادامه بدید … فشاری به ماهیچه زیر شکمی وارد میشود که همان ماهیچه پی هست …

     در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی داشته باشید
     ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

 19. حسین گفت:

  باسلام خدمت خانم دکتر

  بنده جوانی ۲۶ساله هستم که دو سال هست ازدواج کرده ام ولی یک مشکلی که دارم این است تا نزدیک همسرم می شوم تا او رالمس کنم یا نوازش کنم آلت من به حالت نعوذ کامل در می یاد این مشکل باعث اختلافات شده در زندگیم همسر می گه تو مرا برا نیاز جنسی فقط می خوایی و دیگر اینکه من از زود انزالی هم رنج می برم لطفا راهنمایی کنید.

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   دوست عزیز بهتره همسرتون کمی نسبت به فیزیولوژی بدن زن و مرد مطالعه کنه … این بی اطلاعی باعث اختلاف شما شده …
   و این یک حالت کاملا” طبیعیه و همسر شما باید بدونه هدف اصلی مرد از ازدواج رسیدن به سطح ارامش در رفع نیاز جنسی …
   و این یک حس طبیعه که خداوند در وجود انسان قرار داد تا ازدواج کنه و نسل انسان بقا پیدا کنه و در سایه اون به ارامش برسن

پاسخی بگذارید

*