امروز : سه شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۳ می باشد.

آیا یک رابطه بیمار را باید ادامه دهیم؟

آیا یک رابطه بیمار را باید ادامه دهیم؟

به چه رابطه ای، رابطه بیمار می گویند؟ حتما کسانی را از یک رابطه اذیت می شوند ولی به ادامه دادن رابطه شان اصرار دارند را دیده اید. می خواهند به زور با کسی که حرف هایشان را نمی فهمد و درکشان نمی کند نامزدی را ادامه دهند و به زندگی مشترک فکر کنند. چرا تمام کردن یک رابطه برای برخی بسیار سخت و دشوار است؟

رابطه بیمار با عشق

 

چگونه بفهمیم چه زمانی یک رابطه را ترک کنیم

همیشه مشخص نیست که چه زمانی یک رابطه را ترک کنید . چگونه می دانید که آیا شراکت شما قابل تعمیر است یا غیر قابل تعمیر است؟ البته آزار عاطفی و جسمی همیشه نشانه ترک یک رابطه است . اما اگر مطمئن نیستید، علائم ممکن است ظریف تر باشند.

شما دیگر ارتباط برقرار نمی کنید

ارتباط در هر رابطه ای بسیار مهم است، به ویژه در روابط عاشقانه. مشکلات ارتباطی یکی از سه عامل اصلی شکست ازدواج در آمریکا است. اگر دائماً دعوا می کنید و به نظر می رسد قادر به حل تعارض نیستید ، این می تواند نشانه ای از زمان ترک یک رابطه باشد . در حالی که می توانید یاد بگیرید که چگونه از مشاجره اجتناب کنید ، اما ممکن است نتوانید مشکلات عمیق تری را که کمبود ارتباط نشان می دهد برطرف کنید.

شما احساس ارزشمندی نمی کنید

روابط مکان هایی هستند که ما می رویم تا آنها را بدهیم، نه مکان هایی که می رویم تا بگیریم. اگر هر دو شریک به طور مساوی بپردازند، رابطه کار خواهد کرد. اما اگر شریک زندگی‌تان شما را بدیهی می‌پذیرد یا به شما احترام نمی‌گذارد، این به معنای دردسر است. گاهی اوقات این نتیجه استرس های رابطه است که می توان آنها را برطرف کرد. اگر عمیقا احساس می کنید که شریک زندگی تان دیگر برای شما ارزشی قائل نیست، زمان آن رسیده است که آن را ترک کنید.

اشتیاق از بین رفته است

تریبون آزاد می آموزد که شش مرحله از یک رابطه وجود دارد . شماره یک یک ارتباط پرشور، صمیمی و الکتریکی است. این ارتباط نتیجه قطبیت شما با همسرتان است . اگر دیگر آن را احساس نمی کنید – و تمایلی به اصلاح وضعیت ندارید – این یکی از بزرگترین نشانه ها برای ترک یک رابطه است . اما اگر می خواهید قطبیت خود را دوباره به دست آورید، هنوز تسلیم نشوید. اغلب ممکن است شور و اشتیاق را دوباره برافروخت.

نمیخوای درستش کنی

کلید چگونگی دانستن زمان ترک یک رابطه، تمایل شما به اصلاح آن است: اگر مایل به انجام کار هستید، امکان ایجاد یک رابطه رضایت بخش وجود دارد . اما اگر در حال برنامه ریزی برای فرار خود هستید، که مرحله چهارم از شش مرحله یک رابطه است، وقت آن رسیده است که ادامه دهید. اگر در حال فکر کردن به زندگی بدون شریک زندگی خود هستید، از نقطه نظر خواستن – یا توانایی – برای اصلاح رابطه گذشته اید. جرات رفتن را پیدا کن

یافتن شجاعت ترک یک رابطه بیمار

حتی زمانی که بتوانید موقعیت خود را ارزیابی کنید و کشف کنید که چگونه می توانید زمان ترک یک رابطه را بدانید ، باز هم ممکن است عمل کردن دشوار باشد. در نهایت یافتن شجاعت برای ترک یک رابطه، تصمیم گیری و تبدیل «بایدها» به «بایدها» است. وقتی “من باید این رابطه را ترک کنم” را به “من باید این رابطه را ترک کنم زیرا مطمئن هستم تصمیم درستی است” را تبدیل می کنید، قدرت درونی خود را آشکار می کنید و می توانید یک بار برای همیشه ترک کنید.

یافتن شجاعت ترک یک رابطه بد

۱٫ تمایل خود به یقین را بشناسید

اولین قدم این است که تشخیص دهید چه چیزی شما را از دانستن زمان خداحافظی در وهله اول باز می دارد: اطمینان. انسان ها به دنبال لذت و دوری از درد هستند. این میل به اطمینان است که می تواند ما را در روابط بدی که تاریخ انقضای آنها گذشته است نگه دارد. این نیاز عمیق انسانی را بشناسید و دیدگاه خود را تغییر دهید و بدون روی آوردن به روابط ناسالم، آن را برآورده کنید.

۲٫ با باورهای محدود کننده خود روبرو شوید

علاوه بر نیازهای انسانی، همه ما دارای باورهای محدودکننده ای هستیم که ما را از دستیابی به پتانسیل کامل خود باز می دارد. آیا باورهای محدود کننده در مورد مجرد بودن شما را از یافتن شجاعت ترک یک رابطه بد باز می دارد ؟ آیا احساس می کنید ارزش یک رابطه سالم را ندارید؟ آیا احساس می کنید هیچ کس دیگری شما را دوست نخواهد داشت؟ وقتی یاد بگیرید که این داستان ها را تغییر دهید ، زندگی خود را تغییر خواهید داد.

با باورهای محدود کننده روبرو شوید در رابطه بیمار

 

۳٫ استانداردهای خود را بالا ببرید

باورهای محدود کننده چیزی است که ما را از تبدیل «بایدها» به «بایدها» باز می دارد. شناخت آنها و سلب قدرت آنها اولین قدم برای بالا بردن استانداردهای خود و ارتقاء روابط و زندگی شما است. همانطور که تونی می گوید، “شما همیشه به اهداف خود نمی رسید، اما همیشه استانداردهای خود را دریافت می کنید.” تصمیم بگیرید که به چیزهای کمتر رضایت نبخشید ، و روابط خود را از معمولی به غیرعادی تبدیل خواهید کرد.

 

۴٫ خودتان را قدرتمند کنید

وقتی احساس قدرت می کنید ، واقعاً احساس می کنید غیرقابل توقف هستید. برای قدرتمندتر شدن، یاد بگیرید که چگونه خودگویی خود را تغییر دهید و مثبت اندیشی را جایگزین منفی گرایی کنید. عادات بد را با عادات سالم جایگزین کنید، مانند ورزش، خوب غذا خوردن و مراقبت از خود. از پرایمینگ برای تعیین اهداف و بهبود تمرکز استفاده کنید. با تشریفات قدرت بخش، در تصمیم گیری های خود مطمئن تر خواهید شد – و مطمئن هستید که می دانید چه زمانی رابطه را ترک کنید .

چه زمانی رابطه را ترک کنیم رابطه بیمار و سمی

هنوز مطمئن نیستید که چگونه بفهمید چه زمانی یک رابطه را ترک کنید؟

می توانید از مرکز مشاوره ستاره ایرانیان مشاوره تخصصی و حمایتی دریافت کنید.

جدایی

علائم زیادی وجود دارد که نشان میدهد شما به درد هم می خورید یا نه ؟ اگر علائم ناسازگاری زیاد باشد برایتان زنگ خطری است که اگر وارد زندگی مشترک شوید،همه چیز بدتر هم می شود. پیش مشاور رفته اید با دیگران مشورت هم کرده اید ،می دانید این ازدواج نباید انجام شود اما «نمی توانید» تصمیم درست بگیرید . توانایی این کار را در خود نمی بینید .

در اصل تنها کسانی که تشخیص می دهند رابطه شما شاد و سر زنده و امید بخش است یا بی سرانجام و رو به پایان است ،خود شما دو نفر هستید. این که دو نفر برای هم ساخته نشده باشند امری طبیعی است اما اگر این وضعیت را به همین صورت ادامه دهید و به زنگ های خطر عقل و فکر خود توجهی نکنید حتما با شکست غیر قابل جبرانی را در آینده روبرو خواهید شد.

اجبار در ماندن

تنها چیزی که شما را به ادامه ی یک رابطه ی تمام شده مجبور می کند یک اینرسی روانی است. طبق علوم فیزیکی اجسام اینرسی دارند. یعنی می خواهند در وضعیتی که هستند بمانند . جسم ثابت می خواهد همین وضعیت ثابت را ادامه دهد و جسم متحرک دوست دارد همان حرکت را حفظ کند به جز آن که انرژی بزرگیتری مصرف کند و روند خود را تغییر دهد.

 

این اینرسی در افراد و در وضعیت های روانی افراد هم دیده می شود. به دلیل این اینرسی روانی و عاطفی شما وضعیت فعلی را با همه ی سختی ها و دشواری هایش حفظ می کنید چون از تغییر می ترسید و فکر می کنید ادامه دادن این راه پیش رو بسیار ساده تر از تغییر مسیر است. می توان گفت که عادت به ترس از آینده می رسد.

طولانی شدن رابطه

هر چه رابطه طولانی تر یا عادت یا قول و قرار ها بیشتر باشد، اینرسی بیشتر است.این نوع را در نامزدی هایی که دو طرف از حرف و حدیث هایی که در آینده در فامیل به وجود می اید می ترسند و نگران صحبت های دیگران هستند دیده اید. آنها راه کج خود را ادامه می دهند چون اگر نامزدی را بهم بزنند، مورد قضاوت های ناصحیح دیگر افراد می شوند.

هر چه اینرسی در رابطه قوی تر باشد، بیرون آمدن از آن بسیاردشوار و سخت‌تر است. مثل ماشینی که اگر موتورش هم خراب شود با سرعت زیادی که دارد تا مدتها به خاطر اینرسی می تواند ادامه دهد و متوقف شدنش کار ساده ای نیست .

رابطه ای که با اینرسی جلو می رود،ولی تمام شده است به سختی باید از آن خارج شد. چون به انرژی زیادی برای تغییر روند نیاز دارد. در این صورت این شما هستید که باید تمام انرژی هایتان را جمع کنید تا در مورد رابطه تان تصمیم درست بگیرید و با رابطه ی اینرسی دار جلو نروید. و از ماشین ترمز بریده ای که بی هدفبه جلو می رود یا خارج شوید یا فرمان آن را در دست بگیرید و به درست مسیر برگردید!

اینرسی روانی و عاطفی دلیل این است که شما وضعیت حاضر را با همه ی سختی ها ودردناکی هایش ادامه می دهید و چون از تغییر راه می ترسید ادامه دادن را بهترین روش از نظرخود می دانید.

چه زمان رابطه تمام شده است؟

رابطه ای که به آخر می رسد بسیار دردآور و هولناک است. شما فکر می کنید باید در این رابطه باشید ولی بدون هیچ لذتی از رابطه عاطفی خود. از شما خواسته می شود تغییر کنید یا تمام تلاش خود را برای تغییر دادن همسرتان بکار گیرید در حالی که ما هیچ گاه نمی توانیم کسی را تغییر دهیم . در یک رابطه نا سالم و نا به هنجار همیشه تنش دارید و جر و بحث همیشه همراهتان است. همیشه یک اتفاق ناپسند شما را اذیت می کند و هر بار به خود دلداری می دهید که این آخرین بار است ولی در واقعیت چنین نیست و فکری بیهوده است.

وقتی همسرتان به اندازه شما تلاش برای ادامه ارتباط نمی کند، وقتی ارزش ها و فرهنگ ها وعقاید وسلایق اصلی متفاوت است، وقتی رابطه هر دو طرف را به عقب سوق می دهد و ادامه دادن این رابطه با حرکت نداشتن شما و ضعفتان است، وقتی هیچ کدام از شما احساس خوب قبلی را نسبت به هم ندارید، باید آگاه باشید که راه را اشتباه رفته اید و گم شده اید هر لحظه رابطه شما به پایان بحرانی که انتظارش می رود نزدیکتر می شود.

 

منبع: سایت مشاورانه

بازدید: ۶۵۹۲۳۲

رتبه مقاله درگوگل: 4.5-Stars

ارسال نظرات

۹ دیدگاه برای “آیا یک رابطه بیمار را باید ادامه دهیم؟”

 1. aysa گفت:

  سلام ، ۴ماه ازدواج کردم و یک سال عقد بودم .چند وقتیه رفتارهای همسرم باعث شده بهش شک کنم و همیشه احساس کنم ی چیزی رو داره از من مخفی میکنه نمدونم شایدم من زیادی بهش گیر میدم . اونم ازم پنهون میکنه ، عکسا و جک های چرت و پرت روی گوشیش دیدم ولی بهش نگفتم چند وقته میبینم یواشکی میبینه و میخونه و بعدش پاکشون میکنه ، چند روز پیش خودش داشت رو گوشیش ی چیزی بهم نشون میداد یدفعه اس ام اس براش اومد من فرصت نکردم بخونم چی و از طرف کی بود ولی دستپاچه شد فوری گوشیشو قطع کرد نوبت عابر بانکشو ول کرد رفت اونور اس رو پاک کرد و بعد جلو من گوشی رو گرفت در گوشش و الکی شروع کرد ب صحبت کردن ولی من خودم دیدم اصلا گوشیش روی صفحه تماس نرفته بود و بعدش چک کردم گوشیشو هرگز تماسی نداشت ولی فعلا ب روی خودم نیوردم
  لطفا راهنماییم کنیم من باید چیکار کنم ،دیگه اصلا نمیتونم باورش کنم همش فک میکنم ی جایی داره بهم دروغ میگه

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   دوست عزیز نباید در این موارد بطور مستقیم وارد عمل شد چون بقول روانشناسان راه فرار و دروغ رو بهش نشون میدید … اگر همسری همراه باشید و به جای این همه حساسیت در کنارش بمونید ایشون دلیلی برای پنهان کردن نداره … باید قبول کنید این شبکه های اجتماعی جزئی از زندگی روزمره ما شده و با حساسیت زیاد نمیتونید مانع از کارش بشید …امیدوارم متوجه شده باشید چه کاری رو باید انجام بدید

 2. Sara گفت:

  سلام من ۴سال در رابطه ى دوستیم ولى طرف مقابل هیچوقت به من متعهد نبوده دستش رو شده منم بخشیدم .الان میخوان بیان خواستگارى من واقعا نمیدونم قبول کنم یا نه .من خیلى دوستش دارم اون هم همینجور ولى میترسم بعد ازدواجم همین باشه .لطفا راهنماییم کنید

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   دوست عزیز دقیقا” ممکنه همین رفتاری که شما ازش دیدید رو در آینده تکرار کنه ولی ممکنم هست به شما و قراری که میذاره پایبند باشه و کاری خلاف نظر شما انجام نده … تمام این موارد به گذر زمان و زندگی آینده مربوط میشه … ولی اگر حس شما به شما چیزی میگه بهتره در موردش بیشتر فکر کنید … چون اگر دلتون با ایشون همراه نباشه نمیتونید شناخت خوبی رو ازش بدست بیارید …

 3. Sara گفت:

  ممنونم از راهنماییتون.ایا مشاور قبل ازدواج کمکى در این مورد بهم میکنه؟؟؟؟؟؟؟

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   دوست عزیز شما میتونید در هر مرحله ای از زندگی مشاوره کنید … حتما” نباید مشکلی باشه تا مراجعه داشته ای داشته باشید … در این مورد میتونید تنها مراجعه کنید و اگر تمایلی به ایشون بود جلسه ای دو نفره رو هم داشته باشید

 4. minor گفت:

  سلام.دختری۲۱ساله هستم و حدود۱ ساله با پسری۲۲ساله نامزد کردم.به نامزدم علاقمندم اما گاهی دعوامون میشه و این منو به حدی خسته کرده که گاهی فکر جدایی میکنم.اما فکر اینکه بعد از جدایی چه اتفاقی بیوفته دوباره بیخیالش میشم.
  چند وقتی میشه همش میگه رفتارت رو باید عوض کنی و اینکه یکی بخواد منو عوض کنه اذیتم میکنه و نمیتونم قبول کنم و از طرفی نمیتونم به جدایی هم فکر کنم.ایشون همش از اینکه من حساسم شکایت میکنه.از نظر ایشون دست دادن با دخترای فامیل براش مشکلی نداره اما سلام کردن یه همکلاسی پسر توی دانشگاه برای من مشکل داره.ایشون خودشونون غیرتش به حدیه که هر روز به تیپم گیر میده اما اگه من از دست دادن دخترهای فامیل گله کنم من غیریتی به حساب میام و شاکی میشن.
  لطفا منو راهنمایی کنید.

  • ◄Responder► گفت:

   دوره نامزدی دوره طلایی شناخت و انتخابه و گاهی بعد از شناخت افراد متوجه عدم تفاهم شده و رابطه قطع میشود … در این مورد باید به تمام نشانه های رابطه مشترکتون توجه کنید
   از همفکری مشاوری مجرب بهره ببرید
   باید بدونید رفتاری که امروز میبینید در اینده هم تکرار خواهد شد و شما که از فکر کردن در مورد اختلافاتتون واهمه دارید پس تغییر کنید و حساسیت های همسرتون رو بشناسید و سعی کنید از ورود به این حریم ها خودداری کنید … تا تنش شما به حداقل برسه

 5. minor گفت:

  ممنونم از راهنماییتون.

پاسخی بگذارید

*