امروز : شنبه ۱۳۹۹/۰۹/۱۵ می باشد.

ده عامل که باعث ایجاد حساسیت و آلرژی می شوند

ده عامل که باعث ایجاد حساسیت و آلرژی می شوند

۱- فعال بودن بیش از حد سیستم ایمنی بدن

بسیاری از عوامل می تواند منجر به واکنش آلرژیک در بدن شود. گاهی این اتفاق رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن در مقابل عوامل بی ضرر از خود واکنش نشان می دهد عواملی مانند گرده گل، شوره پوست حیوانات، یا برخی غذاها. این واکنش ها می توانند خفیف و آزار دهنده بوده و یا شدید باشد و زندگی فرد را به خطر بیاندازد. حدودا از هر پنج آمریکایی یک نفر مبتلا به آلژی می باشد.

۲- گرده

گرده

منشأ برخی از حساسیت ها از چمن ها، درختان و علف های هرز می باشد که می تواند منجر به تب یونجه و یا آلرژی فصلی شود. واکنش بدن به صورت سرفه، عطسه، گرفتگی یا آبریزش بینی و چشم صورت می گیرد. درمان این واکنش های بدن به صورت دارو تجویز می شود و به وسیله ی دارو می توان واکنش های آلرژیک بدن را کاهش داد یا آن را متوقف کرد. فرد می تواند در روزهایی که وزش باد زیاد است درخانه بماند و یا نزدیک پنجره نرود و یا از سیستم تهویه هوا در خانه استفاده کند

۳- شوره پوست حیوانات

شوره پوست حیوانات خانگی

برخی افراد به نگهداری از حیوانات خانگی علاقه مند هستند و حیوان خانگی خود را دوست دارند ولی نسبت به چربی و پرتئینی که از پوست و مو و بزاق حیوان خانگی تولید می شود حساسیت دارند. این حساسیت ها ممکن است پس از دو سال نگهداری از حیوان خانگی در بدن شما رخ دهد. خوشبختانه فرد هنوز هم قادر است که به زندگی کردن با حیوان خانگی خود ادامه دهد. فرد باید اتاق خواب خود را از حیوان خانگی جدا کند و از فرش های قابل شستشو به جای فرش های سنگین و ضخیم استفاده کند و به طور منظم حیوان خانگی خود را بشورد و به حمام ببرد. استفاده از فیلتر ضد آلرژی نیز می تواند کمک کننده باشد.

۴- غبار

غبار

این غبارهایی کوچک در ملافه، تشک، اثاثه یا لوازم داخلی، فرش، پرده می نشینند و باعث واکنش آلرژیک فرد می شود. این غبارها در سلول های مرده پوست از بدن انسان و یا حیوانات به عنوان گرده وجود دارند و به عنوان قارچ و باکتری از پوست تغذیه می کنند. برای متوقف کردن این مشکلات می توانید از بالش ها و روتختی های ضد حساسیت استفاده کنید و هفته ای یک بار آنها را با آب گرم بشورید. باید خانه گرد گیری کنید تمیز کردن و شستشوی فرش ها، وسایل حیوانات خانگی و پرده ها می تواند کمک کننده باشد

۵- گزش حشرات

نیش حشرات

گزش حشرات باعث قرمزی و تورم پوست می شود و این اتفاق می تواند یک هفته به طول بیانجامد. و می تواند منجر به احساس ناراحتی در شکم، خستگی و تب خفیف شود. در موارد نادری گزش حشرات می تواند زندگی فرد را تهدید کند که این واکنش آنافیلاکسی نامیده می شود. اگر حساسیت فرد شدید باشد به داروی اپینفرین نیاز دارد. پزشک معالج می تواند برای فرد داروهای ضد آلرژی تجویز کند.

۶- قارچ

قارچ ها

قارچ ها برای رشد خود به رطوبت نیاز دارند. قارچ ها را می توانید در مکان های مرطوب مانند زیرزمین، حمام، چمن یا مالچ ها پیدا کنید. از آنجایی که در تنفس در محیط قارچ ها باعث واکنش های آلرژیک می شود بهتر است با فعالیت هایی مثل جمع آوری برگ های پوسیده و سعی در عبور و مرور هوا در محیط خانه می تواند موثر باشد.

۷- غذاها

غذاهای آلرژی زا

شیر، سخت پوستان، تخم مرغ و آجیل بیشترین غذاهایی هستند که افراد معمولا به آنها آلرژی دارند. انواع دیگر غذاها شامل گندم، سویا، ماهی و صدف است. پس از چند دقیقه خوردن غذاهایی که به آنها آلرژی دارید بدن شما به صورت اختلال در تنفس، کهیر، استفراغ، اسهال و تورم در اطراف دهان خود را نشان می دهد.  اگر واکنش بدن فرد شدید باشد شخص به فوریت های پزشکی و استفاده از داروی اپینفرین نیاز دارد.

۸- لاتکس

لاتکس

لاتکس ها در دستکش های یکبار مصرف، کاندوم و لوازم یکبار مصرف پزشکی وجود دارد که می تواند واکنش هایی مانند خارش، قرمزی و آنافیلاکسی پوستی و یا مشکل تنفسی به وجود بیاورند. این علائم می تواند شامل راش یا کهیر، سوزش چشم، آبریزش بینی و خارش، عطسه، خس خس سینه باشد.

۹- داروها

داروهای آلرژی زا

پنی سلین، آسپرین و دیگر داروها می تواند منجر به واکنش کهیر، خارش چشم ها، گرفتگی و تورم در صورت و گلو و دهان شود. اگر شما به یک دارو حساسیت دارید بهتر از مصرف آن خودداری کنید. پزشک شما اگر نیاز باشد می تواند داروهای دیگری را به شما معرفی که شما به آن حساسیت نداشته باشید.

۱۰- سوسک ها

تاثیر سوسک ها در ایجاد حساسیت

در مدفوع سوسک ها پرتئینی وجود دارد که می تواند در انسانها ایجاد حساسیت کند. خلاص شدن از شر سوسک ها بسیار مشکل است به خصوص در هوای گرم سرعت زاد و ولد آنها زیاد می شود و در آپارتمان ها سوسک ها از واحدی به واحد دیگر منتقل می شوند و در ساختمان پخش می شوند. با تمیز نگه داشتن آشپزخانه و استفاده از سموم سوسک کش می توان از ورود سوسک ها به خانه جلوگیری کرد. با تعمیر کردن ترک، سوراخ و شکاف های پنجره می توان از ورود آنها به خانه جلوگیری کرد.

منبع: سامانه پرسش و پاسخ مشاور

مترجم: نسرین بنی عباسی زاده

مطالب مرتبط

  • مطلب مرتبطی پیدا نشد.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

*