امروز : یکشنبه ۱۳۹۹/۰۳/۲۵ می باشد.

خودارضایی بیماری خاموش

خودارضایی بیماری خاموش

خودارضایی بیماری خاموش

خودارضایی بیماری خاموش

یکی از آسیب های جدی ای که امروزه برای جوانان عزیز به خصوص در وضعیت فعلی جامعه و دشوار بودن امر ازدواج به وجود آمده است، عادت به خودارضایی است. در زمینه درمان این عادت ناپسند، باید عرض کنیم که تنها راه درمان واقعی آن, ازدواج است. کمکی که اکنون از دست ما بر می آید دادن یک سری اطلاعات در زمینه گناه بودن, آثار و عواقب این عمل نا شایست و روش های کنترل و درمان است. این خود شما هستید که با عزمی راسخ به مبارزه با این انحراف جنسی خواهید پرداخت. امیدواریم به زودی وسایل ازدواج شما فراهم گردد و شما از این نظر خاطرتان آسوده شود.

 

روش ترک این عادت زشت:

همانگونه که عالمان اخلاقی مطرح نموده اند، هر روش درمانی در اخلاق و خود سازی، مبتنی بر طی کردن سه مرحله “علم، حال و عمل” است، ولی چون مرحله حالت (پشیمانی و ندامت) به صورت انفعال در انسان پدید می آید و در حقیقت بازتاب آگاهی است، این مرحله به صورت یک روش مستقل مطرح نمی شود؛ بنابراین برای خارج شدن از این مشکل، دو روش درمانی “شناختی و رفتاری” پیشنهاد می شود. وظیفه ما دادن آگاهی و شناخت است و کاری که خود شما باید انجام دهید التزام عملی به دستورالعمل ها و به کار گیری دقیق روش های رفتاری ای است که در ذیل ارائه می شود.

نیاز به آگاهی:

خود ارضایی یک انحراف عملی است و باید با عمل و رفتار با آن مقابله کرد و راه درمان آن جز با رعایت دقیق دستورالعمل محقق نمی شود, ولی چون هر عملی نیاز به دانش و اطلاعات خاص خود دارد, بنابراین راه کنترل و درمان این بیماری و عادت زشت نیز بدون کسب آگاهی میسر نیست . آگاهی, ازطریق مطالعه در آثار و اطلاعاتی که در این زمینه وجود دارد، بدست می آید. زمینه های مطالعه عبارتند از:

۱- اینکه این عمل به لحاظ شرعی حرام و از نظر اخلاقی گناه محسوب می شود و هر گناهی نور ایمان را تضعیف می کند و باعث تاریکی و آلودگی روح انسان می شود. نوری که انسان بدان نیاز فراوان دارد و در اثر فقدان آن، در قیامت دچار عذاب و حسرت خواهد شد.

۲-  مطالعه در پی آمد ها و عواقب سوء آن.

۳- آشنایی با روش پیشگیری و درمان.

 کسب آگاهی در موارد یاد شده باعث بیداری انسان می شود و زمینه “توبه, پشیمانی و کنترل آن” را در او فراهم می آورد.

 

گناه خود ارضایی:

در این زمینه گفتنی است «استمنا» یا «خودارضایى» یکى از راه‏هاى انحرافى در ارضاى میل جنسى است که نسل جوان را در معرض آسیب‏هاى جدى قرار مى‏دهد. این کار عادت بسیار زشت و زیان آوری است که می تواند استعداد و توانایی های فراوان یک جوان را به نابودی بکشاند و حال و آینده او را تباه کند. از اینکه متوجه زشتی این عمل شده اید خدای را شاکریم و در پاسخ گویی به سوال شما مطالبی را پیرامون معرفی ، حرمت و روش درمان آن بیان می نماییم، امید است با کمک الهی و استمداد از معصومین(ع) و اطلاعاتی که در این زمینه برایتان ارسال می شود، در حفظ نفس و کنترل شهوت موفق باشید.

استمنا و یا به عبارتی خود ارضایی، از نظر شرعی واخلاقی، حرام و گناه محسوب می شود. این عادت ناپسندی به لحاظ اخلاقی، بعد معنوی انسان را به سختی می آزارد، روح او را تاریک می نماید، آزادی معنوی انسان را سلب می کند و در مسیر خود سازی و کمال، آدمی را با چالش جدی مواجه می کند. مطابق تحقیقات انجام شده توسط روانشناسان، خود ارضایی نوعی اعتیاد و بیماری زشتی است که آثار و ضررهای فراوانی بر جسم و روان آدمی باقی می گذارد.

کسانی که گرفتار این عمل شنیع شده اند، آن را گریزگاهی فرعی و عاجل برای خارج شدن از فشار جنسی و پاسخی برای لذت طلبی خود تصور می کنند، در صورتی که اگرتوجه نمایند، بدین وسیله گرفتار آثار و تبعات زیان آوری می شوند که گاها قابل جبران نیست.

شهوت یکی از اموری است که با طبیعت انسان در آمیخته و در جای خود از نعمت های خداوند است، ولی اگر از حالت تعادل خارج و بر افروخته شود، ممکن است سرمایه های عظیم انسانی را به خاکستر تبدیل کند. این نیرو به طور قطع نیاز به ارضاع دارد، ولی با روشی که با نظام طبیعت و شریعت سازگار باشد. 

خدای متعال که به حکمت بالغه اش این غریزه را در نهاد انسان گزارده ، تا نسل انسان باقی بماند، از روی رحمت و هدایت خود راه های آسان و معقول کنترل و ارضاع آن را پیش پای او قرار داده است و نسبت به بیراهه ها و انحراف از مسیر درست نیز، هشدارهای لازم را به انسان داده است ،راههایی که باید با شناخت و عمل به آنها، سلامت جسم و جان خویش را پاس بداریم و از خطر و پی آمد کارهایی همچون خود ارضایی و مانند آن برهانیم.

کبیره بودن:

به طور قطع “خود ارضایی” یکی از “گناهان ” است . در این زمینه برخی از عالمان دینی و اخلاقی نسبت به کبیره بودن آن نیزتاکید نموده اند. از میان ایشان خصوصا مرحوم شهید آیه الله دستغیب در کتاب خویش” گناهان کبیره” فصلی را گشوده و بر بزرگی آن تاکید نموده است .

از نظر شرعی، ملاک کبیره بودن یک عمل، وعده عذاب از جانب پروردگار می باشد. در این زمینه امام صادق (ع) و در ضمن روایتی از عذابی دردناک برای فاعل آن خبر داده است. آن حضرت(ع) فرموده است: «سه دسته از مردمان اند که خدای متعال در روز قیامت به ایشان نگاه رحمت نمی افکند،  آنها را تذکیه نمی نماید و عذابی دردناک برای ایشان فراهم نموده است: کسی که موی سپید خود را می کند، کسی که با خود نکاح (استمناء) می نماید و کسی که مفعول واقع می شود».

به فرض صغیره بودن گناه خود ارضایی در صورت عدم تکرار، ملاک دیگر کبیره بودن گناه، تکرار و به تعبیر روایات اصرار بر آن است ، به همین دلیل چون به طور معمول، خود ارضایی، در افرادی که به آن گرفتارند ، به صورت عادت و اعتیاد در می آید ، تبدبل به گناه کبیره می شود.

البته حرمت و بزرگی گناه خود ارضایی در حد گناهانی همچون زنا و لواط نیست، ولی در عین حال شرایط آن به گونه ای است که می توان گفت: ضررهای بدنی و روانی آن از این دو معصیت بیشر است ؛ زیرا موقعیت برای آنها همیشه مهیا نیست، ولی موقعیت برای خود ارضایی و عادت به آن همیشه مهیا می باشد.

 

چند راهکار کلی برای درمان:

برای کنترل غریزه جنسی هم خود فرد و هم والدین و اطرافیان مسئولیت دارند. آن چه مربوط به خود فرد می‌شود عبارتند از:

۱- برنامه‌ریزی برای کار مداوم

جوانان و نوجوانان از نیروی سرشار و فوق‌العاده‌ای برخوردارند. این نیرو اگر در زمینه‌های دیگر مورد اساتفاده قرار نگیرد و به صورت مطلوب از آن استفاده نشود، با توجه به شرایط سنی آن‌ها در قالب امور جنسی و شهوانی ظاهر خواهد شد. اگر جوانان و نوجوانان به کار مداوم عادت کنند و نیرو و توان خود رادر این زمینه به مصرف برسانند تا حدودی از انحرافات اخلاقی و شهوت و غریزه جنسی در آنان پیشگیری می‌شود. کارهای بدنی موجب تعادل جسم و روان می‌شود. اگر نیک بنگریم افرادی که به کار مداوم مشغول هستند و نیرو و استعدادشان را در زمینه‌های مثبت و سالم به کار می‌اندازند، کم‌تر دچار انحرافات اخلاقی و بحران‌های روحی می‌شوند. کار موجب می‌شود نیرو و انرژی جوان قبل از آن که به چربی‌های اضافی تبدیل گردد و اختلالاتی در ساز و کار اندام‌های بدن ایجاد گردد، از طریق سوخت و ساز مفید و سالم به مصرف برسد.

۲- تنظیم خواب

تحقیقات نشان می‌دهد که بیش‌تر انحرافات به خصوص در زمینه مسایل جنسی از فکرهای ناسالم و خیال‌پردازی‌هایی که جوانان قبل از خواب رفتن دارند، ناشی می‌شود. اگر جوان قبل از آن که به خواب برود، فکرش به خودش و یک سری مسایل و موضوعات مربوط به دوره جوانی، معطوف گردد، کم کم به انحرافات کشیده خواهد شد. بنابراین، یکی از روش‌های پیشگیری از انحرافات این است که برنامه خواب به صورت دقیق تنظیم شود و تا زمانی که خواب بر شما غالب نشده به رختخواب نروید. وقتی به رختخواب بروید که کاملاً خسته و آماده خواب هستید. لازمه این کا این است که در طول روز مشغول فعالیت‌های مهم بوده و به اندازه کافی کار کرده باشد.

طبیعی است اگر جوان با خستگی به رختخواب نرود، به ناچار مدت زمانی را در بستر بیدار خواهد ماند تا به تدریج به خواب رود و چون افکار و اندیشه‌های شهوانی و تحریک‌آمیز معمولاً در این مواقع به سراغ جوان می‌آیند، تنظیم ساعات خواب برای جوان، ضرورت خاصی می‌یابد. یکی از روان شناسان در این باره می‌گوید: نیمه اول شب بیش از نیمه دوم آن به بدن نیرو می‌دهد بنابراین باید از آن به نحوی مفید استفاده شود. و صبحگاهان به محض اینکه از خواب بیدار شدید. بی‌درنگ از بستر برخیزید و توجه داشته باشید که بامدادان بیدار ماندن در بستر خواب، بسیار زیان‌بار است، جسم را سست و ناتوان می‌سازد و وسوسه‌های شوم در دل فرد ایجاد می‌شود.

۳- دوری از محیط‌های آلوده و ناسالم

یکی از علل و عوامل انحرافات جنسی و به طور کل انحرافات اخلاقی، محیط آلوده و محرک‌های شهوانی است. محیط از طریق وارد نمودن عناصر محرک در گرایش‌های انحرافی، منجر به طغیان غریزه جنسی در جوان می‌شود. مسایلی از قبیل بدحجابی، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، برخی از سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های خارجی و هم چنین استفاده نادرست از اینترنت در تحریک شهوت و غریزه جنسی جوان مؤثر است شاید برای برخی زا نوجوانان یادآوری و تذکر مسایل دینی و اخلاقی چیزی بیهوده و غیر ضروری تلقی شود، زیرا آن‌ها نه در فکر سلامت خویش هستند و نه مسایل اخلاقی و دینی را می‌پذیرند، اما برای شما که روحیه مذهبی قوی دارید و همین مسأله باعث شد تا نگران آینده‌تان باشید، گفتن این مسایل مهم و ضروری است. اگر واقعاً می‌‌خواهید از جوانی‌تان به خوبی استفاده کنید و در راه درست و سالم گام بردارید، سعی کنید از محیط‌های آلوده و دیدن عوامل تحریک کننده، جداً پرهیز نمایید.

۴- استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت

یکی از زمینه‌های پیدایش انحرافات در جوانان و نوجوانان، استفاده نادرست آن‌ها از اوقات فراغت است. اوقات فراغت طولانی و بی‌برنامه نوجوانان را عاصی و سرگردان می‌کند. آن‌ها به تدریج سرخورده و مأیوس می‌شوند و در نتیجه به دنیای درون خویش پناه می‌برند و در کنج خلومت و انزوا راهی برای مشغولیت خود می‌جویند.

۵- پیشگیری از روابط ناسالم

جوانان و نوجوانانی که روابط نامطلوب و ناسالم دارند و با افراد منحرف و بی‌بند و بار دوست و رفیق هستند، کم کم به انحرافات کشیده می‌شوند و تحت تأثیر امور شهوانی قرار می‌گیرند. نفوذپذیری جوانان از دوستان و همسالان بیش از سایر گروه‌ها است. در سنین بلوغ صحبت‌های آهسته و در گوشی بین نوجوانان بیش‌تر می‌شود و محور این گفتگوها، غالباً مسایل جنسی و امور شهوانی است که به صورت مخفیانه و به دور از انظار بزرگ‌ترها طرح می‌شود. برای پیشگیری از انحرافات اخلاقی سعی کنید از دوستی‌های آلوده و مشکوک جداً پرهیز نموده و با افراد سالم و مذهبی ارتباط برقرار نمایید.

۶- پرورش تقوا و معنویت در وجود خویش

همه آنچه بیان شد، به نحوی می‌توانند در پیشگیری از انحرافات اخلاقی و طغیان شهوت و غریزه جنسی نقش داشته باشند، اما آن چه بیش از همه ضروری است و به صورت زیربنایی در شخصیت و رفتار جوان مؤثر است. پرورش معنویت و تقویت ایمان و تقوای الهی است. ما در عصری زندگی می‌کنیم که جهان به شدت در مادیات فرو رفته و یک سره غرق در جاذبه‌های نفسانی و امور شهوانی گردیده است. در شرایط کنونی، خلأ عظیم و هولناکی از اخلاق و معنویت پدید آمده و تمامی مشکلات انسان‌ها نیز از همین جا ناشی شده است.

اگر با تقویت ایمان و نیروی اراده، باورها و اعتقادات نوجوانان تقویت گردند، بدون شک بخشی از مشلکات آنان به ویژه در زمینه مسایل اخلاقی و شهوت و غریزه جنسی درمان می‌شود.

اگر نوجوان از ته دل باور نمود که تمام اعمال و رفتار او را خدا می‌بیند و بر اساس عملکرد افراد به آن‌ها پاداش می‌دهد و اساساً سعادت و خوشبختی انسان به دست خودش می‌باشد، در این صورت احتمال اینکه مرتکب گناه نشود بسیار زیاد است.‌

یقین داشته باشید، تا زمانی که نیروی ایمان و تقوا در وجود انسان بارور و تقویت نگردد، هیچ ضمانتی از شهوت و انحرافات اخلاقی وجود ندارد. به خصوص در وضعیت کنونی که عوامل تحریک کننده بسیار زیاد است. بنابراین قبل از هر چیزی سعی کنید نیروی ایمان و تقوا را در وجود خویش بارور کنید. اگر فکر و ذهن شما متوجه خدا باشد و همیشه نماز خود را اول وقت انجام دهید، خداوند شما را یاری می‌کند تا از هر گناهی مصون بمانید و تحت تأثیر شهوت و غریزه جنسی قرار نگیرید. خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «ان الصلوه تنهی عن الفحشاء و المنکر» به درستی که نماز انسان را از هر گونه آلودگی و عمل زشت و گناه دور نگه می‌دارد. نماز واقعی نه تنها والاترین عامل کنترک شهوت و دفاع در برابر هجوم انحرافات اخلاقی تلقی می‌شود، بلکه عامل تهاجمی علیه انحرافات و شهوت‌ها نیز محسوب می‌گردد.

۷- تسهیل و تسریع ازدواج

علاوه بر آن که جوان سعی در کنترل شهوت و غریزه جنسی می‌کند، باید برای ازدواج که یگانه راه درست ارضای غریزه جنسی می‌باشد، نیز اقدام کند به این معنا که پسرها از ۱۸ سالگی به بعد می‌توانند به فکر ازدواج باشند و اگر شرایط را مساعد می‌بینید، از همین سن مقدمات آن را فراهم کنند و دخترها هم چنان چه مورد مناسبی به خواستگاری آن‌ها آمد به دلایل نوعاً غیر موجه و پوچ مثل هنوز زود است، می‌خواهم درس بخوانم، داماد وضع مادی خوبی ندارد و… از ازدواج خودداری نکنند و والدین هم سنگ اندازی‌های غیز منطقی نداشته باشند.

امید است با رعایت این نکات و به خصوص توجه به تقوا و نماز بتوانید غریزه جنسی و حس شهوت را در خویش کنترل و مهار نمایید و زمانی که فرصت مناسب برای ازدواج فراهم گردید، به ازدواج اقدام کنید.

 

تذکرات پایانی:

۱٫ توجه داشته باشید که تنها رعایت تمام این امور، بدون کم و کاستى و به صورت مستمر، نتیجه‏بخش  خواهد بود. نباید توقع داشته باشید که این عادت ناگهان قطع و درمان شود, به هر میزان که بتوانید دفعات آن را به تدریج کم کنید, موفقیت محسوب می شود.

۲٫ در صورت تکرار از رحمت واسعه الهی ناامید نشوید و بدانید که هر گناهی قابل توبه است و خداوند خود فرموده است : «إن الله یغفر الذنوب جمیعا; خداوند همه گناهان را می آمرزد» و نشانه قبولی توبه شما این است که پشیمان هستید و از تکرار آن متنفرید. همین قدر که تکرار آن کم شود نشانه پیشرفت به سوی اطاعت خداوند است.

۳٫ در صورت امکان با کم کردن سطح توقعات و انتظارات ازدواج کنید که این بهترین راه حل است.

۴٫ در تمام حالات از خداوند براى حفظ پاکى استعانت بجویید.

۵٫ مطمئن باشید این مشکل قابل حل و درمان است؛ ولى مشروط به  تصمیم‏گیرى قاطع و پشتکار کافى در راه انجام دستورالعمل‏هاى ارائه شده.

۶٫ منشأ این مشکل، یکى از نیازهاى واقعى نهاده شده در وجود انسان است که باید به طور طبیعى و صحیح ارضا و تأمین  شود. نیاز به ارضای شهود یکی از این امور است که اگر به شکل صحیح تأمین نشود، (یعنى ازدواج), آدمی دچار خطاها و گناهان همچون استمنا خواهد شد که عواقب سوء آن نیز  دامنگیر فرد مى‏شود. بنابراین اگر امکان ازدواج برایتان فراهم است، اقدام به ازدواج کنید یا به طور موقت به  دستورالعمل‏هاى ارائه شده پاى‏بند باشید.


بازدید:۶۲۵۴۸۲

رتبه مقاله درگوگل: 4.5-Stars

ارسال نظرات

۳۲ دیدگاه برای “خودارضایی بیماری خاموش”

 1. سولماز گفت:

  سلام من چند سالی هست که خود ارضایی میکنم روی حافظه م تأثیر گذاشته حالا میخوام با دارو بدون عوارض ترک کنم.باید چکار کنم؟

 2. ناشناس گفت:

  دارو نداره اما با یک دوره تکمیلی مشاوره راحتتر از اونکه فکرش رو بکنید ترک می کنید

 3. ناشناس گفت:

  سلام منم ضعف حافظه گرفتم حتی کوچکترین چیزام فراموش میکنم.واسه این که حافظه دوباره برگرده باید چی کار کرد؟

 4. مریم گفت:

  به نظر من اگه یه مدت طولانی ترک کنی عوارض آن کم کم از بین میره

 5. ناشناس گفت:

  سلام من به مشکل خود ارضای دچار شدم با خوندن این مطلب و مطالب دیگر در سایت های دیگر به عوارضش پی بردم راستش اوایل نمیدونستم ولی وقتی فهمیدم تلاش کردم ترک کنم حدود یک ما موفق هم بودم ولی دوباره دچار شدم لطفا کمکم کنید…من الان حدودا شیش ماه هست که همچین اتفاقی برام افتاده لطفا یه پیشنهادی بهم بدین ممنون میشم

 6. ناشناس گفت:

  روش های موثر برای ترک خودارضایی

  سه نکته‌ی مهم مشترک برای تخفیف و درمان میان همه‌ی امراض و عادات وجود دارد:
  • در درمان هر بیماری یا ترک هر عادت، مهم‌ترین قسمت عزم و اراده‌ی فرد برای درمان و ترک عادت است.
  • عدم یأس و ناامیدی برای ترک و ایمان به علاج آن.
  • در نظر گرفتن زمان برای ترک و درمان.

  ۱٫نخستین گام برای درمان یا ترک خودارضایی، اعتقاد و ایمان به درمان‏پذیری خودارضایی و دوری از یأس و ناامیدی است.
  اما رسیدن به نتیجه و ایجاد هرگونه تغییر و دگرگونی نیازمند گذشت زمان، انتخاب راه صحیح و به کارگیری دقیق دستورها است. از همه اینها مهم‏تر، اراده و خواست فرد، نقش کلیدی و محوری را ایفا می‏کند. درمان و چاره جویی باید منطبق با خواست فرد باشد؛ زیرا تا وقتی که او نخواهد، می‏توان با قاطعیت گفت که درمان نخواهد شد. بنابر این بیمار اگر بخواهد، می‏تواند بر بیماری اش غلبه کند و جمله معروف – خواستن توانستن است- عین حقیقت است.

  ۲٫ تلاش برای تقویت اراده از گام‏های مهم در ترک خودارضایی است.
  نگویید اراده از ما سلب شده است! ممکن است اراده انسان ضعیف شود؛ ولی هیچ گاه از بین نمی‏رود. نشانه اینکه هنوز اراده باقی است، این است که شخص عمل خودارضایی را در حضور دیگران و در هر شرایطی انجام نمی‏دهد. برای تقویت اراده، راه‏های زیادی پیشنهاد شده که از جمله آنها تلقین به خود است. اراده همچون نهالی است که باید آن را پرورش داد تا به مرحله خودشکوفایی و ثمردهی برسد. ویکتور پوشه – روان شناسِ فرانسوی – می‏گوید: افراد مبتلا به خودارضایی، هر روز به دفعات مختلف با تمرکز فکر به خود بگویند: «من به خوبی قادرم این اعتیاد را از خود دور کنم، من قادرم». تکرار این عبارت ساده، اثر عجیبی در تقویت اراده و روحیه دارد. پل ژاگو بر آن است که: تلقین، قبل از خواب نیز مؤثر است.- ورزش کنید.
  افراد معتاد به خودارضایی معمولا آدمهای منزوی و کم تحرک و گوشه گیری هستند که همین عوامل تحرک جنسی را در آنها تشدید می کنند که راه مبارزه با آن ورزش است .۳٫ سعی شود شکم به هنگام خواب، بیش از حد معمول پر نباشد.
  ۴٫ از پوشیدن لباس‏های تنگ و چسبان اجتناب گردد.
  ۵٫ از نگاه کردن به مناظر، فیلم‏ها و تصاویر تحریک کننده، خودداری شود.
  ۶٫ از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی‏های تحریک‏ کننده و فکر کردن در این امور، دوری شود.
  ۷٫ از خوردن مواد غذایی محرک، مانند خرما، پیاز، مرچ، تخم‏ مرغ، گوشت سرخی، و غذاهای چرب – اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا شود.۸٫ قبل از خواب مثانه تخلیه شود.
  ۹٫ برای اوقات فراغت خود، برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، عبادت و … پر کنید.۱۰٫ منحرف کردن فکر بسوی دیگری در صورتی که تحریکی برای استمناء(خودارضایی) اتفاق افتاد.
  ۱۱٫ تنهایی، کلید اقدام به خودارضایی است. لذا برای ترک خودارضایی تنها نمانید.
  هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، باید بلافاصله از مکان خلوت و دور از نظر دیگران خارج شوید و خود را به کاری سرگرم کنید.
  ۱۲٫ هر وقت به فکر خودارضایی افتادید به خود یاداوری کنید که آلان خدا من را می بیند.
  ۱۳٫ هر صحبت، کاری یا هر صحنه ای که شما را تحریک می کند آن را ترک کنید.

  ۱۴٫ به خدا توکل کنید.از ذکر خدا غافل نشوید.
  ۱۵٫ قاطعانه برای ترک خودارضایی تصمیم بگیرید.بعد از تصمیم حتی یک بار هم سراغ عمل خودارضایی نروید زیرا اراده شما را سست خواهد کرد.
  (اگر قبلاً نیز تصمیم به ترک خودارضایی گرفته باشید اما موفق نشده باشید، اراده شما تا حدی ضعیف شده است. در این صورت باید به خود تلقین کنید که اراده قوی ای دارید. برای این کار موفقیت های خود در زندگی را در ذهن مرور کنید و مرتب به خود بگویید که من بسیار پر اراده هستم و تصمیم به هر کاری که بگیرم، آن کار را انجام خواهم داد)
  ۱۶٫ از رفت و آمد با کسانی که شما را مستقیم و غیر مستقیم به خودارضایی دعوت می کنند، دوری کنید و رابطه خود را با دوستان جلقی تان تا حد ممکن کم کنید.۱۷٫ از نگاه کردن به بدن عریان خود نیز اجتناب کنید.
  ۱۸٫ روزه بگیرید ،
  روزه گرفتن دو روز در هفته برای کم کردن حس شهوت جویی شما بسیار مفید است. اگر قادر به روزه گرفتن نیستید، غذای خود را به حداقل برسانید و وعده غذایی ظهر را نخورید. سعی کنید به هنگام خواب شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
  ۱۹٫ مضرات عمل خودارضایی را بیاد داشته باش.
  ۲۰٫ این را بدان که بخاطر لذت چند لحظه ای از رحمت خدا دور می شوی.

 7. سهیل گفت:

  سلام دوستان اگه میشه صادقانه با این سوال پاسخ دهید
  آیا تجربه موفق در ترک خود ارضایی داشته اید؟

 8. طیبه گفت:

  من الان
  تو ترکم ۵ ساله با وجود سخت ترین روزا هم دیگه نرفتم سمتش

  البته به لطف خدا

 9. حامد گفت:

  ولی من ۱۰ساله بیشترین زمانی که ترک کردم ۱ سال و بعد ۱ ماه بود

 10. mehrdads گفت:

  سلام
  از وقتی که به بلوغ جنسی رسیدم خود ارضاعی میکنم البته این کار بعضی وقتا کم یازیاد میشد اما ۴ یا ۵ سال هست که خیلی شدید شده و عوارض زیادی هم برام داشته و هر بار خواستم ترک کنم نهایتش ۲ هفته موفق شدم بعد دوباره شروع کردم
  دیگه خسته شدم تو رو خدا کمکم کنید حالم از خودم بهم میخوره

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   خب باید در این مورد با مشاوری متعهد مشورت کنید و هیچ چیزی به جز خودداری شما نمیتونه در این مورد موفقیت آمیز باشه … یکی از عوامل اصلی در این رابطه اینه که نباید به خودتون اجازه بدید تحریک بشید … ولی خب این یک حس غریزیه و وقتی به سراغ شما میاد باید ارضاء شد … به شما توصیه میکنیم حدالامکان از انجام مکرر و هر روزه این عمل خودداری کنید و نیازهای ویتامینی و مغذی بدن خودتون رو هم تامین کنید … و سعی کنید وقتی این حس به سراغتون میاد موقعیت خودتون رو عوض کنید تا بتونید از این موقعیت خارج بشید

 11. ناشناس گفت:

  اولین کار ایمان و امید قلبی و کمک از خداونده . جز خدا هیچ کس نمیتونه برای شما کاری انجام بده .
  -نماز و واجبات دینیتون رو انجام بدید و به حرف مردم و دوستان هم توجه نکنید بابت این مورد
  – ورزش مداوم و سخت . البته مناسب با شرایط بدنیتون سعی کنید هر روز ورزش کنید . با دوستان خوب و سالم حتما رفت و امد کنید .
  – فضای خونه رو از ماهواره و.. خالی کنید و در اینترنت هم تا کار مهمی ندارید زیاد نگردید و فیلم های صحنه دار و غیر اخلاقی هم کنار بزارید .

  موفق باشید

 12. سیما گفت:

  راهکارهای عملی ترک:
  روان شناسان مى‏گویند: براى ترک یک عادت بد، حتماً باید به سراغ عادت خوب رفت و آن را جانشین عادت بد نمود. در مورد عادات بد جنسى باید درست در همان ساعاتى که انگیزه آن در مبتلایان تولید مى‏شود، به سراغ برنامه خاصى (مانند ورزش، تفریح، رفتن پیش دوستان بیرون آمدن از خلوت و تنهایی) که براى چنین ساعاتى از قبل پیش بینى کرده‏اند بروند.( ناصر مکارم شیرازى، مشکلات جنسى جوانان، ص ۱۶۹ )

  اکنون که به لطف خدا به زشتی این عمل پی برده اید ،عزم خود را جزم نمایید .
  دامن همت به کمر زده از نیرو و اراده جوانی استفاده کنید . به صورت جدی این عمل را ترک کنید .

  به این منظور:

  ۱- سعی کنید همیشه پیش از خواب مثانه خود را تخلیه کنید. شب‏ها به خصوص غذایی سبک میل کنید.
  ۲- هرگز شکم خود را بیش از حد معمول پر نکنید. اگر تا چند لقمه دیگر جای دارید، از غذا دست بکشید.
  ۳- از پوشیدن لباس‏های تنگ و چسبان (به خصوص لباس زیر ) اجتناب ورزید
  ۴-هرگز در حمام به طور کامل لخت نشوید.مثلا در حالی که هنوز زیر شلوار به پا دارید ،قسمت فوقانی بدن خود را بشویید. از لیف و صابون زدن به اندام جنسی خود که باعث تحریک آن می شود بپرهیزید.مطمئن باشید صرف تماس آب وصابون با اندام جنسی بدون دست ورزی برای بهداشت آن کفایت می کند.
  ۵- هرگز فکر گناه را به ذهن خود راه ندهید . از تصور و تخیل امور جنسی و شهوانی سخت پرهیز کنید.
  ۶- از خواندن، شنیدن، نگاه کردن به امور و تصاویر شهوت زا دوری کنید.
  ۷- از خوردن مواد غذایی محرک مانند: خرما،پیاز، فلفل، تخم‏مرغ و غذاهای چرب اجتناب و یا به حداقل اکتفا نمایید.
  ۸- از نگاه کردن و دست‏ورزی به اندام جنسی خود پرهیز کنید.
  ۹- هرگز به رو نخوابید.
  ۱۰- هیچ‏گاه تنها در یک مکان نباشید تا فرصت و زمینه گناه از بین برود.
  ۱۲- برای تخلیه انرژی زاید بدن به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
  ۱۳- هیچ‏گاه بیکار نباشید. همیشه برای مشغول ساختن خود به فعالیتی مطلوب و مثبت برنامه داشته باشید.
  ۱۴- روزه بگیرید . حتی اگر روزه واجب به عهده ندارید ،روزه مستحبی بگیرید. اگر قادر نیستید، روزه تربیتی بگیرید، یعنی به کم ترین مقدار غذا و کم‏حجم‏ترین نوع غذاها اکتفا کنید. وعده غذایی خود را کم کنید.
  ۱۵- هرگز به نامحرم نگاه نکنید، حتی اگر به ارتباط کلامی با آن ها مجبور باشید.
  ۱۶- با جنس مخالف رفتار متکبرانه داشته باشید. هرگز با روی باز و نرمی با آن ها برخورد نکنید.
  ۱۷- هرگاه افکار جنسی به ذهن شما حمله ور شد ، ذهن خود را مثلاً با بستن یک کش به مچ دست خود و کشیدن و رها کردن آن از آن افکار منصرف کنید. به خود هشدار دهید.
  ۱۸- به بدی این گناه و عواقب آن بیاندیشید ،ولی احساس گناه شما از این کار نباید به حدی باشد که در شما ایجاد اضطراب مخل به سلامت روان کند.
  ۱۹- به محض لغزش فوراً توبه کنید . هرگز از رحمت خدا مأیوس نباشید. رحمت خدا از گناه شما بزرگ تر است.
  ۲۰- قرآن زیاد بخوانید و در معانی آیات آن تفکر کنید.
  ۲۱-در مجالس مذهبی، دعا و توسل و موعظه زیاد شرکت کنید.
  ۲۲- از کتبی که جنبه موعظه و بیدارگری قلبی دارد بهره بگیرید . مقید باشید در روز چند ساعت به مطالعه این‏گونه کتب بپردازید . برای مثال مجموعه کتاب‏های شهید دستغیب توصیه می‏شود به خصوص کتاب گناهان کبیره، قلب قرآن، ایمان، قلب سلیم و معاد و….
  ۲۳- اوقات فراغت خود را با مطالعه، ورزش، زیارت، عبادت و عیادت از نزدیکان و… پر کنید.
  ۲۴-به معاد و قیامت فکر کنید.
  ۲۵- ذکر لاحول ولا قوه الا باللَّه را زیاد بر زبان جاری سازید.
  ۲۶- استمنا منافاتی با نماز خواندن ندارد . اگر باز هم وسوسه شدید با غسل و تیمم حتما سعی کنید عبادت‏های خود مانند نماز و روزه و…را انجام دهید . این کار به نوبه خود تاثیر به سزایی در ترک این عمل دارد .
  ۲۷- از محیط های آلوده، و دوستان ناباب و هر چیزی که زمینه ساز این عمل است ،دوری کنید . بیش تر وقت خود را در کتابخانه بگذرانید . بی‏علت در خیابان‏های آلوده پرسه نزنید .
  ۲۸- بعد از موفقیت در ترک ، حتی به طور موقت ، خود را تشویق نمایید . مثلا اگر یک روز توانستید استمنا نکنید ، جایزه ای به خود بدهید ( مثلا یک بستنی یا هر چه که دوست دارید ) . اگر این مدت بیش تر شد ، این روند را ادامه دهید .
  اما نکته قابل توجه :
  این راهکارها وقتی نتیجه می‏بخشد که هر چه دقیق‏تر به آن عمل شود. زمان نتیجه آن بستگی به شرایط و خصوصیات افراد دارد، ازاین‏رو پی‏گیر زمان نتیجه نباید بود. فقط انرژی شما صرف عمل به دستورها شود. مطمئن باشید با ترک کامل آن عوارض و آسیب های آن جبران خواهد شد.

 13. محمد گفت:

  سلام آیا خود ارضایی روی بینایی هم تأثیر داره؟

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   دوست عزیز بیشتر جنبه های وابستگی و تاثیرگذاری بر روی روابط جنسی در زندگی مشترک مدنظره … و در این مورد نمیشه به طور وضوح صحبتی کرد … چون کسایکه به این عمل اعتیاد پیدا میکنن و چندبار در روز اینکارو انجام میدن واقعا” بدن رو در شرایط بدی قرار میدن

 14. shaherzad گفت:

  فکر نمیکنم من که تا حالا نشنیدم

 15. sahand گفت:

  با سلام من ۲۷ سالمه ۶ساله که خود ارضایی میکنم و حالا یک سال میشه که این عمل رو ترک کردم بیشتر مواقع احساس درد در پهلو هام میکنم .آیا نیاز به مراجعه به پزشک هست؟ و اینم بگم که به تازگی نامزد کردم و هنگام نزدیکی دچار انزال زود رس میشم

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   دوست عزیز میتونید با پزشک متخصص ارولوژیست مشورت کنید ولی نباید از این بابت مشکلی پیش اومده باشه …ولی برای زودانزالی هم میتونید با همین پزشک مشورت کنید و مثلا” از کاندومهای تاخیری استفاده کنید … ولی باید دید منظور شما از زودانزالی چه چیزی و چه مدت زمانی میتونه باشه

 16. ناشناس گفت:

  برای درد پهلوها می توانید به پرشک مراجعه نمایید. انزال زودرس قابل درمان است.

 17. هما گفت:

  سلام من دوساله ازدواج کردم ولی بازم مرتب خود ارضایی میکنم واقعأ نمیتونم ترکش کنم بارها امتحان کردم ولی نشد.دیگه خسته شدم باید چکار کنم؟

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   کار اصلی رو باید شما انجام بدید و اراده به خرج بدید و ترک کنید … کسی جز خودتون نمیتونه اینکارو انجام بده … اول از همه سعی کنید تعداد دفعات رو کاهش بدید و در مواقعی که تحریک میشید با شوهرتون این حس رو ارضا کنید تا بتونید تعادل رو برقرار کنید

 18. ناشناس گفت:

  آخه چرا؟شاید همسرتون تا حالا نتونسته رابطه خوبی با شما داشته باشه ؟

 19. سارینا گفت:

  شما باید در رابطه جنسیتون تنوع ایجاد کنید شاید اینطوری نیازتون برطرف بشه و دیگه به خود ارضایی رو نیاورید

 20. مهدی گفت:

  خب علتش اینه که شما به این عمل معتاد شدید،برای ترک کردنش باید اراده قوی داشته باشید.این عمل به شما لذت بیشتری نسبت به رابطه جنسی با شوهرتون رو میده و میتونه دلیلش این باشه که ذهنتون بهش عادت کرده.
  در این مورد میتونید با مشاوری مشورت کنید …

 21. ali گفت:

  سلام خدمت دوستان عزیز بنده ۴ساله دارم این کار رو انجام میدم الانم ۱۶ سالمه میخواستم بدونم مشکلاتی که به وجود اومده برام برطرف میشه ایا با ترک این کار؟

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   بیشتر مواردی که برای ترک خودارضایی عنوان میشه بخاطر تاثیر بر روی ذهن و فکر فرده چون میتونه اونو از نظر فکری و روحی معتاد کنه و وابستگی فکری به وجود بیاره … دوست عزیز آرام آرام تعداد دفعات رو کاهش بدید تا بتونید در حداقل انجام راحتتر ترک کنید … و بیشتر در مورد فیزیولوژی بدنتون مطالعه کنید تا بهتر با تن و وجود خودتون آشنا باشید

 22. تنها گفت:

  سلام
  ببخشید آیا خودارضایی برای دختران هم ضرر داره؟ و اگه داره مضرات جسمی هم هست؟ یعنی ممکنه مثلا روی باروری فرد اثر بزاره؟؟

  • دکتر ژاله طاهری گفت:

   عزیزم خودارضایی هیچ تاثیری روی بارداری نداره ولی چون وابستگی و اعتیاد میاره و ذهن شمارو در جهت دیگه ای قرار میده ممکنه در آینده و روابط جنسی با همسرتون دچار سردی بشید …بهتره در این مورد سعی کنید تحریک نشید و اگر تحریک شدید موقعیتون رو تغییر بدید تا از اون حالت خارج بشید …چون وارد شدن به این رفتار و ترک اون بسیار مشکل خواهد بود

 23. یک جوان گفت:

  سلام.میخواستم بگم متاسفانه زندگی و وسایلی مثل موبایل و.. روند زندگی منو خیلی به سمت فکر ها ی بد و جنسی برده و بر اثر خود ارضایی های زیاد در ۱ سال اول (۲ سال هست که عادت بد رو انجام میدم) . بعد حالا بدنم مخصوصا الت تناسلی بشدت حساس به نعوض غریزی شده و حتی در روز شاید ۳ یا ۴ بار ناخواسته نعوظ پیدا میکنه البته با تماس دست یا کسی همین طور عادی در رفتار سالم هم روی پای من بشیند یا همین که لباس رو پایین کشیدم خود به خود اینطور میشم. و از رفتن به دکتر و معاینات و انجام سونوگرافی بشدددددددددت میترسم چون بطور غریزی با نهایت شرم و خجالت ممکنه کمی نعوظ پیدا کنه و اصلا دست خودم نیست و حتی برای انجام تست هم پیش دکتر نمیرم. یا آزامایش نطفه که دارم روم نمیشه برم چون خودم در دفعات خود ارضایی دیدم که اسپرم زیادی تو منی نیست خجالت میکشم از خوانوادم چیکار کنم لطفا جواب منو بدهید ممنون میشم لطفا راهکار بگید. رفتن به روانپزشک و ارولوژیست رو خودم میدونم.

  • ◄Responder► گفت:

   در این مورد ذهنتون رو باید از تحریک شدن دور کنید … هر وقت در شرایط قرار گرفتید باید موقعیت خودتون رو تغییر بدید … روزه گرفتن و ورزش کردن میتونه انرژی شما رو در مسیر دیگه ای صرف کنه
   در مورد اسپرم باید تست بالینی بدید و نمیتونید همینطوری خودتون تشخیص صادر کنید
   بهتره تعداد دفعات رو کاهش بدید تا ذهنتون از اعتیادی که پیدا کرده رها بشه

 24. مهسا گفت:

  سلام خانم دکتر میتونم ازتون خواهش کنم ادرس ایمیلتون رو به بنده بدید تا با شما خصوصی صحبت کنم؟
  چون حتی خجالت میکشم اینجا کامنت بزارم.
  خواهش میکنم ازتون
  لطفن

پاسخی بگذارید

*