امروز : دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲ می باشد.

ارگاسم چیست و معجزه گر رابطه است؟

ارگاسم چیست و معجزه گر رابطه است؟

ارگاسم حداکثر ابراز هیجان جنسی است که به دنبال تحریک روانی و فیزیکی نواحی اروژن و اندام های جنسی می باشد. از دیدگاه فیزیولوژیکی، شامل مجموعه‌ای از واکنش‌های عصبی-عضلانی غیرارادی و کوتاه‌مدت است که در مردان منجر به انزال می‌شود، در حالی که در زنان شامل یک سری انقباضات دور واژینال می‌شود .اوج نیز نامیده می شود، ارگاسم خود را به عنوان یک احساس قوی از لذت جسمی و روانی نشان می دهد که اغلب به شوک الکتریکی یا انفجار تشبیه می شود،
در اوج تنش وابسته به عشق شهوانی ایجاد شده در طول تجربه جنسی، ارگاسم زن و مرد توسط سیستم عصبی غیر ارادی یا خودمختار کنترل می شود.

فیزیولوژی ارگاسم چیست؟

از بسیاری جهات، واکنش های جنسی مردان و زنان مشابه است. تحریک روانی و مکانیکی اندام تناسلی و سایر نواحی اروژنیک مسیرهای عصبی خودمختار یکسانی را در حین هیجان فعال می کند، با این تفاوت که در مردان ناحیه اکسیپیتال بینایی بیشتر فعال می شود، در حالی که در زنان عمدتاً ناحیه گیجگاهی فکی را درگیر می کند. جداری.

چگونه به ارگاسم برسیم

در اواخر دهه ۱۹۵۰ و اوایل دهه ۱۹۶۰، ویلیام اچ مسترز و ویرجینیا ای. جانسون اولین کسانی بودند که روش علمی را برای مطالعه تمایلات جنسی انسان به کار بردند. این به آنها اجازه داد تا مجموعه ای از تغییرات فیزیولوژیکی کاملاً تعریف شده را که در اغلب موارد رخ می دهد، شناسایی و توصیف کنند.

در سال ۱۹۶۶، ماندگارترین و مهم ترین نتایج برجسته کار آنها در ” واکنش جنسی انسانی ” منتشر شد که در آن تغییرات فیزیولوژیکی که در انسان هنگام تحریک جنسی رخ می دهد، آشکار شد.

به طور خاص، چهار مرحله متعاقب نشان داده شد :

 1. مرحله تحریک یا تحریک
 2. اوج
 3. ارگاسم یا فاز ارگاسم
 4. رزولوشن یا فاز نهایی

هر یک از مراحل پاسخ جنسی با تغییراتی در سطح اندام های تناسلی مشخص می شود. در این چرخه از واکنش‌ها، ارگاسم معمولاً از تحریک فیزیکی جنسی آلت تناسلی مرد (معمولاً همراه با انزال) و کلیتوریس در زنان ناشی می‌شود.

هیجان

مرحله اول چرخه پاسخ جنسی مصادف با هیجان اولیه است که به دنبال یک محرک به سیستم عصبی خودمختار (فیزیکی و/یا روانی) از متفاوت‌ترین منشأها ایجاد می‌شود:

 • تحریک عینی یا فیزیکی اثر سیگنال‌های آوران از گیرنده‌های موجود در اندام‌های تناسلی و سایر قسمت‌های حساس بدن (مانند محرک‌های بینایی یا لمسی) است.
 • از سوی دیگر، تحریک ذهنی یا ذهنی از سیگنال‌هایی نشات می‌گیرد که از مراکز عصبی برتر (افکار، خیال‌پردازی‌های شهوانی، محرک‌های بصری، علاقه جنسی مشخص به شریک زندگی و غیره) نشات می‌گیرد.

در هر صورت، محرک ها برای حفظ انگیزه قوی برای یک تجربه جنسی قریب الوقوع و ایجاد افزایش کافی در تنش جنسی برای ادامه چرخه مهم هستند.

 • در مردان، مرحله اول پاسخ جنسی شامل نعوظ است که توسط فعالیت سیستم عصبی خودمختار پاراسمپاتیک تحریک می شود . وقایعی که منجر به نعوظ می شود، تحریک مکانیکی گیرنده های آلت تناسلی و ارسال تکانه های رو به پایین از مغز است که بر روی نورون های داخلی نخاع تأثیر می گذارد و بر روی اندام تناسلی منعکس می شود.
 • در زنان، هیجان جنسی مجموعه‌ای از تغییرات از جمله احتقان عروقی در برخی بافت‌ها و انقباض عضلانی در بسیاری از قسمت‌های بدن را ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، کلیتوریس به دلیل خون رسانی به بافت نعوظ آن شروع به متورم شدن می کند. سینه ها پر می شوند و واژن شروع به ترشح یک مایع روان کننده چسبناک می کند . کلیتوریس که به انتهای حساس بسیاری مجهز است، در حین عمل جنسی، با مالش تحریک می شود و احساسات خوشایندی را القا می کند. هنگامی که افزایش برانگیختگی جنسی به اوج خود یعنی حداکثر اوج خود می رسد، ممکن است ابتدا فلات و سپس ارگاسم رخ دهد.

اگر از یک طرف میل جنسی تشدید می شود، از طرف دیگر هیجان به پاسخ جنسی در سطح تناسلی اجازه می دهد که در زنان و مردان از نظر ماکروسکوپی متفاوت است، به دلایل واضح دوشکلی آناتومیک:

مرد

زنانه

• بزرگ شدن و نعوظ آلت تناسلی
• برجستگی وریدهای پشتی آلت تناسلی
• جمع شدن و سفت شدن پوست ختنه گاه ، اغلب با قرار گرفتن در معرض کامل آلت تناسلی (مگر در صورت ختنه )
• بزرگ شدن آلت تناسلی و رنگ آمیزی شدید به دلیل جریان خون
• تورم و بلند کردن بیضه ها •
ترشحات پریمن
• کشش و ضخیم شدن کیسه بیضه
• گشاد شدن مردمک ها
• تورم نوک سینه ها
• روغن کاری واژن
• احتقان عروق دیواره های واژن
• توموسانس و نعوظ کلیتوریس
• بالا رفتن دهانه رحم و رحم • گشاد شدن قسمت بالایی واژن • تغییر شکل، رنگ و اندازه لابیا بزرگ و کوچک • بزرگ کردن سینه • رنگدانه شدیدتر ناحیه هاله پستانی و نوک پستان به دلیل جریان خون بیشتر • نعوظ نوک سینه ها

همچنین کشف کنید:مکنده و ویبراتور کلیت: بهترین مدل ها

اوج

در اوج یک افزایش پیشرونده در تنش تولید شده توسط محرک جنسی تا سطح حدی وجود دارد که فراتر از آن امکان رسیدن به ارگاسم وجود دارد. در این مرحله احتقان عروقی اندام تناسلی به اوج خود می رسد و امکان ادامه رابطه جنسی را فراهم می کند.

فلات دارای مدت زمان متغیری هم بین افراد مختلف و هم در تجربیات متفاوتی است که توسط یک فرد تجربه شده است. اگر تحریکی که تنش جنسی را حفظ می کند کاهش یابد یا قطع شود یا عوامل ناخوشایند تداخل پیدا کنند، فلات می تواند خود را در مرحله حل شدن درگیر کند و ارگاسم را دور بزند.

ارگاسم

ارگاسم همزمان با رسیدن به اوج لذت است .

ارگاسم مردانه

در اوج، مرد تحریکات روانی شدید همراه با افزایش ضربان قلب و فشار خون و مجموعه ای از تغییرات فیزیولوژیکی غیرارادی دیگر را تجربه می کند که پدیده ارگاسم را مشخص می کند.

با افزایش تحریک مکانیکی، کاهش کنترل پاراسمپاتیک آلت تناسلی و افزایش کنترل سمپاتیک دستگاه تناسلی و غدد جانبی منجر به انزال می شود .

افزایش فعالیت نورون های سمپاتیک باعث انقباضات شدید اپیدیدیم، واز دفران و مجاری انزالی می شود و ترشح از وزیکول های منی و غده پروستات را تحریک می کند . در نتیجه، انقباضات رفلکس اسفنکتر مثانه (که بسته می شود) و ماهیچه های دستگاه منی منجر به انتشار اسپرم می شود .

ارگاسم زنانه

ارگاسم زنانه با مجموعه ای از انقباضات ماهیچه ای موزون واژن و رحم همراه است که با بسیاری دیگر از پاسخ های بدن همراه است، از جمله:

 • لذت شدید؛
 • افزایش فشار خون و ضربان قلب؛
 • انقباضات طولانی مدت عضلات اسکلتی.

مدل مسترز و جانسون هیچ تفاوتی بین ” ارگاسم واژینال ” و ” ارگاسم کلیتورال ” مورد حمایت زیگموند فروید نشان نمی دهد: تحقیقات آنها نشان می دهد که نقطه G و ارگاسم کلیتورال ، صرف نظر از اینکه چگونه به دست می آیند، منشأ یکسانی دارند. مسترز و جانسون با مطالعه چرخه پاسخ جنسی زنان به تحریکات مختلف، مشاهده کردند که ارگاسم کلیتورال و واژینال مراحل پاسخ فیزیکی یکسانی دارند و متوجه شدند که اکثر افراد فقط می توانند به ارگاسم کلیتورال برسند، در حالی که اقلیت ارگاسم واژینال داشتند.

وضوح

آخرین مرحله از چرخه، که مرحله تفکیک نامیده می‌شود، یک دوره تکاملی است که ارگانیسم را از طریق کاهش تدریجی تنش جنسی (عادی‌سازی ضربان قلب و تنفس، آرامش عمومی عضلانی و غیره) به شرایط استراحت بازمی‌گرداند. رضایت مربوط به این مرحله با توجه به تجربه جنسی ذهنی متفاوت است، از برآورده شدن میل و احساس روانی رفاه تا نارضایتی.

ارگاسم چندگانه و دوره نسوز

مسترز و جانسون در طول مطالعات خود نشان دادند که مردان پس از ارگاسم دوره مقاومی را تجربه می کنند که در طی آن قادر به انزال مجدد در کوتاه مدت نیستند (مدت آن از فردی به فرد دیگر و با توجه به شرایط متفاوت است). تنها پس از گذراندن آن می توانند یک رابطه جنسی جدید برقرار کنند. در زنان، مرحله تفکیک شامل یک دوره نسوز نمی‌شود: این باعث می‌شود که در هر مرحله از مرحله تفکیک، اگر تحت یک محرک کافی قرار بگیرند، قادر به ارگاسم‌های دیگر باشند.

مدل کاپلان: فاز آرزو

در سال ۱۹۷۹، روان‌درمانگر هلن سینگر کاپلان، مدلی سه مرحله‌ای، شامل مرحله میل به جستجو و انجام فعالیت جنسی در چرخه استادان و جانسون را پیشنهاد کرد، اگرچه این شامل تغییرات کاملاً فیزیکی نیست. بنابراین چرخه شامل ۱) میل، ۲) برانگیختگی و ۳) ارگاسم است.

در عمل، میل محرک فرآیندهای فیزیولوژیکی با هدف شروع و ادامه رفتار جنسی فعال است.

چگونه تشخیص دهیم

همانطور که پیش بینی می شد، ارگاسم رویدادی در چرخه پاسخ جنسی است که با آزاد شدن ناگهانی برانگیختگی جنسی انباشته مطابقت دارد. ما متوجه می شویم که به دلیل انقباضات ریتمیک عمیق و قوی ماهیچه ای در ناحیه لگن که با لذت شدید و احساس رضایت همراه است به ارگاسم رسیده ایم.

در عین حال، واکنش‌های غیرارادی دیگری ممکن است تجربه شود ، از جمله: اسپاسم عضلانی در چندین نواحی بدن، احساس کلی سرخوشی و اغلب، انتشار صدا.

پس از ارگاسم (دوره نسوز) معمولاً احساس آرامش عمومی رخ می دهد که به ترشح هورمون های عصبی اکسی توسین و پرولاکتین و همچنین اندورفین ها (همچنین به عنوان ” مورفین درون زا ” شناخته می شود) نسبت داده می شود.

مسترز و جانسون همچنین اولین کسانی بودند که پدیده انقباضات ریتمیک ارگاسم را در هر دو جنس توصیف کردند. در ابتدا، اینها در فواصل ۰٫۸ ثانیه رخ می دهند، سپس به تدریج سرعت و شدت آن کاهش می یابد.

انواع ارگاسم: چه هستند؟

ارگاسم با توجه به تجربه جنسی (همراهی با دخول، خودارضایی ، آمیزش غیر دخول و غیره) و ناحیه تحریک شده متفاوت است و از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

رایج ترین ارگاسم ها معمولاً چه احساسی دارند
ارگاسم کلیتورال این به عنوان ترکیبی از یک برانگیختگی فزاینده و یک احتقان دلپذیر دستگاه تناسلی درک می شود که گاهی اوقات به شدت ضربان دار است که احساسی شبیه به یک گزگز سطحی ایجاد می کند.
ارگاسم واژن لذت جنسی بسیار شدید، شبیه به ضربان های متناوب، حاصل از انقباضات عضله بالابرنده بزرگ انی (که در حین دخول، با تحریک نقطه G فعال می شود) و دیواره های واژن ایجاد می شود. فقط تعداد کمی انقباضات عمیق تر دیواره رحم را احساس می کنند. در مقایسه با ارگاسم کلیتورال، احساسات قوی تر و بسیار رضایت بخش هستند.
ارگاسم مختلط هنگامی که واژن – به خصوص نقطه G – و کلیتوریس به طور همزمان تحریک می شوند، ترکیبی از انقباضات سطحی و عمیق می تواند باعث ارگاسم قوی تر شود.
مناطق اروژن در هر دو جنس، قسمت‌های خاصی از بدن، مانند گوش‌ها، نوک سینه‌ها، گردن، آرنج‌ها و زانوها ، در صورت تحریک مداوم می‌توانند پاسخ لذت‌بخشی را برانگیزند. برای برخی از افراد، نواحی با حساسیت ارگاسم بالا می‌توانند به دستیابی به ارگاسم کمک کنند و در برخی موارد می‌توانند آن را برانگیزند.

ارگاسم چقدر طول می کشد؟

ارگاسم در زنان حدود ۲۰ ثانیه و در مردان بین ۳ تا ۱۰ ثانیه طول می کشد.

فرکانس ارگاسم

تخمین زده می شود که مردان در ۹۵ درصد مقاربت به ارگاسم می رسند در حالی که زنان در ۶۹ درصد.

این برای چیست

اثرات ارگاسم برای سلامتی متنوع است: پاسخ‌های فیزیولوژیکی ناشی از اوج لذت جنسی بسیار زیاد است و شامل حالت آرامش ناشی از پرولاکتین است .

در سطح سیستم عصبی مرکزی، کاهش موقتی در فعالیت متابولیک بخش بزرگی از قشر مغز وجود دارد، در حالی که هیچ تغییر یا افزایشی در متابولیسم در نواحی لیمبیک مغز وجود ندارد.

نقش ارگاسم برای لقاح

ارگاسم مرد نقش اساسی در رسیدن به انزال و در نتیجه در لقاح دارد . علاوه بر این، همبستگی بین ارگاسم و باروری شناخته شده است: اسپرم “آموزش یافته” بارورتر از اسپرمی است که برای مدت طولانی در بیضه ها باقی می ماند.

تا آنجا که به ارگاسم زنان مربوط می شود، موضوع پیچیده تر است، اما به نظر نمی رسد رسیدن به اوج لذت نقش اساسی در باروری داشته باشد. در آغاز دهه ۱۹۰۰ اعتقاد بر این بود که انقباضات ناشی از ارگاسم به اسپرم ها کمک می کند تا به سمت قسمت بالایی واژن بالا بروند و شانس باردار شدن را افزایش دهند ( تئوری مکیدن اسپرم که توسط آلفرد کینزی، جانورشناس و متخصص جنسی آمریکایی شرح داده شده است). در حقیقت، شواهد تجربی از دهه ۱۹۵۰ این کار را رد کرد. بنابراین ارگاسم زن شرط لازم برای لقاح نیست.

دلایل دیگر ارگاسم

جدای از هدف نهایی لقاح، تمایلات جنسی تأثیر مهمی بر جنبه های مختلف زندگی دارد. از نقطه نظر رابطه، شاخصی از کیفیت رابطه زوجین است: ارگاسم به خاطر خود نوعی لذت را نشان نمی دهد، بلکه نقش مثبتی برای جنبه عاطفی روابط بین شرکا و حوزه صمیمی خود دارد.

در سطح فردی، ارگاسم به شما این امکان را می دهد که هیجان خود را رها کنید و در نتیجه حالتی از رضایت، لذت، سرخوشی و رفاه پیدا کنید. به این دلایل، اعتقاد بر این است که ارگاسم یک  تقویت مثبت (مدل پاسخ-پاداش) است که قادر به اصلاح رفتار افراد است.

ارگاسم به عنوان درمان هیستری

در پایان قرن نوزدهم، هیستری به عنوان یک بیماری “ماوراء طبیعی” در نظر گرفته شد که با حملات بسیار شدید عصبی مشخص می شود که معمولاً زنان را تحت تأثیر قرار می دهد. تصادفی نیست که این اصطلاح از یونانی ” Hysteron ” به معنای “رحم” گرفته شده است، ریشه شناسی که بر رابطه نزدیک بین این روان رنجوری و جنسیت زن تأکید می کند.

در واقع، این اندام در جایگاه خود ثابت تلقی نمی شد، اما به دلایل مختلف (از جمله پرهیز جنسی یا در آغوش کشیدن نامطلوب زوج) می توانست در داخل بدن حرکت کند و به سایر اعضا فشار آورد. در آن زمان، درمان برای درمان هیستری شامل القای ارگاسم در بیمار بود، با دوش لگنی یا تحریک توسط پزشکان: در این زمینه است که اختراع ویبراتورها قدمت دارد(منبع: Orgasmo).

مزایای بالقوه سلامتی

 • روابط اجتماعی را تسهیل می کند : اکسی توسین هورمونی است که روابط بین فردی را تسهیل می کند ، برانگیختگی جنسی را تنظیم می کند و برای رسیدن به ارگاسم (هم در مردان و هم در زنان) مهم است. به نظر می رسد هر گونه تحریکی که بر روی اندام تناسلی انجام شود (مثلاً کلیتوریس در زنان) و همچنین بینایی، تماس فیزیکی و صدا، تا فکر شریکی که فرد جذب آن می شود، می تواند ترشح آن را القا کند. جای تعجب نیست که اکسی توسین به عنوان ” هورمون عشق ” نیز شناخته می شود
 •  با این حال، پس از پایان تجربه جنسی، اکسی توسین احساس آرامش را القا می کند ، اضطراب را به حداقل می رساند وبازدارندگی در روابط بین افراد را کاهش می دهد.
 • استرس را از بین می برد : در طول ارگاسم، ترشح اندورفین باعث ایجاد احساس خوشایندی می شود و با تأثیر بر سیستم عصبی مرکزی، به مقابله با غم و اندوه، ناامیدی و تضعیف روحیه کمک می کند. اما پس از ارگاسم، اکسی توسین می تواند سطوح کورتیزول مرتبط با استرس را کاهش دهد. این هورمون همچنین باعث آرامش قابل توجهی می شود و واکنش آمیگدال ، بخشی از مغز که با ترس و اضطراب مرتبط است را به حداقل می رساند. ارگاسم همچنین ترشح دوپامین را تحریک می کند ، یک انتقال دهنده عصبی که توسط مغز و غدد فوق کلیوی تولید می شود.”، مسئول احساس رضایت پس از مقاربت؛
 • داروی بی خوابی است : ترشح اندورفین در ترکیب با اکسی توسین و دوپامین به تنظیم ریتم شبانه روزی (خواب و بیداری) کمک می کند و استراحت شبانه را تسهیل می کند و باعث ایجاد احساس آرامش و خواب آلودگی می شود .
 • اثر تسکین دهنده درد دارد : اندورفین با اثر بر روی سیستم عصبی به تسکین انواع درد کمک می کند و تحمل آن را افزایش می دهد. ارگاسم می تواند مفید باشد، به عنوان مثال، برای مقابله با سردرد و می تواند درد قبل از قاعدگی را قابل تحمل کند.
 • خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد : در زنان، ارگاسم به تنظیم تولید هورمون استروژن کمک می کند که اثر محافظتی در برابر سرطان سینه دارد . در مردان، دفعات بیشتر انزال می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد . با ارگاسم مردانه، ترشح هورمون های مختلفی مانند اکسی توسین و DHEA (دهیدرواپی آندروسترون: پیش ساز آندروژن ها و استروژن ها) برجسته شده است که ممکن است ویژگی های محافظتی در برابر تومورها و بیماری های قلبی داشته باشند .
 • مغز را تحریک می کند : به نظر می رسد ارگاسم می تواند جریان خون به مغز را افزایش دهد. بنابراین افزایش اکسیژن رسانی منجر به تحریک قوی می شود که حافظه را تقویت می کند . بنابراین، دوپامین با توانایی بهتر برای تمرکز و سرعت بیشتر در یادگیری مرتبط است.
 • به تناسب اندام کمک می کند : شناخته شده است که عشق ورزیدن به کالری سوزی کمک می کند و کف لگن را تقویت می کند . به طور غیرمستقیم، ارگاسم خلق و خوی و عزت نفس را بهبود می بخشد و به ما انگیزه می دهد که تناسب اندام بمانیم تا برای چشم شریک جذاب تر باشیم.
 • حفظ تعادل هورمونی و بهبود سیستم ایمنی بدن : ارگاسم با افزایش سطح ایمونوگلوبولین ها به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند و از طریق هیپوتالاموس ، ترشح هورمون ها را تنظیم می کند و به تعادل هورمونی مهم برای سلامت زنان کمک می کند.
 • پوست را انعطاف‌پذیر می‌کند و با چین و چروک‌ها مقابله می‌کند: استروژن آزاد شده با ارگاسم، پوست را روشن‌تر و انعطاف‌پذیرتر می‌کند و به جلوگیری از شروع چین و چروک و سایر علائم پیری پوست کمک می‌کند .

اختلالات ارگاسم

چه زمانی و چرا رسیدن به ارگاسم دشوار است

ارگاسم می تواند با اختلالات مردانه و زنانه مرتبط باشد. این مشکلات می‌توانند تحت تأثیر عوامل متعددی با ماهیت متفاوت باشند، مانند عفونت‌ها ، استرس روانی-فیزیکی ، ترس از بارداری و مشکلات سلامت عمومی . استفاده از داروها ، مانند روانگردان ها ، ضد اضطراب ها و داروهای ضد افسردگی (مخصوصاً مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین ، SSRI ها ) نیز می تواند به مشکل در رسیدن به ارگاسم کمک کند.

عوامل دیگری که مانع از رسیدن شما به اوج لذت جنسی می شوند عبارتند از:

 • پیش بازی ناکافی و/یا آمیزش جنسی که زودتر از موعد به پایان می رسد (مثلاً اگر مرد زود انزالی داشته باشد و زن هنوز به هیجان کافی دست نیافته باشد).
 • عدم درک نحوه عملکرد دستگاه تناسلی توسط هر دو یا شریک جنسی، یا مشکل در برقراری ارتباط در مورد رابطه جنسی (مثلاً نوع ترجیحی تحریک).
 • اختلاف در تمایل به فعالیت جنسی یا مشکلات رابطه، مانند درگیری های حل نشده و عدم اعتماد؛
 • کاهش عزت نفس یا احساس از دست دادن توانایی اغواگری؛
 • بازداری جنسی و/یا ترس از رها شدن، آسیب پذیر بودن و ندانستن چگونگی کنترل خود؛
 • اضطراب در مورد عملکرد جنسی؛
 • تغییرات خلقی یا اختلالاتی مانند افسردگی ؛
 • استرس محیطی (مشکلات کاری، عزاداری)؛
 • تجربه آسیب جسمانی یا عاطفی؛
 • بیماری های جسمی، مانند آسیب عصبی (عواقب دیابت ، آسیب نخاعی یا مولتیپل اسکلروزیس ) و ناهنجاری های اندام تناسلی.

اختلالات ارگاسم می تواند به طور کلی رخ دهد (با همه شرکا، در هر شرایطی) یا فقط به یک شریک یا یک موقعیت خاص بستگی دارد. علاوه بر این، این مشکلات می‌تواند از اولین تلاش‌ها برای آمیزش جنسی ایجاد شود یا پس از دوره‌ای ایجاد شود که مشخصه آن عدم وجود اختلال است.

درد در هنگام آمیزش جنسی

برخی از شرایط تجربه جنسی را دردناک می کند، بنابراین در رسیدن به ارگاسم اختلال ایجاد می کند. دیسپارونی می تواند با ترس از صدمه دیدن، زایمان آسیب زا یا وجود عفونت هایی مانند عفونت های کاندیدا یا تریکوموناس مرتبط باشد که باعث درد بافتی می شود که می تواند کویتیشن را دردناک کند . اما اگر بعد از دخول شروع شود، درد ممکن است به حالات التهابی مهم تری (بیماری های مقاربتی، فرآیندهای التهاب مجرای ادرار) یا آسیب شناسی هایی مانند اندومتریوز و پروستاتیت بستگی داشته باشد .

اختلالات ارگاسم زنان

زنان ممکن است عدم ارگاسم ( آنورگاسمی ) یا کاهش قابل توجه در دفعات و/یا شدت آن را تجربه کنند.

اختلالات ارگاسمی مردانه

 • انزال زودرس : ناتوانی مداوم یا مکرر در کنترل رفلکس انزال بلافاصله قبل یا در حین عمل نفوذ واژن (در عرض یک دقیقه) یا در پاسخ به آستانه پایین تحریک جنسی.
 • تاخیر در انزال : تاخیر مشخص در انزال در طول فعالیت جنسی.
 • بی انزالی : ناتوانی کامل در انزال در لحظه ارگاسم، در نتیجه انتشار مایع منی وجود ندارد .
 • انزال رتروگراد : زمانی اتفاق می‌افتد که مایع منی، که معمولاً در پایان مقاربت از طریق مجرای ادرار انزال می‌شود، به داخل مثانه بازمی‌گردد. مردانی که از آن رنج می برند به طور طبیعی به ارگاسم می رسند، اما مقدار کمی منی انزال می کنند. در طی ادرار پس از مقاربت، مایع منی همراه با ادرار دفع می‌شود ، بنابراین می‌توان متوجه شد که اینها متراکم‌تر یا کدر هستند .
 • انزال دردناک : درد یا سوزش در پرینه (ناحیه بین مقعد و اندام تناسلی)، مجرای ادرار (کانالی که در آلت تناسلی می گذرد و اجازه عبور ادرار از مثانه به خارج را می دهد) یا بالانوماتال (سر و دهان) است. خروجی مجرای ادرار، در انتهای دیستال آلت تناسلی، همزمان یا بلافاصله پس از انزال. خوشبختانه، این یک اختلال ارگاسمی نادر است.
 • انزال آستنیک : اختلال عملکردی که با انتشار آهسته مایع منی مشخص می شود (هیچ حرکت انزالی وجود ندارد، بنابراین اسپرم تا چند دقیقه پس از پایان عمل جنسی به صورت قطره ای خارج می شود). این حس شبیه به ادرار است و گاهی اوقات با آنورگاسمی همراه است (بنابراین جزء لذت وجود ندارد). این یک اختلال نادر است که می تواند عواقب روانی منفی بر روی انسان داشته باشد.

تریبون آزاد جنسی

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

*