امروز : دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲ می باشد.

علت شایع برای خارش، سوزش و تحریک واژن

علت شایع برای خارش، سوزش و تحریک واژن

چندین علت شایع برای خارش، سوزش و تحریک واژن وجود دارد، از جمله عفونت ها، محرک ها، یائسگی، اختلالات پوستی، اصلاح و یا اپیلاسیون و همچنین بیماری های مقاربتی. در بیشتر موارد، علائم به ویژه ناخوشایند هستند و به طور قابل توجهی با کیفیت زندگی بیمار تداخل می کنند.

بسته به علت و شدت علائم، ممکن است کوتاه مدت باشند و فقط چند ساعت طول بکشند یا حتی ممکن است چند هفته یا ماه ادامه داشته باشند. برای حل این علائم، ضروری است که یک تشخیص دقیق برای تعیین علت دقیق این مسائل و سپس درمان مشکل اساسی انجام شود.

چرا واژن من خارش دارد؟

چرا واژن من خارش دارد؟ یک سوال رایج در بین خانم ها که توضیحات مختلفی دارد. ما شایع ترین علل تحریک واژن را در زیر فهرست کرده ایم.

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریایی شایع ترین عفونت واژن در زنان پس از بلوغ و پیش از یائسگی است. علت دقیق واژینوز باکتریایی ناشناخته است، اما آنچه می دانیم این است که به دلیل رشد بیش از حد میکروب هایی است که به طور معمول در واژن به نام بی هوازی وجود دارد. اینها میکروب هایی هستند که برای تکثیر نیازی به اکسیژن ندارند و توسط میکروب های سالم داخل واژن به نام لاکتوباسیل ها خنثی می شوند. لاکتوباسیل ها از تکثیر تعداد غیرعادی بی هوازی در داخل واژن جلوگیری می کند و از علائم واژینوز باکتریایی جلوگیری می کند.

واژینوز باکتریایی منجر به کاهش اسیدیته واژن می شود. معمولاً واژن به دلیل ترشح ترشحات اسیدی مرتبط با لاکتوباسیل ها اسیدی است. اگر واژن قلیایی تر شود، رشد بی هوازی ها را افزایش می دهد و می تواند منجر به واژینوز باکتریایی شود.

واژینوز باکتریایی منجر به علائم ناخوشایندی می شود، در درجه اول ترشح بیش از حد که اغلب بوی ماهی دارد و خود ترشحات در تماس با پوست فرج می تواند تحریک کننده باشد. اگرچه خوشبختانه، واژینوز باکتریایی در درجه اول به دلیل علائم ناخوشایندی که می تواند با آن همراه باشد، درمان می شود، زیرا به هیچ وجه برای بدن مضر نیست.

نحوه درمان واژینوز باکتریایی

درمان دقیق واژینوز باکتریایی شامل استفاده از آنتی بیوتیک خاصی به نام مترونیدازول است. همچنین می‌توان آن را با استفاده از کرمی به نام کلیندامایسین درمان کرد – اگرچه مهم است بدانید که استفاده از پروبیوتیک‌های واژینال یا خوراکی بی‌اثر بوده است. کاهش pH یا اسیدی کردن واژن با ژلی به نام Aci-Jel نیز یک درمان قانونی برای واژینوز باکتریایی است.

واژینوز باکتریایی عودکننده ممکن است نیاز به درمان طولانی مدت و درمان نگهدارنده داشته باشد و مهم است که این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

عفونت های دستگاه ادراری (UTIs)

عفونت های دستگاه ادراری بیشتر با درد، سوزش و سوزش هنگام دفع ادرار همراه است.

شایع ترین عفونت ادراری در زنان شامل عفونت داخل مثانه است که به آن سیستیت نیز می گویند. این یک عفونت است که اغلب توسط میکروب هایی به دست می آید که در روده زندگی می کنند و تا واژن و سپس مجرای ادرار و از آنجا به مثانه گسترش می یابد. به همین دلیل، شایع ترین عفونت دستگاه ادراری در زنان به دلیل اشریشیا کولی، یک ارگانیسم رایج روده است.

عفونت‌های دستگاه ادراری در بیمارانی که مجبور به استفاده از کاتتر یا لوله برای دفع ادرار شده‌اند، سایر بیماری‌های عمومی یا عفونت مربوط به رابطه جنسی یا یائسگی را به دست آورده‌اند، می‌تواند تشدید شود. قاعده مثانه یا تریگون از مخاط یا بافت پوششی وابسته به استروژن تشکیل شده است که می تواند در اثر یائسگی تحت تأثیر قرار گیرد.

سیستیت ساده یا عفونت مثانه می تواند پیچیده تر شود اگر ارگانیسم درگیر از حالب به سمت کلیه ها حرکت کند یا به ندرت وارد جریان خون شود و باعث ایجاد وضعیتی به نام سپتی سمی یا مسمومیت خون شود.

نحوه درمان عفونت ادراری

در تمام موارد سیستیت، گرفتن ادرار میان جریان برای روشن شدن ارگانیسم واقعی درگیر مهم است و آزمایشگاه به ما می گوید چه آنتی بیوتیکی آن ارگانیسم خاص را می کشد. مشکل این است که این ارگانیسم ها به طور فزاینده ای نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاوم می شوند، به همین دلیل است که برای انتخاب آنتی بیوتیکی که عوارض جانبی کمی دارد اما در از بین بردن ارگانیسم موثر است، دقت زیادی لازم است.

گاهی اوقات عفونت های دستگاه ادراری عود کننده هستند، به ویژه آنهایی که با یائسگی یا مقاربت مرتبط هستند و در این مورد، ممکن است انجام سونوگرافی یا یک روش اشعه ایکس دیگری برای مشخص کردن کلیه ها و مثانه انجام شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ ناهنجاری منجر به عود وجود ندارد. عفونت های دستگاه ادراری

این ناهنجاری ها عبارتند از:

 • سنگ کلیه
 • اسکار به کلیه ها
 • ناهنجاری های مادرزادی سیستم ادراری

برخی از بیماران نیاز به پیشگیری یا پیشگیری دارند که ممکن است شامل مصرف آنتی بیوتیک هر شب باشد.

عفونت های مخمری (کاندیدیازیس واژن)

بین ۵۰ تا ۶۰ درصد از زنان حداقل یک بار در طول زندگی خود دچار برفک می شوند. علائم رایج مرتبط با برفک دهان عبارتند از:

 • درد
 • خارش در واژن و/یا فرج
 • خمیر غلیظ مانند ترشح
 • قرمزی یا درد در اطراف فرج
 • ناراحتی در هنگام مقاربت
 • لکه های سفید کوچک روی فرج یا داخل واژن

۱۰ درصد موارد برفک به دلیل کاندیدا آلبیکنس نیست بلکه به دلیل سایر گونه های کاندیدا است. یکی از این و رایج‌ترین آنها کاندیدا گلابراتا نام دارد که اغلب با ترشحات خاکستری نازکی همراه است که اغلب با علائم تحریک یا ناراحتی واژن همراه است.

چگونه برفک دهان را درمان کنیم

برفک معمولی یا کاندیدا آلبیکنس به طور موثر با استفاده از داروهای بدون نسخه درمان می شود. اغلب استفاده از فلوکونازول خوراکی یک قرص ۱۵۰ میلی گرمی همراه با یک دوره پساری کلوتریمازول یا کرم کلوتریمازول در واژن مفید است. اگر برفک پوستی ولو دارید، ترکیب کلوتریمازول با هیدروکورتیزون دو بار در روز به مدت حداقل یک هفته بسیار موثر خواهد بود.

اشکال نادرتر برفک دهان مانند کاندیدا گلابراتا اغلب به درمان تخصصی تری نیاز دارند و به درمان معمولی که بدون نسخه برای کاندیدا آلبیکنس دریافت می کنید پاسخ نمی دهند. برای این موارد موثرترین درمان استفاده از پساری اسید بوریک ۶۰۰ میلی گرمی هر شب به مدت ۳ هفته است. برخی از زنان برفک دهان عود کننده دارند و اگر چنین است، درمان خوراکی طولانی مدت با فلوکونازول با دوز کم ۵۰ میلی گرم تا ۶ ماه هر روز یک راه موثر برای پیشگیری از عفونت برفک است.

اسکلروز لیکن ولوار

ولوار لیکن اسکلروزیس یک اختلال التهابی پوستی فرج است که با التهاب شدید، نازک شدن پوست و سایر علائم دردناک از جمله خارش، سوزش و درد همراه است.

علت دقیق لیکن اسکلروز ولو ناشناخته است، اما تصور می شود که احتمالاً دارای یک پایه ایمنی است که معمولاً می تواند با سایر بیماری های خود ایمنی مانند اختلالات تیروئید مرتبط باشد. اگرچه لیکن اسکلروز از نظر تئوری می تواند در هر ناحیه ای از پوست رخ دهد، بیش از ۹۵ درصد موارد در ناحیه تناسلی رخ می دهد. شیوع آن در حدود ۲ درصد از کل زنان است و می تواند در زنان در هر سنی از جمله کودکان رخ دهد، اما اوج گروه سنی در سال های اولیه یائسگی در گروه سنی ۵۰ تا ۶۰ سال است.

اهمیت لیکن اسکلروزیس در این واقعیت است که تقریباً ۵ درصد از زنان مبتلا به لیکن اسکلروز فعال ممکن است به VIN (نئوپلازی داخل اپیتلیال وولو) مبتلا شوند، یک وضعیت پیش سرطانی مهم که نیاز به تشخیص و درمان برای جلوگیری از کارسینوم فرج دارد.

نحوه درمان لیکن اسکلروز

موثرترین درمان برای لیکن اسکلروز فعال استفاده از کلوبتازول است، یک استروئید فوق العاده قوی که معمولاً در داروخانه ترکیبی با قدرت ۰٫۰۵٪ ساخته می شود و هر شب استفاده می شود. اگر بیماری رو به بهبودی باشد، بهتر است یک یا دو بار در هفته به عنوان نگهدارنده استفاده از کلوبتازول را ادامه دهید تا از شعله ور شدن بیشتر جلوگیری شود.

اگر شرایط تحت کنترل باشد، می توان از کورتیکواستروئیدهای ضعیف تر استفاده کرد. استفاده از درمان کورتیکواستروئیدی نه تنها التهاب مرتبط با لیکن اسکلروزیس را کاهش می دهد، بلکه از عوارض جوش خوردن پوست و تحلیل پوست جلوگیری می کند.

لیکن پلان ولوار

ولوار لیکن پلان یک اختلال التهابی پوستی است که ناحیه فرج +/- واژن را درگیر می کند. این در جای دیگری از پوست رخ می دهد و در فرج بسیار نادر است. انواع مختلفی از لیکن پلان وجود دارد اما نوع رایج آن لیکن پلان فرسایشی نامیده می شود.

لیکن پلان فرسایشی می تواند منجر به آسیب پوستی گسترده شود و به همین دلیل می تواند با درد و سوزش فرج همراه باشد که می تواند شدید باشد. لیکن پلان ولوار احتمالاً در حدود ۱ درصد از زنان رخ می دهد و لیکن پلان به عنوان یک بیماری می تواند در هر سطح پوست از جمله دهان رخ دهد.

همانند لیکن اسکلروزیس، لیکن پلان ولو یک بیماری خودایمنی است و باید یک غربالگری کامل خودایمنی برای بیمار ترتیب داده شود تا سایر اختلالات خودایمنی را حذف کند.

نحوه درمان لیکن پلان

تعدادی از مطالعات وجود دارد که نشان می دهد استروئیدهای فوق العاده قوی مانند کلوبتازول ۰٫۰۵٪ که در درمان لیکن پلان فرج موثر هستند. اگر واژن نیز درگیر باشد، کرم هیدروکورتیزون ۱۰ درصد با اپلیکاتور نیز می تواند برای استفاده در شب ترکیب شود.

درمان نگهدارنده اغلب برای جلوگیری از شعله ور شدن که در لیکن پلان بسیار رایج است ضروری است – این شامل استفاده از کورتیکواستروئیدهای نگهدارنده دو بار در هفته است.

درمان خط دوم تاکرولیموس به صورت کرم است. این یک درمان جایگزین است که کاملاً مؤثر است. این کرم خاصیت سرکوب کننده سیستم ایمنی دارد. بیماری که به درمان موضعی معمول مقاومت نشان می دهد ممکن است به سرکوب سیستم ایمنی خوراکی نیاز داشته باشد. این شامل استفاده از پردنیزولون به مدت ۴-۶ هفته یا سایر داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند مایکوفنولات یا پلاکونیل است. در حال حاضر تعدادی از مطالعات با استفاده از عوامل بیولوژیکی وجود دارد و ما منتظر نتیجه این مطالعات هستیم تا ببینیم آیا ممکن است مفید باشند یا خیر.

درماتیت ولو، اگزما و لیکن سیمپلکس مزمن

درماتیت و اگزما احتمالاً شایع ترین علل خارش و سوزش فرج در زنان است که در ناحیه تناسلی رخ می دهد. به طور گسترده شناخته شده است که درماتیت و اگزما می تواند در هر نقطه از پوست، از جمله ناحیه تناسلی ایجاد شود.

درماتیت تماسی وضعیتی است که باعث می شود پوست در تماس با مواد حساسیت زا یا محرک، از جمله دئودورانت ها و یا صابون ها، ملتهب و قرمز شود. در برخی موارد، هیچ علت تشدید کننده ای یافت نمی شود و ما نمی دانیم که چرا اگزما یا درماتیت در وهله اول رخ داده است. زنانی که به درماتیت تناسلی یا اگزما مبتلا هستند، اغلب پوست فرج ملتهب قرمزی دارند که ممکن است پوسته پوسته و خشک نیز باشد.

این وضعیت ممکن است حاد باشد یا برای مدتی با تشدید متناوب وجود داشته باشد، به خصوص اگر یک محرک شناخته شده به طور مکرر با پوست تماس پیدا کند. خاراندن مزمن منجر به ضخیم شدن پوست می شود که به آن لیکن سیمپلکس مزمن می گویند.

نحوه درمان درماتیت ولوار، اگزما و لیکن سیمپلکس کرونیک

درمان ساده این است که از هرگونه محرک شناخته شده مانند صابون یا دئودورانت اجتناب کنید و از شستن مکرر پوست خودداری کنید. بهترین راه برای شستشو و مرطوب کردن پوست استفاده از کرم آبی ساده است که در وان های ۵۰۰ میلی لیتری از هر شیمیدانی قابل تهیه است.

پمادهای استروئیدی نیز بسیار موثر هستند و باید دو بار در روز استفاده شوند و در ناحیه آسیب دیده استفاده شوند. درمان باید حداقل به مدت دو هفته و در طول هر شعله وری که ممکن است رخ دهد استفاده شود. اغلب اگزما و درماتیت به درمان کورتیکواستروئیدی و همچنین برخورد ملایم با پوست، از جمله لباس زیر نخی سبک و اجتناب از هرگونه محرک پاسخ می دهند.

شپش ناحیه تناسلی

شپش ناحیه تناسلی (اغلب به آن خرچنگ گفته می شود) حشرات ریز (۱٫۶ میلی متر یا کمتر) هستند که در ناحیه تناسلی / موهای ناحیه تناسلی یافت می شوند. شپش ناحیه تناسلی از تماس مستقیم پوست به پوست در طول فعالیت جنسی و به ندرت پس از تماس با ملحفه، حوله یا لباس زیر فرد مبتلا پخش می شود. گاهی اوقات شپش ناحیه تناسلی را می توان در سایر موهای بدن مانند زیر بغل یافت.

علائم شپش شرمگاهی عبارتند از:

 • خارش به خصوص در شب
 • گاهی اوقات شپش و شپش (تخم شپش) روی موهای ناحیه تناسلی دیده می شود
 • لکه های خون روی لباس زیر شما
 • نقاط تیره یا آبی روی پوست جایی که شپش در حال تغذیه است

نحوه درمان شپش ناحیه تناسلی

شپش ناحیه تناسلی گاهی اوقات ممکن است به سختی از بین برود یا ممکن است دوباره عود کند، بنابراین درمان سریع و موثر ضروری است، روش های درمانی زیر را ببینید:

 1. خودتان را در خانه با یک لوسیون یا کرم حشره کش که می توانید بدون نسخه از داروخانه خریداری کنید (کرم لایکلر یا لوسیون کوئلادا) درمان کنید.
 2. اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل های روی بسته را دنبال می کنید و لوسیون/کرم را از گردن به پایین تا پاهای خود بمالید. درمان را روی موهای سر خود قرار ندهید. اطمینان حاصل کنید که کرم/لوسیون به خوبی بر روی پرینه (که ناحیه بین واژن و مقعد است) استفاده شده است.
 3. مطمئن شوید که همه ملافه ها، حوله ها و لباس های خود را در آب داغ (۵۰ درجه سانتیگراد) بشویید.
 4. اگر بعد از ۳ تا ۷ روز همچنان علامت دار هستید، ممکن است لازم باشد درمان را تکرار کنید تا هر گونه شپش تازه بیرون آمده را از بین ببرید.
 5. شما باید از خاراندن نواحی خارش دار خودداری کنید زیرا ممکن است باعث تحریک بیشتر پوست شود و این می تواند منجر به عفونت باکتریایی پوست شود. ممکن است به یک آنتی هیستامین بدون نسخه نیاز داشته باشید که نیاز شما به خاراندن را کاهش دهد.
 6. تا زمانی که درمان نشده اید، فعالیت جنسی را از سر نگیرید. مطمئن شوید که شریک جنسی خود را مطلع کرده اید تا او بتواند به دنبال درمان باشد، در غیر این صورت ممکن است باعث بروز مجدد آلودگی شوید.

اپیلاسیون یا اصلاح

اپیلاسیون/تراشیدن پوست ناحیه تناسلی بدون عارضه و عوارض نیست. بیشتر این عوارض جانبی با درد و سوزش همراه است و حتی می تواند با کبودی، خونریزی و عفونت همراه باشد. تراشیدن ناحیه تناسلی می تواند منجر به بریدگی شود که می تواند منجر به خونریزی و کبودی شود، به خصوص اگر از یک وسیله نامناسب یا غیربهداشتی استفاده شود.

استفاده از دستگاهی که برای اصلاح زنانه طراحی شده است، مهم است که وقت شما را بگیرد و در این فرآیند ملایم باشید. اگر در گذشته عوارضی داشته‌اید یا شرایط پزشکی دارید که روی پوست تأثیر می‌گذارد یا پوست شما را شکننده‌تر می‌کند، باید به دنبال کمک حرفه‌ای باشید. برخی از داروهایی که قبل از اصلاح استفاده می شوند مانند فوم، صابون یا ژل می توانند منجر به درماتیت آلرژیک شوند که می تواند باعث خارش شدید ناحیه تناسلی شود.

اپیلاسیون می تواند با تحریکات شیمیایی مانند اگزما و درماتیت همراه باشد و همچنین می تواند با فولیکولیت همراه باشد که عفونتی است که در فولیکول های آسیب دیده مو ایجاد می شود. اگر در گذشته مشکلات پوستی واژن و فرج داشته اید، باید از متخصص کمک بگیرید.

زنان مبتلا به اختلالات شدید پوستی مانند لیکن اسکلروزیس یا لیکن پلان از اپیلاسیون یا تراشیدن این ناحیه منع می‌شوند زیرا پوست بسیار ظریف است و می‌تواند مستعد آسیب باشد.

یائسگی

یائسگی می تواند با وضعیتی به نام سندرم تناسلی ادراری یائسگی همراه باشد. این به دلیل کاهش سطح استروژن است که با یائسگی مرتبط است. سطوح پایین استروژن منجر به از بین رفتن رطوبت واژن و نازک شدن پوست واژن از جمله پوست قاعده مثانه به نام تریگون می شود. این کمبود استروژن می تواند منجر به خشکی واژن، خارش واژن و ناراحتی سوزش شود.

از آنجایی که تریگون یا پایه مثانه نیز دچار کمبود استروژن است، سندرم ادراری تناسلی نیز می تواند منجر به تکرر ادرار و فوریت و ناراحتی در دفع ادرار شود.

نحوه درمان یائسگی

اگر بیمار برای هورمون درمانی سیستمیک یائسگی مناسب باشد، علائم یائسگی قابل حل است. در غیر این صورت، استفاده از کرم های استروژن موضعی حتی دو بار در هفته به طور نامحدود می تواند بهبود قابل توجهی داشته باشد.

محرک های شیمیایی/لباس هایی که باعث خارش ولوار می شوند

پوست ناحیه تناسلی به ویژه به محرک های شیمیایی حساس است. اقدامات کلیدی که بیماران می توانند انجام دهند تا در هنگام تجربه درد یا خارش فرج احساس راحتی بیشتری کنند، عبارتند از:

 • صابون ها
 • دئودورانت ها
 • روان کننده ها (برخی)
 • نوارهای بهداشتی
 • لباس تنگ
 • لباس زیر مصنوعی (اگر پوست حساس تناسلی یا اختلالات پوستی دستگاه تناسلی دارید، لباس زیر نخی گشاد گزینه ارجح است).

همه این محرک‌ها می‌توانند منجر به اگزما یا درماتیت شوند که پوست ناحیه تناسلی را درگیر می‌کند. این می تواند بسیار تحریک کننده باشد و منجر به خارش و سوزش طولانی مدت شود. به همین دلیل مهم است که از تماس این محصولات با پوست تناسلی خودداری کنید.

در مواردی که تماس اجتناب‌ناپذیر است، گاهی اوقات می‌توان از یک لایه بازدار نازک وازلین استفاده کرد تا به عنوان یک مانع عمل کند و از تماس مستقیم با پوست جلوگیری کند.

بیماری های مقاربتی که باعث سوزش و خارش واژن می شوند

توجه به این نکته مهم است که هر یک از بیماری های مقاربتی زیر می تواند با سوزش واژن، سوزش هنگام دفع ادرار، یا خارش و سوزش واژن یا فرج همراه باشد.

همچنین مهم است که ارزش استفاده از درمان محافظتی مانند کاندوم را در مواردی که مشکوک به وجود یک بیماری مقاربتی است، بشناسید. در همه موارد، شریک زندگی باید به طور موثر درمان شود و هر دو طرف باید پس از درمان غربالگری شوند تا اطمینان حاصل شود که از بیماری پاک شده اند و درمان موثر بوده است.

شایع ترین بیماری های مقاربتی که باعث سوزش و خارش واژن می شوند عبارتند از:

کلامیدیا

کلامیدیا شایع ترین بیماری مقاربتی مرتبط با باکتری است. اکثر بیماران به هیچ وجه علائمی را نشان نمی دهند، اما تقریباً ۱۵ تا ۲۵ درصد از زنان می توانند به دلیل التهاب واژن یا مجرای ادرار متوجه سوزش واژن یا سوختگی در هنگام دفع ادرار شوند.

در برخی موارد کلامیدیا می تواند با عفونت قابل توجه لگن و ناباروری ناشی از آن همراه باشد، به همین دلیل مهم است که کلامیدیا به طور موثر درمان شود. مهم است که بیماران برای سایر بیماری های مقاربتی نیز غربالگری شوند زیرا اغلب تعدادی از این شرایط همزمان وجود دارند.

نحوه درمان کلامیدیا

موثرترین درمان برای کلامیدیا استفاده از تتراسایکلین هایی مانند داکسی سایکلین است. دوز معمول ۱۰۰ میلی گرم دو بار در روز به مدت یک هفته است و باید شریک بیمار تحت درمان قرار گیرد و پس از درمان باید سواب گرفته شود تا اطمینان حاصل شود که درمان موثر بوده است.

داکسی سایکلین در بارداری به دلیل ارتباط آن با ناهنجاری های جنینی منع مصرف دارد و در این صورت، یک آنتی بیوتیک بی خطر جایگزین در بارداری آزیترومایسین است. با این حال، این یک درمان انتخاب دوم است زیرا تعدادی از مطالعات نشان داده اند که داکسی سایکلین نسبت به دومی برتری دارد.

تب خال ناحیه تناسلی

تبخال تناسلی احتمالاً ۱۲ تا ۲۵ درصد از مردان و زنان فعال جنسی را تحت تأثیر قرار می دهد. این به دلیل ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ و نوع ۲ است، اما ممکن است کمتر تشخیص داده شود زیرا درصد قابل توجهی از بیماران می توانند عفونت های بدون علامت داشته باشند. بیشتر اما نه همه موارد تبخال تناسلی توسط HSV-2 ایجاد می شود. بنابراین این یک بیماری شایع مقاربتی است. اولین عفونت یا عفونت اولیه اغلب با علائم شدید همراه با زخم های متعدد در ناحیه تناسلی همراه است. عفونت‌های مکرر که در زمان‌های مختلف رخ می‌دهند ممکن است در اثر استرس یا سایر عفونت‌ها ایجاد شوند و معمولاً شدت کمتری دارند و ممکن است تنها شامل یک یا دو زخم کوچک تناسلی باشند. این زخم ها اغلب دردناک هستند و معمولاً با سوزش بیش از حد خارش همراه هستند.

نحوه درمان تبخال تناسلی

درمان تبخال تناسلی اغلب از طریق درمان ضد ویروسی انجام می شود که به کاهش طول مدت علائم و شدت علائم کمک می کند. این درمان به ویژه در افرادی که عودهای بالینی مکرر دارند مفید است و در این مورد درمان ضد ویروسی در مدت طولانی استفاده می شود. در مورد حمله اولیه، هر چه زودتر از ضد ویروس به صورت خوراکی استفاده شود، در کاهش طول حمله و شدت حمله موثرتر خواهد بود.

داروهایی مانند آسیکلوویر، فامسیکلوویر و والاسیکلوویر همگی می توانند به عنوان درمان ضد ویروسی استفاده شوند. زنانی که بیش از ۱۲ حمله در سال دارند، باید با استفاده از یکی از این درمان‌های ضد ویروسی، پروفیلاکسی طولانی‌مدت را انجام دهند. این می تواند با کاهش قابل توجه تعداد حملات، تأثیر قابل توجهی بر مسائل کیفیت زندگی داشته باشد.

توجه به این نکته ضروری است که درمان تبخال تناسلی ممکن است حمله را کوتاه کرده و شدت حملات را کاهش دهد، اما از بروز حمله اولیه در وهله اول جلوگیری نمی کند.

زگیل ناحیه تناسلی

زگیل تناسلی از طریق تماس مستقیم جنسی به دست می‌آید، اما زگیل‌های زگیل ممکن است تا چند ماه پس از ابتلای شما به ویروس ظاهر نشوند. این زگیل های تناسلی اغلب با علائم سوزش ناراحت کننده و علائم خارش در ناحیه تناسلی همراه است.

زگیل تناسلی توسط ویروس HPV ایجاد می‌شود و زیرگروه‌های متعددی وجود دارد که می‌توانند با رشد زگیل در ناحیه تناسلی مرتبط باشند، اگرچه زیرگروه‌های ۶ و ۱۱ بیشتر شناسایی شده‌اند. این ویروس‌ها از راه جنسی منتقل می‌شوند و اگرچه می‌توانند با ایجاد بدخیمی فرج مرتبط باشند، اما اکثر موارد به دلیل HPV 6 و ۱۱ هستند و خطر بدخیمی با این زیرگروه‌ها به‌ویژه کم است.

چگونه زگیل تناسلی را درمان کنیم

در مواردی که زگیل های متعدد و بزرگ وجود دارد، برداشتن زگیل ها درمان ایده آلی است که اغلب تحت بی حسی یا بی حسی موضعی در مواردی که تعداد زگیل ها زیاد نباشد، انجام می شود. زگیل ها همچنین می توانند با استفاده از کوتر الکتریکی سوزانده شوند، لیزر شوند یا برداشته شوند. علاوه بر این، تعدادی مواد شیمیایی وجود دارد که می توان از آنها برای از بین بردن زگیل تناسلی استفاده کرد، (به خصوص اگر زگیل ها کوچک باشند) از جمله اسید تری کلرواستیک و رزین پودوفیلوم.

با توجه به درمان، مهم است که بدانیم که رفع خود به خودی ممکن است رخ دهد. در بیماران مبتلا به زگیل تناسلی مهم است که واژن نیز معاینه شود، زیرا این یکی دیگر از محل های شایع زگیل است.

تریکوموناس

تریکوموناس یک عفونت ادراری تناسلی است که ناشی از ارگانیسمی به نام تریکوموناس واژینالیس است – این شایع ترین بیماری مقاربتی در سراسر جهان است.

شایع ترین علائم مرتبط با تریکوموناس عبارتند از چرک، ترشحات آبکی رقیق، خارش، درد هنگام دفع ادرار و احساس سوزش در واژن.

خونریزی پس از مقاربت نیز می تواند به دلیل التهاب ایجاد شده در دهانه رحم رخ دهد.

نحوه درمان تریکوموناس

درمان بهتر است با مترونیدازول، یک آنتی بیوتیک انجام شود.

تشخیص تریکوموناس معمولاً بر اساس علائم و نشانه‌های رایج است، اگرچه می‌توان آن را از طریق آزمایش‌های آزمایشگاهی با قرار دادن ارگانیسم در زیر میکروسکوپ نیز تشخیص داد، زیرا ظاهر مشخصی دارد که می‌توان با استفاده از آزمایش آنتی ژن سریع تشخیص داد.

نایسریا گونوره

نایسریا گونوره یک بیماری مقاربتی قابل توجه است که می تواند با عفونت های شدید لگن همراه باشد. متأسفانه به نظر می رسد شیوع آن در حال افزایش است و عفونت ها می توانند با یک بیماری منتشر همراه باشند که می تواند منجر به عفونت های قلبی و مغزی و عوارض قابل توجهی شود.

مشکل این ارگانیسم‌های مقاربتی این است که اغلب در برابر تعدادی از آنتی‌بیوتیک‌های رایج مقاومت ایجاد می‌کنند. این بیماری در زنان اغلب می تواند با دهانه رحم، تحریک یا عفونت دهانه رحم همراه باشد که باعث ترشحات غیرمعمول واژن و تحریک مکرر می شود. علائم همچنین می تواند شامل درد اورتریت، ناراحتی در هنگام ادرار، و بیماری التهابی لگن جدی تر باشد.

نحوه درمان نایسریا گونوره

درمان سوزاک و پیامدهای آن با ظهور مقاومت آنتی بیوتیکی دشوارتر شده است. تعداد بسیار کمی از گونه های جدید نایسریا به پنی سیلین حساس هستند و بنابراین سفتریاکسون در حال حاضر موثرترین عاملی است که ما داریم. با این حال، حساسیت به این دارو و آزیترومایسین کاهش یافته و استفاده از داروهای جایگزین پس از تست حساسیت توسط آزمایشگاه ضروری شده است.

هر گونه مشکل زنان و زایمان که با کیفیت زندگی شما تداخل داشته باشد باید جدی گرفته شود. هدف شماره یک هر عمل زنان و زایمان این است که با زنان به طور کل نگر رفتار کند و منظور ما تمرکز نکردن روی یک وضعیت واحد، بلکه فکر کردن به سلامت کلی زن است.

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که برخی از اختلالات پوستی فرج می تواند جدی باشد و در صورت عدم درمان کافی می تواند منجر به علائم مزمن طولانی مدت شود که رفع آنها بسیار دشوارتر می شود. در برخی موارد، این شامل ایجاد ضایعات پوستی پیش سرطانی فرج است که باید حداقل ۳ بار در سال مورد ارزیابی قرار گیرند. به همین دلیل است که درمان زودهنگام تهاجمی حیاتی است.

اگر متوجه هر گونه تغییر در وضعیت خود شدید، باید به پزشک معالج خود اطلاع دهید و فوراً وضعیت خود را بررسی کنید.

نویسنده: Dr Len Kliman • Associate Professor

مطالب مرتبط

 • مطلب مرتبطی پیدا نشد.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

*